Fotele z serii MT2 firmy Draide. Projekt: Ron Arad. Fot. Driade

Fotele z serii MT2 firmy Draide. Projekt: Ron Arad. Fot. Driade

  • Autor: mg
  • 14 maj 2018 11:40 (aktualizacja: 15 maj 2018 15:03)

Ron Arad: zobacz meble "czarodzieja" designu!

Ron Arad uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych projektantów. Wielu nazywa go "magiem designu", bowiem wychodzące spod jego ręki prace zaskakują niezwykłymi kształtami, jakby pochodziły z bajkowych wymiarów. Chyba żaden współczesny designer nie może się pochwalić tyloma indywidualnymi wystawami w najznamienitszych światowych galeriach.

Czytaj też: Christian Werner zaprojektował meble dla marki Duravit.

Ron Arad urodził się w Tel Awiwie w 1951 roku. Najpierw kształcił się w jerozolimskiej Academy of Art and Design, potem uzyskał dyplom architekta w Architectural Association School of Architecture w Londynie. Obecnie mieszka w Anglii, jest wykładowcą w londyńskim Royal College of Art. Był współzałożycielem studia projektowego One Off (w 1981 roku), zaś 8 lat później otworzył Ron Arad Associates (przekształcone w 2008 roku w Ron Arad Architects).

Na początku fascynowały go odpady przemysłowe, a jego projekty były efektem recyclingu. Często własnoręcznie produkował meble, bawił się ich formami i nietypowymi zestawieniami materiałowymi. Eksperymentował z możliwościami stali, aluminium czy tworzyw sztucznych. Jeden z jego najsłynniejszych foteli powstał ze zdobytego na... wyprzedaży garażowej starego siedzenia Rovera.

Projekty Rona Arada często mają bardzo rozrzeźbione, niemalże architektoniczne formy. Przykładem tego jest choćby słynna sinusoidalna półka na książki "Warm" czy fotel "Ripple". Niewątpliwie to echo jego niesłabnącej fascynacji architekturą. Warto pamiętać, że zaprojektował on np. imponującą operę w Tel Awiwie.

Ron Arad szczególnie chętnie projektuje limitowane serie mebli. Współpracował już z takimi międzynarodowymi markami, jak: Kartell, Vitra, Moroso, Fiam, Driade, Alessi, Cappellini, Cassina i Magis.

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce