Meble.com.pl - komfort na miarę

Meble ogrodowe (proj. Eva Schildt, prod. design House Stockholm). Fot. Archiwum

Szwedzki design wśród światowych liderów - wystawa w Warszawie

  • Autor: Agnieszka Maria Wasieczko
  • 27 gru 2013 18:01

Od 17 września do 11 listopada 2009 r. można było obejrzeć przykłady szwedzkiego wzornictwa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie na wystawie „Cztery elementy. Szwedzki design dzisiaj”.

Szwecja jest jednym z liderów światowego wzornictwa. Według projektantów i producentów z tego kraju dobre wzornictwo – to znaczy dobry i mądry produkt, który ułatwia i uprzyjemnia codzienne życie, a design – to narzędzie do ulepszania świata. Od 17 września do 11 listopada 2009 r. można go było obejrzeć w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie na wystawie „Cztery elementy. Szwedzki design dzisiaj”.

Ta przekrojowa prezentacja współczesnego wzornictwa szwedzkiego przywołała ideę czterech żywiołów (zw. też elementami), nieodłącznie związanych z egzystencją człowieka na Ziemi. W to, że powstała ona z połączenia ziemi, wody, powietrza i ognia wierzyli już starożytni Grecy. Wykorzystując je jako motyw przewodni wystawy, autorka jej koncepcji – szwedzka projektantka, Margarita Bergfeldt Matiz, pokazała, że dobry design potrzebny jest w każdej dziedzinie życia. Źródłem inspiracji dla projektantów szwedzkich – szanujących zasady ergonomii oraz idee „projektowania dla wszystkich” i „projektowania uniwersalnego”, jest bliskość natury, co ujawniła bezpośrednio wystawa „Cztery elementy”. Przy pomocy odpowiedniej grafiki, muzyki i oświetlenia cztery moduły – części, na które ją podzielono – zilustrowały żywioł ziemi, wody, ognia i powietrza. Przyporządkowano im grupy produktów wzornictwa przemysłowego, tj. meble, szkło, oświetlenie, sprzęt gospodarstwa domowego, akcesoria dekoracyjne, środki lokomocji, narzędzia techniczne, elektronikę, IT i in. W sumie na wystawie znalazło się ponad 80 wyrobów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji w ciągu kilku ostatnich lat. Pokazano m.in. prace tak znanych w świecie projektantów i grup, jak m.in. Björn Dahlström, No Picnic Industrial Designers, Ergonomidesign, Ingegerd R?man, Front, Volvo Design team.

Design inspirowany żywiołem ziemi

W części zatytułowanej „Ziemia” zebrano takie, które skojarzono z bogactwami ziemi Szwecji – zasobnej w żyzne gleby, złoża miedzi oraz rudy żelaza. W znacznej mierze pokrywają ją lasy, które dają drewno, niezbędne do wyrobu produktów rzemiosła i wzornictwa przemysło-wego. Chociaż niektóre drzewostany są chronione i zaliczane do rezerwatów, tzw. „prawo swobodnego dostępu” pozwala na swobodny kontakt z naturą. Zielony, supełkowy dywan z wełny i lnu, który Gunilla Lagerheim-Ullberg zaprojektowała dla Kasthall, przypomina przyniesiony do domu kawałek mchu. Szybko rozwijające się dziś ogrodnictwo służy nie tylko przydomowej uprawie płodów natury oraz rekreacji, ale również inspiruje rozwój wzornictwa w tej dziedzinie. Delikatna ławka ogrodowa z prętów metalowych projektu Eva Schildt (prod. Design House Stockholm) służy nie tylko ludziom, ale i roślinom, które mogą swobodnie piąć się po jej oparciu i siedzisku. Podobnie, jak wisząca lampa autorstwa Margot Barolo (prod. Bsweden). Jej szklany klosz pełni również funkcję doniczki. Choć najnowsze technologie umożliwiają uprawianie roślin przez cały rok, w zimnej, pozbawionej słońca Szwecji tęskni się za ciepłem i zielenią. Wiosenna roślinność stała się inspiracją dla Mii Göransson – autorki reliefu ściennego, którego powierzchnię utworzyły młode, kiełkujące listki, ale również dla Fredrika Mattsona i Stefana Borseliusa. Oparcie swego bujanego, minimalistycznego fotela „Snooze” (prod. Bl? Stadion AB) ozdobili oni motywem miękkich, wijących się gałązek.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA