Meble.com.pl - komfort na miarę

Barbara Trzybulska Fot. archiwum projektantki

W starym meblu - nowy duch

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 01 lut 2014 14:59 (aktualizacja: 19 gru 2013 14:38)

"W dawnym młynie nad stawem, w Ciepłowodach powstają unikalne meble inspirowane klimatem starego domu." To właśnie tam Barbara Trzybulska wraz z mężem wykonują meble zgodnie z dawnymi technikami stolarskimi, o niekoniecznie modnym czy współczesnym wyglądzie. Meble ich produkcji natchnione są estetyką i stylem życia, ale także swoją historią. Kształty są proste, a całość funkcjonalna. Ręczna praca od początku do końca, obdarza każdy mebel duszą.

Cechy charakterystyczne prac Barbary i jej męża widać w spatynowanym, starym drewnie, woskach, politurach, naturalnych kolorach. Cechą odróżniającą te meble od wszystkich, jest rzadkie połączenie drewna z ceramiką. W płycinach drzwi, blatach, zwieńczeniach znajdują się dekoracyjne, ceramiczne elementy, mające na celu podkreślić charakter samego mebla oraz wnętrza, które będzie nim wzbogacone. Do procesu powstawania samej ceramiki do mebli potrzebne jest wypalanie jej w piecu ceramicznym w temperaturze sięgającej 1200 stopni Celsjusza. Kafle ażurowe, pełne, malowane, bądź z wytłaczanym wzorem wykonywane są, barwione i ozdabiane całkowicie ręcznie.

Wszystko zaczęło się 20 lat temu, w pracowni renowacji mebli, gdzie mój mąż mógł się zapoznać dokładnie z dawnymi meblami – od ich konstrukcji po historię , a ja zaczęłam z nim współpracować około 10 lat temu. Zaczęliśmy razem komponować jego meble z moją ceramiką. Nasz każdy projekt powstaje dzięki współpracy z zamawiającym. Uwzględniane są jego wszelkie potrzeby – estetyczne, kolorystyczne jak i funkcjonalne.- mówi Barbara.

Meble z ceramiką doskonale czują się w starych wnętrzach ale też – przy zastosowaniu oszczędnej dekoracji i prostych form. Potrafią być interesującym akcentem we wnętrzach nowoczesnych.

Stare meble, mające duszę i przeszłość, ich nietypowa już w naszych technicznych czasach konstrukcja i estetyka, dbałość o wykończenie, dawne techniki wymagające ręcznej pracy – to one głównie inspirują, są początkiem dla projektowania mebli. Niezwykle ważne są też wnętrza, do jakich są przeznaczone, i ludzie dla, których je robimy. Przy dobieraniu dekoracji z ceramiki istotny jest sam mebel, jego kolor i kształt, ale zawsze jestem wierna swoim artystycznym inspiracjom – przeważają motywy „znad stawu” - ryby, dziki koper, łąkowe rośliny, bądź proste koronkowe plecionki. - dodaje

Meble zachowane są w stylu rustykalnym. Utrzymana naturalna barwa, z widocznymi słojami, masywność, nadaje całości ludowego wyglądu ale z indywidualnym piętnem autorów. Barbara z mężem lubią meble proste, bez przaśnych ozdóbek, nie przegadane, z dobrze dobranego drewna i nietypowych dekoracji ceramicznych. Powrót do tworzenia mebli naturalnymi metodami jest ciężki.

Najtrudniejszym do wykonania meblem biorąc pod uwagę nakład pracy było wykonanie narożnej szafki – oczywiście ręczne, i gięte kafle do niej. W tworzeniu naszych mebli przede wszystkim najbardziej istotny jest nakład włożonej w nie pracy – wszystko wykonywane jest wedle dawnych technik stolarskich.- mówi Barbara.

Prace, które wymagają własnego pomysłu, własnego wkładu w postaci nietypowych materiałów, oraz ich połączeń, można nazwać artystycznymi. Projektanci, którzy na szczęście różnią się od fabrycznych maszyn swoim indywidualizmem, ubierają pomieszczenia w swoje dzieła.

Projektant jest artystą – o ile w swojej pracy kieruje się nie tylko modą, technologią czy funkcjonalnością ale pozwala sobie na kreację. W swojej pracy jest wierny sobie i swojej estetyce. Bycie artystą to raczej sposób myślenia, wolność, niezależność i spora dawka czystej frajdy z pracy dla samej pracy.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA