René Hougaard Arde. Fot. BoConcept

  • Autor: mg
  • 26 sty 2018 11:47 (aktualizacja: 26 sty 2018 12:16)

René Hougaard: Dobry design to umiejętność poprawy życia

René Hougaard, założyciel marki Arde, opowiada o współpracy z duńską firmą BoConcept, swoim credo projektowym oraz najnowszych pomysłach.

Słynny projektant stworzył kolekcję dla marki IKEA

Oczekujemy, że dobrze zaprojektowane meble powinny być wygodne, piękne i funkcjonalne. Jaka jest różnica między tymi dobrze zaprojektowanymi a tymi w konwencji hygge?

Hygge i świetny design to nie to samo. Hygge to wyjątkowe uczucie, a dobry design to umiejętność rozwiązywania problemów i poprawy życia.

Mówisz o sobie, że jesteś perfekcjonistą. Czy w dzisiejszych czasach perfekcjonizm pomaga, a może raczej przeszkadza w projektowaniu?

Dla mnie perfekcja jest tym, co chcesz osiągnąć, tworząc design. Połączenie jej z wizjonerskim sposobem myślenia sprawia, że powstaje świetny projekt. Natomiast zabija go powierzchowność i oglądanie się za siebie.

Czy nie kusi Cię, jako perfekcjonisty, aby niektóre przedmioty jeszcze raz zaprojektować, ulepszyć formę albo coś w nich zmienić?

Jako perfekcjonisty – nie, ale jako projektanta owszem. Zawsze chcę poprawiać otoczenie. Sprawiać, żeby było lepsze. 

Twoja współpraca z BoConcept trwa już 7 lat. Czy pamiętasz, jak to się zaczęło?

Zaczęło się to w 2010 roku Przez prawie 5 lat pracowałem jako kierownik do spraw kolekcji w BoConcept. Złożyłem wniosek o tę pracę w 2010 roku i zatrudnili mnie. W 2014 odszedłem, aby założyć własne studio projektowe. 

Jak możesz podsumować dotychczasową współpracę z BoConcept?

Wiele nauczyłem się, pracując dla tej firmy. Mam nadzieję, że współpraca BoConcept i mojej marki będzie kwitła również w kolejnych latach. 

Jaki jest twój ulubiony przedmiot, który zaprojektowałeś dla BoConcept i jesteś najbardziej dumny i dlaczego?

Mój najnowszy projekt – krzesło "Florence". Praca nad nim była niezwykle trudna. Krzesło to przesunęło granice wygody, które można było dotychczas osiągnąć ze sklejki. Trzeba było pokonać wiele ograniczeń technicznych związanych z technologią formowania drewna. Zależało mi na tym, aby stworzyć z tego materiału komfortowe krzesło, które będzie świetnie wyglądać w każdym wnętrzu. 

Czy istnieje projekt, który zmienił bieg Twojego życia? A może jest taki, który zmienił Twoje myślenie?

Nie pamiętam takich projektów, które zmieniłyby moje życie. Wiele lat ciężkiej pracy i praktyki ukształtowały mnie jako projektanta, którym jestem teraz.

René Hougaard, obecnie tworzący pod nazwą Arde, uzyskał tytuł magistra architektury i projektowania mebli w Aarhus School of Architecture w 2003 roku Od tego czasu nabywał doświadczenia, projektując dla wielu firm meblarskich. W 2004 roku stworzył markę dnmark, która cztery lata później została kupiona przez fundusz inwestycyjny Erhvervsinvest. Przez prawie pięć lat, od 2010 roku, pracował jako kierownik ds. kolekcji dla BoConcept. W tym czasie był odpowiedzialny za ponad połowę linii mebli tej firmy. Jest autorem m.in.: biurka "Cupertino" (BoConcept Design Icon), krzeseł "Florence", "London" i "Oslo", stołu konferencyjnego "Torino" czy nowoczesnego fotela wypoczynkowego "Harvard". W 2014 roku René Hougaard założył własne studio projektowe o nazwie Arde i zaczął projektować dla wielu znaczących firm, w tym również marki BoConcept. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce