• Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Spod kobiecej ręki

„Domowe „boginie”?” to tytuł wystawy prac polskich projektantek, którą można obejrzeć do 25 kwietnia br. w salach Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Prezentacja jest drugim wydarzeniem z zainaugurowanego w ubiegłym roku przez Zamek w Cieszynie, cyklu „Babski design”. Tym razem koncentruje się na  bliskim związku projektowania z życiem. Po pierwsze, projekty autorek zaproszonych przez Wandę Modzelewską, kuratorkę wystawy, trafiają do setek domów. Po drugie, ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytanie: na ile uniwersalne, kobiece doświadczenie codziennego kreowania domowej przestrzeni i atmosfery jest inspiracją i bazą do tworzenia przedmiotów codziennego użytku: mebli, dywanów, naczyń, tekstyliów domowych? Nazwa wystawy nieprzypadkowo odwołuje się do tytułu książki Nigelli Lawson, która dzięki domowej, rodzinnej tradycji kulinarnej oraz umiejętnemu kreowaniu własnego wizerunku zbudowała swój sukces.

Niektóre z 16 projektantek, których wybrane prace można obejrzeć w Cieszynie, zajmują się nie tylko projektowaniem, ale też kierują zespołami ds. wzornictwa. Inne prowadzą własne studia projektowe. Wśród nich są również kobiety, które równolegle z pracą na zlecenie realizują swoje autorskie pomysły, np.: Renata Kalarus, Małgorzata Pękala, Joanna Rusin czy Agnieszka Czop. W gronie zaproszonych do udziału w wystawie projektantek znalazły się m.in. Olimpia Ajaknaiye, Anna Hrecka, Barbara Marks-Kapuścińska, Maja Palczewska, Beata Palikot-Borowska, Alicja Podgórska-Birkner, Jolanta Rudzka-Habisiak, Agnieszka Sołtys, Anna Stępkowska, Marzena Wolińska i Ewa Wrażeń.

Czy – idąc przykładem Nigelli Lawson – również w dziedzinie designu można zostać „domową boginią”? Czy design może wpłynąć na styl życia wielu ludzi, na ich upodobania estetyczne, na to, czym otaczają się na co dzień? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na cieszyńskiej wystawie, na której nie brakuje przedmiotów, które wyszły „spod kobiecej ręki” projektantek, a które masowo produkowane są przez takie firmy, jak: Black Red White, Meble Vox, IKEA, Noti, Paged Meble, Andropol, Artefe, Dywilan, Fabryka Dywanów Agnella, Huta Szkła Irena i Porcelana Chodzież.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce