Meble.com.pl - komfort na miarę

Krzesła firmy Danerka. Fot. Danerka.

Ross Lovegrove, projektant - rzemieślnik

  • Autor: mw
  • 27 gru 2013 18:02

W jednym z wywiadów Ross Lovegrove stwierdził, że jako projektanta interesuje go wyłącznie przyszłość. Skomplikowane, organiczne formy jego projektów, powstałe przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, również to potwierdzają.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech stylu tego znanego, brytyjskiego projektanta jest brak bezpośrednich odwołań do tego, co już było we wzornictwie przemysłowym czy sztuce. Nie znajdziemy tu nic z pop-artowego stylu Starcka, który chętnie wykorzystuje znane czy nawet banalne motywy i formy. 

Lovegrove szuka inspiracji w świecie natury, w możliwościach nowoczesnych technik produkcji i wywoływania emocjonalnej reakcji ludzi. Szeroko znana jest też jego fascynacja angielską rzeźbą współczesną, a zwłaszcza Henrym Moorem i Anishem Kapoorem. Wiedząc to, ławo zrozumieć rzeźbiarski rozmach jego niektórych prac, chęć nadania nawet najzwyklejszym przedmiotom odrobiny poetyckiej aury.

Lovegrove łączy rolę projektanta-rzemieślnika, tworzącego używane na co dzień przedmioty z rolą projektanta-artysty i wizjonera. Nawet tak banalny przedmiot, jak butelka na wodę mineralną, okazuje się w jego interpretacji nie tylko pojemnikiem nadającym się do wtórnego przerobu, ale i ciekawą formą odwołującą się do kształtu strumienia wody. Z Anishem Kapoorem łączy go zamiłowanie do monolitycznych, organicznych form, często w intensywnych kolorach. Jego seria mebli „Transit Furniture Collection” dla hiszpańskiej firmy B. d Ediciones mogłaby z powodzeniem stanąć wokół bodaj najsłynniejszej z prac Anisha – „Cloud Gate” – gigantycznej lustrzanej „fasoli” zdobiącej wejście do Millenium Park w Chicago. Bardzo rzeźbiarskie i zarazem zmysłowe są ogrodowe fotele Lovegrove’a.

„Brasilia” (prod. Zanotta) to poliuretanowy fotel z podnóżkiem o miękkiej falistej linii, z kolei „Lovenet” (prod. Moooi) to wykonane z metalowej siatki kubełkowe siedzisko o szerokim wywiniętym na zewnątrz rancie, który zastępuje podręczny stolik. Oba są lekkie, fantazyjne, zdawałoby się, że zaprojektowane z myślą o kobiecych kształtach. Zdecydowanie też paniom przypadły by do gustu nowoczesny plażowy leżak „Loom” (prod. Lloyd Loom) i pokryta owczą skórą z długim włosiem, skutecznie zacierającym jej geometryczna linię sofa „Barbarella” (prod. Moooi).

Krzesło z magnezu

Wiele projektów Rossa Lovegrove’a wydaje się być efektem bardzo poważnych bionicznych studiów. Jego zdaniem człowiek jako gatunek istnieje na Ziemi stosunkowo krótko, a jeszcze krótsza jest historia ludzkiej cywilizacji i tak naprawdę najbardziej przyjaznym dla człowieka sztucznym otoczeniem jest otoczenie o organicznych czy też biomorficznych formach. Stąd takie pomysły, jak słynne schody w kształcie łańcucha DNA, symboliczne wręcz dla filozofii projektowania Lovegrove’a (znalazły się na okładce wydanego w 2004 roku autobiograficznego albumu „Supernatural”).


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA