Meble.com.pl - komfort na miarę

Wystawa "Wartość dodana..." w IWP. Fot. archiwum

Światowe wzornictwo z Polski

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

W Instytucie Wzornictwa przemysłowego w Warszawie została uroczyście otwarta wystawa ”Wartość dodana. Światowe wzornictwo z Polski”.

Wystawa, której kuratorami są Beata Bochińska i Krzysztof Bielski, prezentuje polskie wzornictwo w siedmiu kontekstach: rodzimości, potencjału przemysłu, inżynierii, estetyki, projektowania uniwersalnego, ergonomii i technologii cyfrowych. To siedem mocnych stron polskiego designu – co zdecydowanie potwierdzają zgromadzone na wystawie eksponaty. Wśród nich znajdziemy szybowiec, meble, wózek dziecięcy, sprzęt AGD, projekty samochodów, samolotu i łodzi, lampy, dywany, rower dla niepełnosprawnych sportowców i ... serwis aukcyjny Allegro.

W grupie przedmiotów reprezentujących potencjał przemysłu znalazł się fotel "Spider", projekt Michała Biernackiego dla firmy Iker. Jak pisze w katalogu wystawy Krzysztof Gulda, dyrektor Departamentu Strategii w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Niektóre branże zrozumiały już, że droga do sukcesu rynkowego, i to nie tylko w skali krajowej, ale i globalnej może wieść przez współpracę z projektantem. Jednym z liderów w tej dziedzinie jest branża meblarska, która nie tylko generuje prawie 5,5 % polskiego eksportu, ale także opiera się przede wszystkim na polskim kapitale i polskiej myśli projektowej. Te wyniki to efekt zbiorowej aktywności przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw.

"Spider" wprowadzony do produkcji w 2007 r. to jeden z najciekawszych przykładów innowacyjnych, funkcjonalnych i wyróżniających się swoim designem mebli na polskim rynku. Jego walory uhonorowało nagrodami m. in. jury konkursów "Prodeco" oraz "Machina Designu". "Spider" był także prezentowany na wystawach ”Ikony Designu” oraz ”Nowe Ikony” w 2008 r. Doceniono jego wzornictwo stworzone przez polskiego projektanta dla polskiej firmy, inspirowaną budową anatomiczną pająków konstrukcję oraz pajęczą zdolność adaptacji do każdego otoczenia.
Wystawę ”Wartość dodana. Światowe wzornictwo z Polski” można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie do 6 września 2009 r. Wstęp wolny.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA