Meble.com.pl - komfort na miarę

Lampa Light Lamp - została zaprojektowana w oparciu o bardzo szczegółowe założenia projektowe, takie jak funkcjonalność, materiały z recyklingu, efektywność, łatwość produkcji, mobilność, nowoczesny design Fot. Bidermann Design

Poszukujemy rozwiązań na jutro. Te na dziś są nieaktualne – Bidermann

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 17 kwi 2014 08:28 (aktualizacja: 18 kwi 2014 08:38)

Maciej Bidermann ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Podczas studiów odbył roczne stypendium w Bratysławie w pracowni Transport Designu. Projektowania uczył się od najlepszych specjalistów z ośrodków projektowych koncernów Audi, Ford Europe, Skoda.

Podkreśla Pan, że architektura i projektowanie to pasja, której poświęca się Pan z pełnym zaangażowaniem. Gdzie był początek tej pasji?

Taka prawdziwa pasja i miłość do kreowania zaczęły się na trzecim roku studiów. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, w którą stronę designu podążę, ale wiedziałem, że projektowanie to jest to, co chcę robić zawodowo. Droga, jaką pokonałem i cały czas pokonuję, jest ciekawa, ponieważ na studiach meble nie interesowały mnie w ogóle. W tamtym czasie projektowałem inne produkty. Na czwartym roku wyjechałem na roczne stypendium, aby uczyć się projektowania samochodów od specjalistów z fabryk Audi i Forda. Ten wyjazd otworzył mi oczy na to, jak praca projektanta powinna wyglądać. Jakimi motywami powinienem się kierować w pracy. Ale przede wszystkim jakie standardy obowiązują wśród profesjonalistów.

Kiedy się to zmieniło? Co więc inspiruje do tworzenia mebli?

Dla mnie design to zdecydowanie kierunek myślenia, który centralizuje człowieka, stawia pytania i stara się na nie odpowiadać. Często musimy się zastanawiać czy to, czego chce nasz klient to naprawdę to, czego realnie potrzebuje. Nie zawsze tak jest.

Wiele osób podkreśla, że możliwość ciągłego projektowania i rozwoju jest czymś co "spycha" osiągnięcia na drugi plan. Co dla Pana jest największym sukcesem związanym z pracą?

Dla mnie największym sukcesem jest możliwość projektowania dla ludzi. Rozwiązywanie problemów poprzez projektowanie to jest wspaniałe uczucie. W zasadzie u mnie w pracowni projektujemy dużo mebli, ale w 90% są to meble projektowane pod konkretne wnętrza, przestrzenie. Mamy taką zasadę, że meble są integralną częścią architektury, dlatego przy każdym projekcie kładziemy duży nacisk na projekty mebli.

Jak wygląda Pana dzień pracy ?

Ze względu na profil pracowni (projektowanie przestrzeni prywatnych i komercyjnych), ja jako główny projektant i właściciel studia, poza projektowaniem jestem odpowiedzialny za wdrożenia projektów. Dlatego mój dzień niestety nie wygląda tak jakbym chciał. Ostatnio głównie zajmuje się koordynacją wielobranżową czyli telefony, maile i jeszcze raz telefony oraz wizytacje na budowach.

Projektujecie meble na zamówienie, do konkretnych pomieszczeń. Jak wiadomo, nie zawsze robi się to co się lubi. Stąd pytanie, czy ma Pan swój ulubiony styl projektowania?

Nie, nie mam. Za odpowiednie uważam podejście, które eliminuje zbędne detale z projektu. Wszelakie style uważam za przemijające. Teraz są takie jutro będą inne. Dobre projekty cechuje to, że są ponadczasowe. Zawsze aktualne.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA