Meble.com.pl - komfort na miarę

Siedzisko, drewno bukowe, wykończenie farbą kryjącą, tapicerka na sprężynach. Fot. Archiwum projektanta

Projektant "z dziada - pradziada" – Michał Pasternak

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 04 maj 2014 20:56 (aktualizacja: 15 maj 2014 09:07)

Michał Pasternak – projektowaniem mebli zajmuje się od 2002 roku. Zamiłowanie do tworzenia mebli wzięło się z wielopokoleniowej, rodzinnej tradycji stolarskich oraz ciesielskich.

Zamiłowanie do rysowania, pojawiło się u Ciebie już w początkowych latach szkoły podstawowej. Rysowanie i projektowanie to rodzinna tradycja?

W moim przypadku sprawdza się zdanie, iż niedaleko pada jabłko od jabłoni, bo stolarstwo u nas w rodzinie jest dziedziczne. Dziadek, ojciec, a także i ja kochamy drewno i projektowanie mebli z drewna. Pierwsze rysunki zacząłem robić w szkole podstawowej, kiedy chciałem, żeby ojciec zrobił mi szafkę na książki, musiałem najpierw ją narysować i dopiero wtedy mogłem rozmawiać o jej wykonaniu.

Dzięki ukierunkowaniu przez rodziców, i jak to ująłeś – zadaniom jakie stawiał przed Tobą ojciec, wsiąkłeś w rodzinne zajęcie całkowicie. Czy dla Ciebie jest projektowanie?

Jeśli robi się to co się kocha, to w zasadzie można powiedzieć, że się nigdy nie pracuje, tylko uprawia hobby. Żadne zadanie nie jest trudne, kiedy podchodzi się do tego z pasją. Jest po prostu intrygujące.

Fascynuje Cię pewna epoka, która charakteryzuje to co tworzysz. Zdradź nam więcej.

Zawiłość i bogactwo detali jakże charakterystyczne dla epoki baroku we współczesnym minimalistycznym świecie designu być może jest trochę staroświeckie, ale lubię nadawać rys historii w swoich projektach. Nie znaczy to, że unikam współczesności. Jest ona niewątpliwie wyzwaniem, gdyż przysłowiowe koło wynaleziono już dawno, ale zawsze można mu coś dodać od siebie, co będzie je wyróżniać.

Z czego czerpiesz wzorce na swoje projekty?

Inspiracje czerpię z piękna otaczającego mnie świata” tak zapewne powiedziałaby Miss USA …cóż ja nie będę gorszy i przytaknę.

"Klient nas Pan" – powtarzając za Michałem Wójcikiem z Kabaretu Ani Mru Mru. Obecne trendy dostosowuje się do konsumentów, którzy są coraz bardziej wymagający. Swój styl projektowania i tworzenia mebli trzeba dostosować do różnorodności dzisiejszych czasów. Co jest teraz na topie? Jakie są trendy w projektowaniu mebli?

W tym roku klienci chętnie decydowali się na zabudowy, kuchnie z korpusami wykonanymi z płyty wiórowej laminowanej lub fornirowanej w połączeniu z frontami drewnianymi. W przypadku mebli wolnostojących była to płyta stolarska fornirowana + lite drewno. Coraz częściej pojawia się także płyta z laminatem akrylowym o wysokim połysku. Z drewna litego wykonaliśmy około 60%wszystkich zamówień. Często także klienci zamieniali prowadnice Bluma na GTV. W przypadku mebli kuchennych, zabudów i sypialni od kilku lat utrzymują się proste bryłowe formy wykończone na połysk. Natomiast w gabinetach bardzo często pojawiają się zabudowy wykonane z litego drewna dębowego, wykończonego nakładanymi pędzlem farbami kryjącymi. Do jadalni i biur reprezentacyjnych klienci bardzo często wybierają ArtDeco.

Dla kogo projektujesz?

Posiadam, już od wielu lat, na niemieckim rynku stałego odbiorcę kopii mebli barokowych oraz biedermeier, dla którego również wykonuję renowację mebli antycznych.

Wiele osób, których to dotyczy, oraz które lubią oceniać innych, zastanawia, czy projektowanie jest formą sztuki czy wyuczonym zawodem. Jak to postrzegasz?

Nie mnie to oceniać. Bywam rzemieślnikiem jeśli chodzi o jakość wykonania mebli, ale też czasami czuję się twórcą, kiedy projekt powstały w wyobraźni otrzymuje namacalny kształt, - mówi projektant. Wierzę, że największy sukces jest jeszcze przede mną, co motywuje mnie do jeszcze bardziej wytężonej pracy i rozwoju. Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników portalu meble.com.pl, na moją stronę internetową Meble Pasternak, gdzie można zapoznać się z naszą twórczością.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA