Krzesło "December" firmy Nikari. Projekt: Jasper Morrison. Fot. Chikako Harada/Nikari

Krzesło "December" firmy Nikari. Projekt: Jasper Morrison. Fot. Chikako Harada/Nikari

  • Autor: mg
  • 27 lis 2017 11:42 (aktualizacja: 27 lis 2017 13:06)

Zobacz meble zaprojektowane przez słynnego J. Morrisona

Urodzony w Londynie 58 lat temu Jasper Morrison jest jedną z najbardziej znanych postaci współczesnego wzornictwa przemysłowego. Nade wszystko ceni prostotę i funkcjonalność, które stały się wspólnym mianownikiem większości jego projektów. Szczególnie owocna jest jego współpraca z firmą Vitra.

Czytaj też: Meble zaprojektowane przez Piero Lissoniego!

Jasper Morrison urodził się w Londynie w 1959 roku. W latach 1979-1982 studiował design na Kingston Polytechnic Design School. Następnie w 1984 roku ukończył studia podyplomowe w Royal College of Art. Rok później założył własne studio projektowe. Obecnie ma ono dwie siedziby - w Londynie i Paryżu. Współpracuje z wieloma markami, takimi jak Alessi, Andre World, Cappellini, Flos, Magis, Rowenta, Sony czy Samsung. Szczególnie owocna jest współpraca z firmą Vitra, dla której Jasper Morrison zaprojektował między innymi słynne krzesło "Basel".

Każdy projekt Morrisona odznacza się prostą elegancją, co czyni go na wskroś nowoczesnym, chociaż w wielu pracach tego projektanta widać inspirację mistrzami modernizmu, m.in. projektami Jeana Prouvé, Le Corbusiera i Eileen Gray. Meble Morrisona unikają zbędnych efektów dekoracyjnych i ornamentów. Dzięki temu jego kolekcje stają się wcieleniem nowoczesnej klasyki. Morrison jest jednym z przedstawicieli „New Simplicity” – ruchu, którego celem jest nadanie designowi nowego znaczenia.

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce