Meble.com.pl - komfort na miarę

Rafał Kwiatkowski Fot. Archiwum projektanta

Rafał Kwiatkowski - łączenie stylów

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 01 lut 2014 15:01 (aktualizacja: 19 gru 2013 15:20)

Rafał Kwiatkowski – w projektowaniu najbardziej lubi pracę dla efektu. Jako absolwent wydziału architektury szczególną uwagę zwraca na funkcjonalność projektowanego mebla oraz zapewnienie wysokiej ergonomiczności użytkowanemu wnętrzu. Preferuje podejście projektowe, w którym forma i styl wnętrza są dostosowane do jak najwygodniejszego sposobu późniejszego użytkowania.

W przypadku Rafała, projektowanie od zawsze było pasją. Wzorców jest wiele. Projektant zwraca uwagę na aranżację wnętrza pod kątem oszczędności energetycznej wykorzystując zasady projektowania pasywnego. 

Moją inspiracją jest w zasadzie wszystko, w projektowaniu mebli nie ma limitów jak choćby widać po projekcie lampy Horse Lamp firmy Moooi. Pomysły można czerpać z każdej dziedziny, nauki, natury, sztuki. Ważne jest to by twój pomysł bądź projekt wzbudzał emocje. Ważne by to co projektujesz miało czytelny zamysł, by nie było chaotyczne. Forma musi odzwierciedlać piękno projektu.- mówi Rafał.

Projektantowi ciężko jest określić konkretny styl, w którym lubi projektować. Najczęściej podobają mu się projekty mebli stricte modernistycznych, ale pracuje również nad kolekcjami w stylu vintage. Łączy klasyczny styl z nowoczesną formą.

Czas nad projektami mebli mam zazwyczaj wieczorami. Wtedy też mam czas na wdrażanie projektów z kartki na model w 3D. Jest to bardzo pracochłonne i dlatego też praca nad poszczególnymi kolekcjami tak długo trwa. Mam nadzieję że już w przyszłym roku moje pierwsze projekty ujrzą światło dzienne.

Na zadane pytanie odnośnie obecnych trendów w projektowaniu mebli, Rafał mówi o dzisiejszych fuzjach, oryginalnym pomieszaniu i scalaniu pomysłów.

W zasadzie to nie ma teraz konkretnego trendu. Bardzo często spotykam się z projektami które są albo mocno futurystyczne, bioniczne kształty i formy, jak i bardzo klasyczne w odświeżonej formie. Na dzień dzisiejszy wszystko jest modne, byle było zrobione ze stylem jak już wspominałem choćby styl vintage który czerpie inspiracje z różnych epok. Odnoszę nawet wrażenie że określenie dziś konkretnego stylu jest bardzo trudne. Projekty się mieszają, trudno jest powiedzieć czy niejeden mebel jest zrobiony w stylu klasycznym czy już nowoczesnym, w dodatku klienci mylą się bardzo często w określaniu owych stylów. Jak już wiemy każdy klient jest inny, jednemu będzie się podobało to, innemu tamto. Ważne jest chyba to, by konkretny mebel wzbudzał emocje, zwracał uwagę, nie każdemu się on spodoba, nie każdy wypowie się o nim pochlebnie, ważne jest to, że zwróci na niego swoją uwagę.

Klient ma dziś wysokie oczekiwania. Jest wybredny i chce mebli wykonanych w dobrym stylu i z materiałów dobrej jakości.

Osobiście lubię połączenia materiałów klasycznych czyli drewna i szkła, ale nie przeszkadza mi również tworzywo sztuczne które ma tą przewagę nad drewnem, że można je obrobić w dowolny kształt. Na rynku jak widać, wciąż króluje jednak drewno. Ludzie boją się nowoczesnych trendów bo nie mają pewności jak długo będą one modne. Uważam, że epoka materiałów typu plexi bądź metal dopiero nadejdą, aczkolwiek drewno będzie zawsze w modzie.

Jeżeli chodzi o sukcesy Marcina, to nie ma ich jeszcze zbyt wielu na swoim koncie, ponieważ w miarę niedawno rozpoczął swą przygodę jako projektant mebli. Na ten moment, jest on na etapie tworzenia projektów, pomysłów. Zapowiada się całkiem ciekawie.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA