Meble.com.pl - komfort na miarę

"Just Imagine Multi-Shelf", projekt asymetrycznych półek i nowoczesny zestaw: stół i krzesła, Rafała Kwiatkowskiego Fot. archiwum projektanta

"Trendy są reakcją na rzeczywistość" – sezon 2014/2015

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 03 marz 2014 08:08 (aktualizacja: 04 marz 2014 08:03)

Trendy w dzisiejszych czasach osiągnęły status pewnego rodzaju kierunkowskazów. Powstają one jako efekt zjawisk socjologicznych. Dokąd będzie zmierzało wyposażenie wnętrz i meblarstwo w szerokim tego słowa znaczeniu w sezonie 2014/2015?

Patchworki
Patchworki to temat bardzo modny w tym sezonie. Czyste, wyraźne, często ostre w zakończeniach zdobić będą krzesła, fotele, nowoczesne sofy.

Inna koronka
Jako ozdoby mebli – w tym sezonie zapanują koronki, lecz w trochę innym wydaniu. Mianowicie koronki w ażurowym wydaniu, kojarzące się z konduktem żałobnym z południa Włoch czarne koronki, która nie są wesołe.

Taniec Śmierci
Przez trendy w meblach przewinie się również psychodeliczne wzornictwo, nawiązujące do motywu Danse Macabre. Stoliki w trochę rozmytych kształtach, gotyckie, w surowych szarościach. Kierunkiem, który może trochę dystansować, lecz w tym sezonie będzie bardzo modny, będą czaszki. Meble zdobione wizerunkami czaszek, kości – wzorów niebezpiecznych. Ciężkim kierunkiem w meblarstwie będą ogniste fotele, groźne kształty przypominające elementy mebla spalonego, zwęglonego. Jaśniejszą część tego trendu stanowić będą zniszczone umyślnie, spękane meble, zniszczone skórzane tkaniny, tekstylia zużyte, w charakterze vintage.

Matematyczne meble
Czeka nas dużo geometrycznych wzorów, kolorowe półki, niekoniecznie poziome lub pionowe. Geometria złamie proste linie. Modne będą kształty naturalnego wygięcia drzew, stoliki wykonane z pnia będą stanowiły powrót do natury.

Minimalizm
Minimalizm w meblach – polegający na tym, że jeżeli coś może stać na trzech nogach, to po co mu cztery. Stoliki i krzesła na trzech nogach, w tym sezonie będą wiodły prym.

Przywieź coś z podróży
Kolejny trend Bohemia – podróżowanie, elementy meblarskie nawiązujące do orientalnych podróży, orientalna ornamentyka, różne połączenia kultur i wzorów, nieład, przepych, seria barw, rzemieślnicza ręczna robota. Modnymi materiałami, z których tworzone będą modne meble to wiklina, metal.

Wielki powrót
Kolejny trend związany będzie ze zmianami w zurbanizowanym życiu. Nasze meble przyjmą formy mebli, które "straszyły" kiedyś w fabrykach. Przeistaczanie się trendów z produkcyjnych na zamieszkałe, nowoczesne obiekty, nowe wieżowce – zaczynają tęsknić za korzeniami. Wszystko co służyło rzemieślnikom do pracy, może służyć jako element meblowy do wyposażenia wnętrz z nowym zastosowaniem. Przedmioty z historią, ławki i krzesła ze starej szkoły, dawnego warsztatu, tzw. meble z rodowodem. W naszych salonach odsłaniamy cegłę, pokazujemy mur takim, jak wyglądał wieledziesiąt lat wcześniej.

Inny świat – biedni i bogaci. Recykling
Trend pokazujący, że coś, co dla jednych jest luksusem, może się bardzo szybko zmienić. Nawiązania do Nowego Jorku i jego różnorodności, skrajności. Trend nawiązuje do tego, żebyśmy przetrwali w dobie braku prądu, w cenie będą samoróbki, własna inwencja, wszystko co było codzienne, nagle urosło do roli bezcennego niezbędnika. Meble zrobione z rzeczy niepotrzebnych, które wyrzucaliśmy do kosza, które były dla nas zupełnie nieistotne, a stały się luksusem. Modne będą zużyte elementy, których dzisiaj już nie używamy i wszystko co dostaje drugie życie. Trend ten pokazuje abyśmy bardziej szanowali to co wokół siebie mamy.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA