Meble.com.pl - komfort na miarę

"Projekt Dizajn 2009". Fot. Archiwum

Projekt Dizajn - spotkanie z Joanem Gasparem

  • Autor: dn
  • 27 gru 2013 18:01

Po udanym debiucie „Projektu Dizajn” w 2008 r., również w 2009 r. organizatorzy zaaranżowali spotkanie ze znanym designerem – hiszpańskim projektantem Joanem Gasparem.

Spotkania, inicjowane przez firmę Roca, odbyły się 19 listopada 2009 r. w Warszawie i 20 listopada w Krakowie. Na towarzyszącej projektowi wystawie w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego można było obejrzeć prace hiszpańskiego projektanta.

Ideą „Projektu Dizajn” jest rozmowa o kondycji współczesnego designu i architektury, ich roli we współczesnym świecie oraz związkach projektowania z biznesem, sztuką i modą. Tych w twórczości Joana Gaspara znajdziemy sporo. Projektant współpracuje z wieloma firmami, a od 2002 r. prowadzi własne, profesjonalne biuro projektowe zajmujące się wzornictwem przemysłowym. Dorobek Hiszpana obejmuje zarówno oświetlenie, meble, ceramikę łazienkową, elementy przestrzeni miejskiej, jak również przedmioty domowego użytku. Do cenionych projektów mebli autorstwa hiszpańskiego designera zalicza się: ławki „Chicago”, krzesła „Petra” i „Julia” oraz kolekcję mebli pomocniczych „Hulot”. Styl Joana Gaspara określany jest jako minimalistyczny i oszczędny a zarazem wyrazisty.

Barbara Brbcic w artykule opublikowanym w dzienniku „El Pais” podkreśla też, że Joan Gaspar lubi styl miejski, użyteczny. Co ciekawe, najważniejszą inspiracją jego projektów jest przemysł. Jak sam mówi: Źródłem moich pomysłów jest przemysł. Każda rzecz wyprodukowana przemysłowo stanowi punkt wyjścia, przedmiot refleksji, ponieważ ma swą formę, materiał, zastosowanie. Dla mnie wizyta w zautomatyzowanej fabryce jest bardziej inspirująca niż spacer w górach, choć bardzo lubię naturę. Projektant podkreśla też, że przemysł jest zależny od wzornictwa użytkowego. Z drugiej strony, brakuje – jego zdaniem – designu zaangażowanego w przemysł i wiele trzeba jeszcze zrobić, aby nastąpiło pełne spotkanie obu tych światów. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA