Przemysław Mac Stopa, projektant. Fot. Grupa Nowy Styl

Przemysław Mac Stopa, projektant. Fot. Grupa Nowy Styl

  • Autor: mg
  • 07 sie 2017 09:03 (aktualizacja: 07 sie 2017 13:55)

Poznajcie 10 zachwycających projektów Przemysława "Mac" Stopy!

Wymyka się projektowym schematom, a pomagają mu w tym kolor, geometria i trójwymiarowość. Pozornie hołduje nieokiełznanej abstrakcji, ale ani na chwilę nie traci z oczu funkcjonalności. Przemysław „Mac” Stopa od lat kolekcjonuje najważniejsze nagrody w świecie międzynarodowego designu. Wiele z nich przyniosły mu projekty mebli.

Sofa czy narożnik? Zobacz najmodniejsze propozycje mebli do salonu!

Architekt, projektant, kolekcjoner prestiżowych nagród i… wielki pasjonat muzyki. Przemysław „Mac” Stopa, podobnie jak powstające w jego studiu prace, uwielbia wielowymiarowość. Wykształcenie architektoniczne (jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej) dało mu matematyczną precyzję myślenia, lecz jego wyobraźnia najlepiej spełnia się w kreacji przedmiotów użytkowych – mebli, wykładzin, paneli ściennych, lamp czy ceramiki.

Przemysław „Mac” Stopa jest założycielem oraz głównym projektantem Massive Design, utytułowanej pracowni architektonicznej, której specjalnością  są projekty wnętrz biurowych i publicznych. Google, Coca-Cola, Samsung, BMW, Pernod Ricard, IBM, Deloitte, Credit Suisse to tylko wybrani jego klienci.

Wnętrza projektowane przez Massive Design hipnotyzują wielością barw, zdają się wręcz pulsować kolorowym rytmem. Wrażenie nieustannej zmienności potęgują wykorzystywane formy mebli, okładzin ściennych i podłogowych, konstrukcji sufitu – oryginalne, dynamizujące przestrzeń, zrywające ze standardowym myśleniem o miejscach pracy.

Równie niekonwencjonalne jak wnętrza są meble autorstwa Przemysława „Mac” Stopy. Już w projekcie krzesła „Structure”, przygotowanego dla włoskiej marki Tonon, który w 2013 roku przyniósł mu pierwszą nagrodę „Red Dot”, można dostrzec charakterystyczne cechy jego stylu. Wzór pokrywający zewnętrzną stronę siedziska (przypominający szlif diamentu) sprawia wrażenie trójwymiarowego nadruku. I właśnie geometryzacja i trójwymiarowość kształtów stanowią dominantę wzorniczą wielu jego kolejnych projektów meblarskich. Wystarczy wspomnieć choćby fotel „Drum” – efekt współpracy ze słynną włoską marką Cappellini, dla którego inspiracją był heksagonalny kształt perkusji z lat 80. XX wieku. Tym razem zgeometryzowany wzór 3D pojawił się w postaci nadruku na tapicerce.

Geometria 3D zwraca uwagę także w przypadku projektu fotela „Riverside” (Tonon), który przyniósł „Mac” Stopie w 2017 roku kolejnego „Red Dota”. Jego kształt został zainspirowany przez naturę – rzeźbiarsko zakrzywione linie przypominają wzór fal na piasku, wymodelowanych wiatrem i wodą. 

Organiczne kształty są jedną z ulubionych form mebli projektowanych przez założyciela pracowni Massive Design. Widać je choćby w dopasowanych do ludzkiej sylwetki krzesłach „Step” (Tonon), ergonomicznych „Tako” (Tonon), pełnych świetlnych iluzji stolikach „Mira” (Casali) czy kolekcji krzeseł i modułowych stolików „Parabola” (Italcementi), których miękkości linii nie ogranicza użyty do produkcji materiał – beton architektoniczny.

Przemysław „Mac” Stopa nie tylko kreuje niebanalne formy mebli, ale też eksperymentuje z materiałami. Szczególnie chętnie sięga po rozwiązania odznaczające się dużą elastycznością, które dają możliwość tworzenia tak lubianych przez projektanta organicznych kształtów.

Niezwykle fantazyjny, rozrzeźbiony kształt fotela „Drum” został uformowany z pianki poliuretanowej. Ze specjalnego tworzywa o nazwie „Freeform Advanced Foam” powstało również siedzisko „Structure”, a poliuretan i innowacyjny materiał „Soft Touch Plus” zostały wykorzystane do produkcji kolejnego projektu dla marki Tonon – fotela „Riverside”. Molekularna struktura użytych materiałów sprawia, że są one elastyczne, a jednocześnie na tyle stabilne, że nie ma konieczności stosowania wewnętrznego stelaża.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce