Meble.com.pl - komfort na miarę

Sofa w kształcie ponętnych ust. Fot. Gufram

Ponętne usta Salvadora Dali

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 18 gru 2013 14:40

Salvador Dali, ekscentryczny malarz, którego dzieła zna każdy z nas. Jego sztuka i niezwykły temperament były doceniane na całym świecie jeszcze za życia artysty. Jednak stworzone przez niego dzieła sztuki, to nie tylko genialne obrazy. To także ekstrawagancka sztuka użytkowa, która z powodzeniem przeniosła się do wystroju wnętrz.

Salvador Dali jak każdy mężczyzna nie był obojętny na kobiece wdzięki. W latach 1934-35 stworzył fascynujące dzieło o nazwie „Twarz Mae West, która może posłużyć jako mieszkanie”. Inspiracją dla artysty była tytułowa Mae West – aktorka filmowa i teatralna z lat 30-tych, którą wówczas zachwycał się cały świat. Daliego ujęły ponętne i pełne uroku usta pani West. Na jej cześć namalował surrealistyczny obraz, w którym usta aktorki były centralnie usytuowane jako…sofa. Oczy były obrazami, podbródek schodkami, nos kominkiem, zaś jej włosy przedstawił jako udrapowane zasłony nad wejściem do pokoju. W 1972 roku wraz z Oscarem Tusquets’em zmaterializował swój genialny projekt, tworząc prawdziwą sofę o nazwie „Mae West lips”. Mebel wykonany był z drewna i pokryty droga satyną w kolorze „rose shocking” - barwą różu o niezwykle intensywnym odcieniu. Słynną sofę do dzisiaj można podziwiać jako eksponat w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Na szczęście model ten nie poszedł w zapomnienie i nie stał się wyłącznie obiektem do podziwiania przez szybę. Niemal pół wieku później włoski designer Franco Audrito ze Studio 65 odświeżył dzieło Daliego. Inspirując się ówczesną ikoną stylu – Marylin Monroe, stworzył „Marylin Bocca Sofa”. Postanowił nie tylko zmienić źródło inspiracji, ale także zastosował nowocześniejsze materiały do jej wykonania. Dzięki temu odrodzony model sofy stał się znacznie bardziej wytrzymały na upływający czas i wpasował się doskonale w bieżące trendy meblarskie. Zmianie uległa także nazwa, bowiem bocca oznacza po włosku – usta. Zaś resztę nazwy zawdzięczamy imieniu pięknej Marylin Monroe.

Salvador Dali zajmując się aranżacją wnętrz projektował nie tylko surrealistyczne meble. Spod jego genialnych rąk wyszły także takie przedmioty jak kołatki na drzwi, gałki, klamki czy oświetlenie. Stworzył także wiele projektów o bliżej nieokreślonym przeznaczeniu.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA