Meble.com.pl - komfort na miarę

Metalowe nogi, drewniany blat i tak właśnie powstaje nowoczesny stolik. Fot. Projekt Drewno

Projekt Drewno – design, tradycja i jakość

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 07 lip 2014 13:53 (aktualizacja: 10 lip 2014 08:17)

Piękno naturalnego drewna, tradycyjne techniki rzemieślnicze, skromny garaż i oni – Anna i Rafał Kwacz. W zaciszu własnego domu tworzą piękne stoliki, drewniane deski kuchenne i małe stołeczki, które zachwycają kunsztem wykonania. A dzieje się to wszystko w duchu Slow Designu.

Przydomowy garaż, frezarki, piły, wiertarki, nieoheblowane drewno i Wy. Skąd pomysł tworzenia mebli?

Wszystko zaczęło się od remontu łazienki mamy męża. Pewnego razu wspomniała nam, że będzie musiała zamówić szafkę do łazienki pod umywalkę na wymiar. Mąż od razu zaproponował, że z chęcią spróbuje wykonać taką szafkę. Szafka wyszła mu świetnie i tak zrodził się pomysł, żeby na poważnie zająć się stolarstwem. Mąż ukończył technikum drzewne o specjalizacji meblarstwo, stąd jego dryg do pracy w drewnie. Na początku zamówienia spływały od rodziny i znajomych, obecnie z całego kraju. Takie były początki Projekt Drewno.

A czym kierujecie się przy wyborze drewna do produkcji swoich mebli?

Jadąc do składu drewna zawsze wybieramy te najładniejsze i najciekawsze kawałki drewna. W głowie mamy dany projekt i do niego dopasowujemy konkretną deskę. Przy zamówieniach indywidualnych ustalamy z naszymi Klientami jak ma wyglądać blat. Jedni wolą ciemniejsze kawałki, inni z pęknięciami i z sękami. Do każdej pracy podchodzimy bardzo indywidualnie. Każda praca jest inna i właśnie to doceniają nasi Klienci. Otrzymują taki produkt, o który im chodziło. Żaden sęk czy pęknięcie nie jest przypadkowe.

Przy nazwie firmy Projekt Drewno widać dopisek „Slow Design”. Co to oznacza?

Zgadza się, tworzymy w duchu slow designu. Przede wszystkim nasze meble wykonujemy z zastosowaniem tradycyjnych technik i narzędzi stolarskich w niewielkim zakładzie stolarskim, który prowadzimy wspólnie jako małżeństwo stolarzy. Dzięki temu, że jest to niewielka manufaktura, do każdej pracy podchodzimy z sercem i traktujemy ją bardzo indywidualnie. Jak wspomniałam wcześniej, Klient sam decyduje jaki kawałek drewna będzie składową jego mebla. Nie ma tu mowy o masowej produkcji. Są to krótkie serie mebli, a co najważniejsze, każdy jest inny, mimo tego samego wzoru i projektu.

Czy do własnego domu także wykonujecie meble sami?

Niestety nasze mieszkanie zostało urządzone długo przed tym jak zajęliśmy się stolarstwem na dobre.Jak to mówią, szewc bez butów chodzi :)

Co najbardziej lubicie w projektowaniu?

Przede wszystkim pełną dowolność. Inspiracją do projektów naszych mebli jest otaczająca nas rzeczywistość: od natury po przedmioty codziennego użytku. Najbardziej niesamowite jest to, że w głowie pojawia Ci się jakiś pomysł a następnie bierzesz narzędzia do ręki i tworzysz go własnoręcznie. Gdy już „postawimy na nogi” zaprojektowany przez nas mebel, satysfakcja jest nie do opisania.

Aniu, jak się odnajdujesz jako kobieta w tak męskim zawodzie?

Chyba nie mogłabym wymarzyć sobie lepszego zajęcia. Od początku miałam bardzo dobrego nauczyciela – męża, który stolarstwem zajmował się od dawna i od razu zaraził mnie swoją pasją. Mam w sobie dryg do stolarki i szybko chłonę wiedzę i umiejętności. Często jednak spotykam się z niedowierzaniem, że zajmuję się stolarką na poważnie i jest to moja codzienna praca. Głównie niedowierzają mężczyźni. Zazwyczaj wydaje im się, że co najwyżej szlifuję drewno lub wykańczam meble powłokami. Nic bardziej mylnego. Jednym z moich ulubionych zajęć  w pracowni jest struganie drewna. Warto pamiętać, że praca w warsztacie stolarskim wymaga zazwyczaj udziału dwóch osób, np. obrzynanie drewna, cięcie pod wymiar na pile czy wyrównywanie drewna na wyrówniarce.

Jak według Was wygląda idealny mebel?

Wykonany od początku do końca własnymi rękami. Poczynając od projektu, który rodzi się w głowie, a kończąc na pracochłonnym wykonaniu i wykończeniu mebla. Stworzenie czegoś własnoręcznie daje bardzo dużą satysfakcję, a przede wszystkim cały czas mamy kontrolę nad ostatecznym wyglądem mebla.

Dziękuję za rozmowę.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA