Meble.com.pl - komfort na miarę

Kolekcja mebli "Teddy Bear" zaprojektowana dla polskiej marki Noti. Fot. Noti

Zawód z pasją - wywiad z Mikołajem Wierszyłłowskim

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 28 sty 2015 16:11

Projektowanie świadome, odpowiedzialne i biorące pod uwagę potrzeby odbiorców - takie myślenie przyświeca mu podczas pracy. Jego wnętrza są piękne w swej prostocie, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne. Charakteryzują się przełamywaniem barier i konwencji, ale w granicach porozumienia między projektantem, a odbiorcą.

Co leży u podstaw koncepcji mebli i wnętrz, które Pan projektuje?

To bardzo trudne pytanie. Myślę, że inspirują mnie podróże, ludzie, otaczająca nas rzeczywistość. Współczesna praca projektanta dość mocno odbiega od wyobrażenia o niej. Przede wszystkim projektowanie odbywa się pod bardzo dużą presją czasu i jest coraz bardziej ograniczone wymaganiami klientów, przepisami czy też konkretną sytuacją. Inspirujące jest samo zadanie, które trzeba zrealizować, umiejętność słuchania i w jakimś sensie odgadywanie potrzeb.

Zawód projektanta wydaje się więc bardzo wymagający, co Pana zdaniem jest w nim najtrudniejsze?

Dawniej ten zawód wydawał mi się super sposobem na życie. Teraz uczę się mieć do mojej profesji trochę więcej dystansu. Zawód jest strasznie ekspansywny, potrafi zagospodarować każdą ilość czasu. To typowo usługowa działalność. Trudna, bo w momencie podjęcia wyzwania nie zna się efektu, ale właśnie przez to ciekawa i inspirująca. W pracowni, którą prowadzę zawsze powstaje kilka rzeczy jednocześnie. Aranżujemy więcej wnętrz niż produktów, ale bywa tak, że do tych wnętrz projektujemy indywidualne elementy. Aktualnie pracujemy nad nowa linią lamp i mebli. Powstaje też kilka nowych wnętrz.

Pana projekty są bardzo dynamiczne i silne w swojej formie. Czy są materiały, które woli Pan od innych?

Myślę, że nie ma materiałów lepszych i gorszych. Oczywiście można je lepiej lub gorzej zastosować, czy też lepiej lub gorzej odnaleźć się w określonej sytuacji podczas przygotowywania projektu. Bardzo lubię naturalne materiały, które świetnie się sprawdzają jeśli chodzi o upływ czasu – pięknie się starzeją, łatwo też podkreślać ich właściwości i naturalną urodę.

Czyje wnętrza Pan ceni?

Konkretne pytania, a ja mam wrażenie, że cały czas próbuję się jakoś wymigać. Mnóstwo ludzi tworzy świetne rzeczy - aż trudno nadążyć. Cały czas odkrywam kogoś nowego. Niedawno odkryłem amerykańskiego wnętrzarza Roberta Stilina. Podobają mi się bardzo wnętrza, które projektuje Joseph Dirand mimo, że są raczej paryskie nie amerykańskie. Od dawna śledzę to co robi Arik Levy. Jestem też fanem dziewczyn z Bezy.  

Dziękuję za rozmowę.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA