Kolekcja krzeseł Belleville firmy Vitra. Projekt: Ronan i Erwan Bouroullec. Fot. Vitra

  • Autor: mg
  • 08 lut 2018 12:43 (aktualizacja: 08 lut 2018 14:14)

Zobacz projekty mebli autorstwa słynnego duetu z Francji

Bouroullec to bez dwóch zdań jedno z najgorętszych nazwisk w świecie międzynarodowego designu. Bracia Ronan i Erwan pracowali już dla takich marek, jak Vitra, Cappellini, Magis, Ligne Roset, Kartell czy Hay. Znani są z tego, że często wprowadzają na rynek produkty w limitowanych seriach.

Ronan Bouroullec urodził się w 1971 roku, a jego brat Erwan - 5 lat później. Obaj projektanci mieszkają i pracują w Paryżu (ich zespół projektowy liczy 6 osób). Ich wspólna praca trwa już 15 lat. Zajmują się projektowaniem szerokiego spektrum przedmiotów użytkowych, poczynając od biżuterii i mebli, poprzez aranżacje przestrzenne i architekturę, a na filmach i fotografiach kończąc.

W 1997 roku bracia Bouroullec zostali zauważeni przez słynną włoską markę Cappellini, która zleciła im wykonanie pierwszych seryjnych projektów wzornictwa przemysłowego. W tym samym roku ich prace pojawiły się w Centre Pompidou w ramach grupowej wystawy. Trzy lata później rozpoczęli współpracę z Galerią Kreo, gdzie w 2001 roku mieli pierwszą indywidualną wystawę. Duży wpływ na ich losy projektowe miało spotkanie z Rolfem Felhbaumem, prezesem Vitry i praca nad nowym systemem biurowym "Joyn" dla tej marki. Od tego czasu współpracują z takimi znanymi markami, jak Artek, Alessi, Hansgrohe, Cappellini, Established & Sons, Flos, Hay, Kettal, Kvadrat, Kartell, Glas Italia, Ligne Roset, Magis, Iittala, Mattiazzi, Mutina, Nani Marquina, Samsung i Vitra.

Projekty braci Bouroullec są częścią stałych kolekcji międzynarodowych muzeów, takich jak Musée National d'Art Moderne - Centre Pompidou i Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, Muzeum Wzornictwa w Londynie i Muzeum Boijmans van Beuningen w Rotterdamie. Odbyło się również kilka wystaw monograficznych poświęconych ich pracom, między innymi w: Muzeum Wzornictwa w Londynie (2002), Museum of Contemporary Art w Los Angeles (2004), Vitra Design Museum (2012) i Centre Pompidou Metz (2011), a następnie w Museum of Contemporary Art w Chicago (2012-2013). 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce