Meble.com.pl - komfort na miarę

"Achille". Fot. Archiwum

Technologia oswojona

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:02

Technologia nie jest ani dobra, ani zła - liczy się to, co możemy z nią zrobić i to, jakich wrażeń doświadczamy korzystając z niej. Ciekawym projektem "oswajającym" technologię obecną w naszych domach, jest wspólne przedsięwzięcie firm Philips i Cappellini - "Fluid Landscapes".

W świecie, w którym prawie wszystko nafaszerowane jest elektroniką, w którym niemal o wszystkim możemy powiedzieć "high tech", przestaje być istotne to, co robi technologia, najważniejsze staje się to, jak to robi. Projekt "Fluid Landscapes" zrodził się właśnie jako próba swoistej analizy tego kulturowego aspektu technologii.

Ta kolekcja mebli mieszkaniowych, zaprojektowanych wspólnie przez Giulio Cappelliniego (prezesa firmy Cappellini) oraz Stefano Marzano (dyrektora zarządzającego i kreatywnego Philips Design), miała być w zamyśle doskonałą fuzją designu i technologii. Pomysł zrodził się z potrzeby wykreowania wnętrza mieszkalnego, w którym relacje pomiędzy przestrzenią i funkcją są płynne, zmienne i elastyczne, a centrum rozrywki nie stanowi ustawiony na centralnym miejscu telewizor. Na tych założeniach oparto pomysł kolekcji mebli, które można stosować pojedynczo, w grupie lub łączyć z innymi meblami. Łóżka, biblioteki, sofy, półki i parawany mają wbudowane najnowsze urządzenia zaliczane do tzw. kin domowych, zaawansowane systemy audio. Starannie dopracowane zostały też techniczne detale, np. dobór materiałów nie powodujących tłumienia i zniekształcania dźwięków.

Co bardzo istotne, projekt ten nie ma charakteru studyjnego. To produkty zaprojektowane do codziennego użytku, wygodnego urządzenia domu, doświadczenia wysokiej jakości przekazu audio i video. Ich sprzedaż mają prowadzić salony firmy Cappellini, a serwisem zajmować się będzie Philips.

Niewidzialna technologia

Jeśli ubranie technologii w szaty atrakcyjnego wzornictwa jest sposobem na pozbycie się "czarnych skrzynek" zagracających nasze mieszkania, to zintegrowanie technologii z obiektami o znaczeniu antropologicznym i kulturowym daje nam możliwość "uczłowieczenia" technologii. Jeśli proces kreacji produktu rozpoczniemy od pytania o potrzeby człowieka i postawimy sobie za zadanie fizyczną nieobecność technologii, wtedy zyskamy z niej to, co dla użytkownika jest najważniejsze: czystą funkcję. Chodzi bowiem o to, aby stworzyć odpowiednie, zrozumiałe dla wszystkich formy i doświadczenia, a nie jedynie piękne przedmioty. Philips Design ma już na koncie podobne projekty, na przykład wprowadzoną jakiś czas temu serię eksperymentalnych sprzętów kuchennych wyposażonych w nowe, "elektroniczne" funkcje o maksymalnie uproszczonej obsłudze.

Z tego powodu głównym źródłem inspiracji dla projektantów "Fluid Landscapes" nie były meble czy nowoczesny sprzęt elektroniczny, ale 2 zjawiska, związane z postrzeganiem domu jako miejsca życia. Pierwsze z nich to idea, by dom przyszłości wyglądał raczej jak dom przeszłości, niż jak domy, w których obecnie mieszkamy. Kiedy spojrzymy na historię naszej cywilizacji, widzimy, że współczesna technologia - w porównaniu z niektórymi przedmiotami, które tak naprawdę znamy i użytkujemy od wieków: kominkami, parawanami, kuframi itp. - towarzyszy nam od bardzo niedawna. Wiele tego rodzaju przedmiotów straciło dawną rolę, zwłaszcza gdy telewizor stał się centralnym punktem pokoju dziennego. Tymczasem technologia może pomóc w ponownym ożywieniu tych przedmiotów, tym razem wyposażonych w nowe funkcje.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA