Meble.com.pl - komfort na miarę

Członkowie PG13 wraz z Tomkiem Rygalikiem (pierwszy od prawej). Fot. Anna Żamojda

Spotkanie z designem

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Wiosennym MTM w Ostródzie (23-27 marca 2009 r.) towarzyszyło – współorganizowane przez miesięczniki „Meble Plus” i „Salon i Sypialnia” – „Spotkanie z designem”, czyli z młodymi projektantami z pracowni PG13, prowadzonej przez Tomka Rygalika.

PG13 to Pracownia Gościnna prowadzona od października ub.r. na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy ją obecnie grupa 19 utalentowanych, młodych projektantów (początkowo było ich 13, stąd 13 w nazwie PG13). Są to: Gosia Lipińska, Paulina Lis, Ola Mirecka, Franziska Müller, Marta Niemywska, Przemek Ostaszewski, Dorota Pakuła vel Rutka, Robert Pludra, Marta Szafraniec, Ola Szymańska, Łukasz Wysoczyński, Krzysztof Czajka, Anna Górska, Karolina Chyziak, Marcin Ebert, Tomasz Pydo, Jakub Sobiepanek, Anna Żylińska i Piotr Cwaliński.

Ich projekty można już było oglądać na „A4 – wystawie w 20 minut”, której wernisaż odbył się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (prezentowano na niej prace stworzone na pierwszych zajęciach... z jednej kartki papieru) oraz na wystawie „W rzeczy samej” w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, na której były eksponowane skończone, gotowe do użycia produkty. Większość z nich członkowie PG13 przywieźli także do Ostródy (m.in. „Pa-ta-taj” Łukasza Wysoczyńskiego, „Meblozagadkę” Franziski Müller, „TakąTacę” Gosi Lipińskiej czy „Drabinosuszarkę” Marty Niemywskiej).

Na targach w Ostródzie studenci z PG13 zaprezentowali też stół z... 17 nogami. Każdą z nich zaprojektowała inna osoba. Prosty blat stołu, wykonany z płyty wiórowej, podpiera 17 różnych nóg, m.in. drewniane (ale o niebanalnej formie lub z dodatkową funkcją), betonowa, plastikowa, kwiatowa, ceramiczna, materiałowa, z wieszaków, z klocków Lego, a nawet noga, której... nie ma, ale którą może stać się każdy (dzięki wycięciu w blacie i podpiętym szelkom). Ideą stołu, który ma być wizytówką PG13, jest pokazanie, że „siła grupy PG13 leży w indywidualności każdego z projektantów”. Na wystawie prac studentów w Ostródzie można też było podziwiać ich kolekcję „kryzysowych” lamp z projektu „Rzecz jasna” (prezentowanych też na warszawskich targach „Światło”).

W przedostatni dzień targów w Ostródzie, 26 marca, Tomek Rygalik i członkowie PG13 opowiedzieli targowym gościom o swej działalności i projektach, a następnie pod hasłem „Life act sofa” studenci wykonali tekturowe i foliowe prototypy mebli tapicerowanych. Dla producentów była to świetna okazja do przyjrzenia się świeżym pomysłom młodych projektantów, realizowanym „na żywo” (wielu z nich wyraziło chęć współpracy ze studentami).

„Meble Plus” oraz „Salon i Sypialnia” dziękują firmom Indeco, Witex Polska, Bogatti, Profundo i Profap za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA