Meble.com.pl - komfort na miarę

Kolekcja mebli "Tukan" zaprojektowana przez Tomasza Augustyniaka. Fot. Noti

"Wyjść poza schematy" - wywiad z Tomkiem Augustyniakiem

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 21 sty 2015 14:57 (aktualizacja: 22 sty 2015 08:39)

Inspiruje go epoka surowego Bauhausu - mimo, że jak sam mówi - najlepiej czuje się we wnętrzach jasnych i przestronnych, z dużą ilością ciepłego drewna. Największym projektowym wyzwaniem są dla niego meble i fotele biurowe. Najlepiej określa go zwrot "projektowanie kreatywne".

Co stanowi dla Pana źródło inspiracji?

Inspiracją jest wszystko co mnie otacza, ponieważ ma to wpływ na mój sposób myślenia, wrażliwość i na podejmowane decyzje. W odniesieniu do konkretnych zadań projektowych, inspirację stanowią ograniczenia np. budżetowe czy technologiczne. One wskazują na inne możliwości. Projektowanie dla przemysłu opiera się na założeniach projektowych, które w różny sposób opisują oczekiwania producenta. Mogą też w większym lub mniejszym stopniu dotyczyć stylistyki np. nawiązania do pewnego okresu z przeszłości lub trendu stylistycznego.

Czy w procesie projektowania mebli łatwo pogodzić funkcjonalność z estetyką?

Dla mnie istotne jest połączenie jednego z drugim w sposób naturalny. Staram się, aby estetyka była ściśle związana z funkcjonalnością. W procesie projektowania mebli jedno z drugiego wynika, w tym znaczeniu funkcjonalność jest bardzo inspirująca.

Co dla Pana oznacza zwrot „piękny design”?

Piękny design to dobrze zaprojektowane przedmioty, tzn w taki sposób, który gwarantuje użytkownikowi spełnienie jego oczekiwać funkcjonalnych, zapewnia bezpieczeństwo, estetykę będącą wynikiem mądrych rozwiązań konstrukcyjnych oraz wysokiej wrażliwości projektanta. W tym znaczeniu Polacy coraz bardziej doceniają piękny design, ponieważ rośnie ich świadomość, a także (choć powoli) wrażliwość estetyczna.

 Nad czym Pan obecnie pracuje?

Obecnie pracuję nad kilkoma projektami począwszy od mebli mieszkaniowych i nowych rozwiązań przestrzeni biurowej, po koncepcje produktów będących odpowiedzią na zupełnie nowe potrzeby użytkowników. Na tym etapie zupełnie nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy i to jest najciekawsze. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA