Meble.com.pl - komfort na miarę

Sypialnia "Panic" firmy Tema. Fot. Archiwum.

W sypialni - różne kolory

  • Autor: wm
  • 27 gru 2013 18:02

Meble do sypialni, zgodnie z ostatnimi trendami, najczęściej mieszczą się w dwóch kolorystycznych skrajnościach: są bardzo jasne lub bardzo ciemne. Elementy tapicerowane i pościel to z kolei królestwo intensywnych, nasyconych barw.

Ostatnie lata przyniosły nam nowe spojrzenie na sypialnię. Przestała być postrzegana jako pomieszczenie nieco skrywane przed oczyma innych i to niekoniecznie ze względu na potrzebę intymności, a po prostu ze względu na niezbyt atrakcyjne wyposażenie i traktowanie jej jako składnicy wszystkich domowych gratów.

Sypialnia stała się ważna: dom to przecież miejsce, w którym mamy wypoczywać, a sen - to bodaj najważniejszy ze sposobów, w jakie wypoczywamy. Nie mniej istotna od komfortu stała się także estetyka. W końcu przyjemniej jest spędzać nieliczne wolne chwile w miłych wnętrzach, dopracowanych do ostatniego detalu.

Łóżka i ich otoczenie zaczęto więc traktować z równą, jeśli nie większą atencją niż inne pomieszczenia w domu. Istotne stało się to, jak wyglądają meble do sypialni, jakimi dodatkami można je uzupełnić, jaki nastrój wykreować poprzez dobór materiałów, kolorystykę, oświetlenie. Miejsce naszego snu stało się przedmiotem mody, areną trendów i zmian, tak samo, jak salon czy jadalnia.

Najnowsze propozycje mebli do sypialni nie mogłyby obejść się bez najmodniejszych w ostatnich sezonach wybarwień: bielonego dębu i wenge. Nawet jeśli sam model łóżka jest już nieco starszy, ich zastosowanie nadaje mu świeży wygląd.

Na przykład włoska firma Flou w swoim zeszłorocznym katalogu ograniczyła się nieomal do tych dwóch kolorów drewna, jedynie w wypadku kilku modeli jako dodatkowy kolor pojawia się wiśnia. Wenge to w tym wypadku nie okleina z egzotycznego drewna, a wybarwienie drewna dębowego. Podobnie rzecz się ma w wypadku firmy Bontempi. Tu ciemne wybarwienie dębu określane jest co prawda jako "mokka", a jasny dąb jako naturalny, jednak efekt kolorystycznej biegunowości jest dokładnie ten sam. Również model "Zen" firmy Zanotta i model "Lumeo" firmy Ligne Roset proponowane są w tych dwóch wersjach wybarwienia.

Wenge pojawia się także jako wariant kolorystyczny wszystkich tych modeli łóżek firmy Molteni & C., które mają wyeksponowane elementy drewniane, czyli "Lodgical", "Morna2", "Dolceluna" i "Levante". Oprócz tego każde z nich może być fornirowane wiśnią i w zależności od modelu jeszcze dwoma lub trzema z innych gatunków i wykończeń drewna: orzechem, wiśnią piaskowaną, dębem naturalnym, dębem szarym. Wenge znajdziemy też wśród wybarwień drewna proponowanych przez firmę Auping, ale klienci mogą się także zdecydować na klon, dąb naturalny i czarny, buk, orzech, w zależności od modelu łóżka

Opozycja jasne-ciemne dotyczy też innych gatunków i wybarwień drewna. Gautier pokazał w tym roku na targach w Kolonii sypialnię "Maestro" w pięknym intensywnym wzorze imitującym makassar. Wśród nowych propozycji należącej do Gautier marki Gami znajdziemy sypialnię "Ariane" w okleinie imitującej brzozę i sypialnię "Orys" w okleinie imitujacej wenge. Z kolei Hźlsta ma w ofercie łóżka fornirowane klonem lub lakierowane na biało. W przypadku sypialni "Z2" firmy Juventa rolę jasnego spełnia biały lakier, ciemnego zaś wenge. Pośrednim uzupełnieniem - dla nieprzekonanych do skrajności - jest wiśnia.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA