Meble.com.pl - komfort na miarę

Na targach prezentowane są tylko tkaniny o oryginalnych, autorskich wzorach. Fot. Alicja Pietrowska

Targi MoOD 2015. Zobacz relację z imprezy

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 11 wrz 2015 12:54 (aktualizacja: 11 wrz 2015 14:30)

W dniach od 8 do 10 września odbyły się Międzynarodowe Targi Tekstylne "MoOD 2015". W tym roku swoją ofertę zaprezentowało 125 wystawców, którzy do Brukseli przybyli z 22 krajów.

W dniach od 8 do 10 września, w "Brussels Expo" w Brukseli odbyły się międzynarodowe targi tkanin obiciowych i dekoracyjnych "MoOD 2015". Impreza ma duże znaczenie dla producentów mebli z europejskiego rynku, którym zależy na wczesnym poznaniu trendów wzorniczych i kolorystycznych. W ciągu 3 intensywnych dni targowych mogli oni zapoznać się z tendencjami i innowacjami w tkaninach na sezon 2016/17. 

Większość wystawców udział w targach uznała za sukces. Frekwencja w tym roku (zarówno jesli chodzi o wystawców jak i odwiedzających) była co prawda nieco niższa niż w ubiegłym roku, nie oznacza to jednak, że producenci narzekali na ilość rozmów handlowych. Wręcz przeciwnie – jak wynikało z ich wypowiedzi – goście składali rokujące oferty współpracy, zwłaszcza ci którzy przyjechali z Niemiec, Skandynawii, Rosji i Wielkiej Brytanii. Wiele pozytywnych opinii można było usłyszeć o ofercie targowej. Eksperci mówili o wysokim poziomie prezentowanych kolekcji, zarówno pod względem wzornictwa, jak też jakości i rodzaju tkanin.

W tym roku promowano 3 dominujące trendy. Pierwszy z nich to "Discruptive Luxury", trend inspirowany stylem glamour. Nie były to jednak, jak w latach ubiegłych tkaniny bogato zdobione i pełne przepychu, wręcz przeciwnie - luksus w tym sezonie zyskał zupełnie nowe oblicze. Tkaniny są pełne smaku, ale też subtelności oraz tajemniczego piękna. Dominują barwy ciemne, tj. czerń, grafit, głębokie szarości i czerwienie - jednolite bądź przełamane akcentami w kolorze miedzi i srebra. Tkaniny błyszczą, tworzą atmosferę luksusu oraz gustownego przepychu. W tej grupie tkanin mocno promowano także materiały takie jak skóra lub jedwab, z technicznym wykończeniem, inspirowane gotyckim klimatem. 

Trend "Ancient History" z kolei czerpie inspiracje z odległych kultur i starożytnego świata. Źródłem inspiracji jest dawne rzemiosło Bliskiego Wschodu. Tkaniny z jednej strony wyglądają na szorstkie i solidne, z drugiej sprawiają wrażenie delikatnych i puszystych w dotyku. Bazowymi kolorami jest tu cała paleta barw niebieskich i zielonych, wzbogacona o miękkie, stonowane odcienie: różu, pomarańczy, purpury, mlecznej bieli. Nadruki tkanin to stylizowane wzory kwiatowe, pośród których po raz kolejny pojawia się motyw kwiatów i liści oraz motywy zwierzęce. Nadal popularne są wzory geometryczne oraz regularne paski. 

Kolejny wiodący trend to "Hack the Colour". W tym przypadku producenci bawią się kolorami za pomocą interaktywnej gry. Barwy mieszają się z innymi kolorami. Tworzą kompozycję harmonijną lub wręcz przeciwnie - całkowicie kontrastową. Są jednocześnie wibrujące, ale też naturalne i wyciszające. Dominują tu wszelkie odcienie koloru niebieskiego. Szczególnie kobaltowy błękit to jeden z najmocniejszych akcentów. Modne będą także kolory burgundowy, pomarańczowy, szary i brązowy, ale tym razem w wersji spranej – rodem z second-handu. Kolor musi wyglądać jak wyblakły przez słońce. Romantyczne pastele i piaskowe odcienie pojawiają się w nieco przykurzonych wariantach.

Kolejny sezon to wielki powrót koloru żółtego. Ta dawno niewidziana barwa, teraz wraca ze zdwojoną siłą. Paleta kolorów jest szeroka, więc jest w czym wybierać - od pastelowych odcieni, aż po odcienie miodowe. Żółty tworzy zgraną kombinację z szarością i granatem. Świetnie prezentuje się także z zielenią. 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA