Meble.com.pl - komfort na miarę

fot.Dominik Gajda

Poznaj laureatów konkursu "Śląska Rzecz 2013"

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 15 cze 2014 22:08 (aktualizacja: 16 cze 2014 08:05)

Dobiegła końca dziewiąta już edycja konkursu "Śląska Rzecz", której organizatorem jest Zamek Cieszyn. Wyłoniono w nim najlepsze produkty, projekty graficzne i usługi, których projektanci, producenci, czy też wdrażające je instytucje i organizacje zmieniają na lepsze codzienne życie mieszkańców Śląska.

Najlepszym śląskim produktem został śpiwór "Radical Custom 1Z" wyprodukowany przez firmę Pająk Sport z Bielska-Białej. Chcąc docenić wzornictwo z lat 20. XX wieku, umieściliśmy na nim mapę Tatr sporządzoną z niezwykłą precyzją przez Wojskowy Instytut Geograficznego. Ale można na nim wydrukować, co tylko się wymarzy – wyjaśniał Wojciech Kłapcia, który razem z Wojciechem Pająkiem zaprojektował śpiwór. Natomiast bielska firma Marbet zdobyła Nagrodę Specjalną za kolekcję sof i foteli "Fin", zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka. To wyróżnienie udowadnia, że droga, którą wybraliśmy jest słuszna. Będziemy nią podążać – powiedział Jarosława Łakomik z zarządu firm, odbierając nagrodę.

W kategorii grafika użytkowa wygrali: projektantka Marta Gawin oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris z Katowic. Uznanie jury zdobył projekt katalogu „Design zakontenerowany” i identyfikacja wizualna wystaw. Nagrodą Specjalną uhonorowano system komunikacji wizualnej na Jasnej Górze. To projekt firmy Dandelion, reprezentowaną przez Jakuba Szufnarowskiego i Piotra Gawińskiego, a konsultantami merytorycznymi byli: Jerzy Maciejowski i Tomasz Bocheński.
Jury przyznało także Nagrodę Specjalną Teatrowi Polskiemu w Bielsku-Białej za cykl „Spektakle bez barier” dla osób niewidomych i niesłyszących. W projekt są zaangażowani Artur Szczęsny, Sabina Muras, Maciej Pilecki, Izabela Künstler, Stefan Knothe oraz Hubert Tereszkiewicz. Cieszy nas, że do teatru przychodzą osoby, które nigdy wcześniej w nim nie bywały, a przecież o to chodzi w projektach społecznych – podsumowała Sabina Muras, zastępca dyrektora Teatru Polskiego. Nagrodzone i zakwalifikowane do wystawy projekty można oglądać w Zamku Cieszyn na wystawie, która potrwa do 27 lipca. Następnie będą prezentowane w Muzeum Śląskim w Katowicach od 31 lipca do 31 sierpnia.

Patroni honorowi konkursu „Śląska Rzecz”:
Minister Gospodarki
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Marszałek Województwa Śląskiego
Burmistrz Miasta Cieszyna

Partnerzy konkursu „Śląska Rzecz”:
Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Muzeum Śląskie
Europerspektywy
Śląski Czerwiec Projektowy
Fundacja Viribus Unitis

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA