Meble.com.pl - komfort na miarę

Tapicerowane w całości łóżko. Fot. Archiwum.

Współczesna sypialnia - najnowsze trendy ze świata.

  • Autor: wm
  • 27 gru 2013 18:02

Miękkość, komfort, prostota, stonowane barwy, miłe w dotyku materiały, nastrojowe oświetlenie – wszystko to określa charakter współczesnej sypialni.

Trzeba naprawdę ogromnej kreatywności projektantów, by podstawowej i w zasadzie od stuleci niezmiennej formie łóżka nadać rys oryginalności. Owszem zmienia się technologia, mamy do dyspozycji nowoczesne stelaże, materace, elektryczną regulację, ale nadal wszystko kręci się wokół ramy, stelaża materaca i wezgłowia. Być może dlatego wielu producentów dość rzadko odświeża ofertę nowymi modelami – przemyślana kolekcja łóżek może z powodzeniem funkcjonować na rynku kilka lat, a szczególnie udane modele nawet kilkanaście lat. Na przykład „Peter Maly Bed” funkcjonuje w ofercie firmy Ligne Roset od 1983 roku, a rocznicowa edycja sprzed 2 lat od pierwowzoru różni się tym, że szeroka drewniana listwa stanowiąca swoistą ramę materaca pokryta jest skórą lub tkaniną. Takie drobne „liftingi” dotyczące koloru, wykończenia, akcesoriów potrafią zdziałać cuda – tak na przykład robią ze swoimi sypialniami tak znani producenci, jak Flou i Molteni & C.

Łóżka tapicerowane

Prawdziwy hit ostatnich lat to łóżka w całości lub w większości pokryte tapicerką. Homing, nesting, albo może po prostu chęć uniknięcia kontaktu z zimną metalową ramą o 6 rano tuż po przebudzeniu powodują, że takie łóżka są dla nas synonimem przytulności na równi z golden retriverami. Pokrycie łóżka od stóp do głów tapicerką to także rozwiązanie kojarzące się z niezwykłym komfortem z racji swojego rodowodu: takie łóżka były najpierw specjalnością luksusowych hoteli, zanim zawędrowały „pod strzechy”. 

Dobrym przykładem takiej wędrówki są chociażby łóżka marki Treca de Paris, która sama określa siebie jako łóżka „haute couture” i jest takim sypialnianym Louis Vuittonem – firmą, która ze swojej rzemieślniczej tradycji potrafiła wykuć wizerunek luksusowego obiektu pożądania. Ciężko się oprzeć jedwabiom, kaszmirom, tradycyjnym sprężynowym materacom (ręcznie przeszywanym) i łóżkom wyglądającym jak z obrazów Boucherona. W to wszystko można oczywiście wetknąć nowoczesny elektryczny stelaż albo materac dla alergików – to jest w zasadzie oczywiste, bo przecież właściciel limuzyny też nie musi się martwić o zużycie paliwa czy rodzaj silnika. Do tego mamy nazwiska takich projektantów, jak Matteo Thun czy Paolo Nava.

Oczywiście tapicerowane łóżka występują też poza takimi oczywistymi enklawami luksusu jak paryski Ritz. Wspomniane wcześniej Ligne Roset ma w tegorocznej kolekcji 3 takie modele: „Midnight”, „Escape” i „Anna”. Co ciekawe najstarszy z nich „Midnight”, mimo że produkowany jest od 1992 roku, znakomicie wpisuje się w najnowsze trendy do stosowania wysokich, tapicerowanych i pikowanych wezgłowi. To kolejny dowód na to, że rynkowe życie łóżka może trwać długo.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA