Meble.com.pl - komfort na miarę

Kolorowa skrzynia nie tylko na skarby dla dzieci. Przyda się również na drobiazgi, gazety, włóczki i druty. Inspirowana folklorem, ręcznie wyplatana. Projekt Katarzyna Herman-Janiec. Fot. archiwum projektantki

"TUTKI™" – rurki z gazet do wyplatania oraz meble z recyklingu

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 27 lut 2014 08:28

Katarzyna Herman-Janiec – projektantka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskała dyplom z zakresu projektowania wnętrz i mebli. Projektuje i produkuje meble, przedmioty użyteczne, w sposób ekologiczny, między innymi metodą wyplatania z papierowej wikliny.

Jej pasja ma swój zaczątek we wczesnych latach szkolnych. Sporo jej mebli inspirowanych było folkiem. Aby nawiązanie nie było zbyt dosłowne – projektantka czerpie z tradycji rękodzielniczej oraz pomysłowości mebli wiejskich, ich wielofunkcyjnością.

Najważniejsze w projektowaniu dla mnie jest połączenie funkcji oraz formy, uwielbiam, jak mebel posiada dodatkowe możliwości użytkowania. Bardzo ważna dla mnie jest również zasada 3R (reduce,reuse,recycle) w projektowaniu. Im więcej mądrych pomysłów jak przetworzyć to, co już wyprodukowane, tym lepiej. Zdecydowanie bliski jest mi minimalizm, nie lubię zbędnych ornamentów i ozdób, choć uwielbiam żywe, nasycone kolory.

Katarzyna lubi pracować w naturalnych i recyklingowych materiałach. Ochrona środowiskach to jeden z priorytetów projektantki. 

Projektant tworzy sztukę użytkową, nie sztukę czystą (czy sztukę dla sztuki). Dziś projektant musi być przede wszystkim humanistą, być wyczulonym na potrzeby ludzi, zauważać j, proponować skuteczne oraz piękne rozwiązania. Myślę, że koniecznością jest myślenie ekologiczne i to ono jest bardzo silnym trendem również w projektowaniu.- mówi Katarzyna.

Sposób projektowania, wytrwałość i pomysł, doprowadziły Katarzynę do zdobycia kilku prestiżowych nagród. Między innymi to wystawa na słynnych targach Foire de Paris w maju 2013 roku. Pleciak projektantki dostał wyróżnienie "must have" w pierwszej edycji tego konkursu i obecnie rozpoczął podróże po świecie. Właśnie wraca z Hong-Kongu.- dodaje.

Wśród nagród i wyróżnień można wymienić także: 9 miejsce w międzynarodowym konkursie Hettich International Design Award – temat: "Furniture storage" , maj 2005; wyróżnienie Honorowe w konkursie organizowanym przez Nowy Styl, temat: "Krzesło i stół do polskiej kuchni" kwiecień 2005. 

Do tej pory zajmowałam się głownie projektowaniem i produkcją swoich projektów, (oprócz kolekcji New Generation dla firmy Uccoi, lampki She! Oraz krzesła Zako). Moi klienci, to osoby lubiące nowoczesny design, proste formy, ale też kolory oraz odrobinę folku.- tłumaczy Katarzyna

Jednym z najtrudniejszych projektów w karierze Katarzyny była pierwsza wersja pufy Baba ze schowkiem. Niestety pomimo prób nie udało się w zadowalający dla projektantki sposób wykonać tego siedziska.

Metoda wyplatania mebli gazetami, papierem jest bardzo ciekawą propozycją. Meble mają bardzo świeży wygląd, designersko pasują do nowoczesnych wnętrz. Katarzyna w swoim domu, również posiada praktyczne meble swojego autorstwa. Między innymi są to: skrzynia Pleciuga, którą uwielbia, pufy Baba, krzesło Zako, Pleciaki, lampka She.

Obecnie projektantka pracuje nad bardzo dużym projektem. TUTKI (www.tutki.eu), projekt ten ma swoje źródło w meblach, które Katarzyna zrobiła na Etnodizajn Festiwal 2010 w Krakowie z Magdaleną Godawą. 

Są to meble ręcznie wyplatane z gazet z recyclingu. Projekt TUTKI™ ma za zadanie przybliżyć szerokiemu gronu jaką frajdę daje wyplatanie z wikliny. Jest to kreatywny produkt- rurki z gazet do wyplatania oraz instrukcja jak samemu wypleść daną rzecz. Ważną stroną tego projektu jest fakt, że przy produkcji rurek zatrudnione zostały osoby wykluczone (niepełnosprawni, osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy). W planach mam inne produkty, które będą do samodzielnego dokończenia przez użytkownika. Pierwsza w kolejce czeka lampa.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA