Meble.com.pl - komfort na miarę

W pełni złożony i pomalowany stolik jest już gotowy do użycia. Ciekawym pomysłem jest pomalowanie nóżek na inny kolor niż blat. Fot. Projekt Drewno

Drewniany stolik. Zobacz jak wykonać go od podstaw

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 16 lip 2015 08:38 (aktualizacja: 17 lip 2015 11:42)

Pomysł, projekt i praca. Tak w skrócie można opisać produkcję drewnianego stolika. Rzemieślnicy z firmy Projekt Drewno przybliżą wam, jak krok po kroku wykonać kawowy stolik.

Najważniejszą czynnością, zanim przystąpi się do produkcji stolika, jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna z jakiego zostanie on wykonany. Do wykonania stolika wykorzystujemy głównie drewno sosnowe, odpowiednio wysuszone, w pierwszej klasie jakości. Wybierając materiał staramy się, aby był jak najmniej zażywiczony i nie posiadał wad – mówi Anna Kwacz z firmy Projekt Drewno. Drzewo sosnowe to drewno miękkie, pozwalające na łatwą i sprawną obróbkę. Zarówno kształt słojów, jak i zapach gwarantują wyroby meblowe na najwyższym poziomie. Drewno sosnowe jest także wdzięcznym materiałem do malowania, pięknie wygląda pokryte bejcą, ale także całkowicie kryjącą farbą. Jest ono sprężyste i bardzo wytrzymałe, co powoduje, że stolarze chętnie wykorzystują je do swojej pracy.

Produkcję drewnianego stolika poprzedza proces projektowania. Projekt musi uwzględniać nie tylko ergonomię, ale też rozmiarem, stylistyką oraz kolorem pasować do wnętrza w jakim będzie on umieszczony.

Struganie i szlifowanie

Po wybraniu materiału, należy też wybrać szerokość cięcia drewna. Wykorzystuje się do tej czynności piłę taśmową lub pilarkę tarczową. Wybór urządzenia zależy od wielkości formatki drewna jaka będzie ucinana. Na tych maszynach, przywiezione z tartaku drewno obrzyna się i docina do odpowiedniej długości oraz szerokości. Kiedy elementy drewniane są już przycięte do zaplanowanych rozmiarów, istotne jest nadanie im odpowiedniej grubości. W zależności od projektu blat stolika może być cienki, o lekkim kształcie, bądź gruby i ukazujący piękno masywu drewna. Do uzyskania zaplanowanej grubości wykorzystuje się strugarkę-grubościówkę, która może obrabiać jedną, dwie lub nawet cztery płaszczyzny jednocześnie.

Jeżeli projekt stolika zakłada kształt blatu, którego nie będziemy w stanie w całości pozyskać z jednego masywu drewna, warto poszczególne deseczki połączyć za pomocą lamelek. Układamy wówczas obok siebie deseczki i zaznaczamy linią prostą miejsca, które frezowane będą pod lamelki. Każdy element drewna przeznaczonego na blat frezujemy lamelownicą z obu stron oraz w kilku miejscach. W zależności od przeznaczenia mebla, deski można połączyć lamelkami na „wcisk” bądź wszystkie otwory pod lamele, a także elementy łączące pokryć klejem, a następnie spasować ze sobą deski. Po złączeniu desek ściskamy całość i pozostawiamy do wyschnięcia. Jeżeli stolik będzie używany na świeżym powietrzu warto zastosować kleje poliuretanowe, których podporność na niekorzystne warunki atmosferyczne jest znacznie wyższa niż zwykłego kleju do drewna.

W przypadku produkcji blatu z jednego masywu drewna, wycinamy zaplanowany kształt oraz szlifujemy do całkowicie gładkiej powierzchni. Po wyschnięciu kleju, którym połączone zostały deski, blat należy dokładnie oszlifować. Za pomocą frezarki górnowrzecionowej nadaje się odpowiedni kształt blatu. Jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych maszyn w zakładzie stolarskim, która pozwala na nadawanie meblom nawet najbardziej wymyślnych form. Dzięki ostrzom, które wykonują ruchy nie tylko obrotowe, ale często także posuwowe możliwe jest nadawanie ozdobnych wzorów na powierzchni drewna. W międzyczasie, z przygotowanych wcześniej elementów graniakowych należy wytoczyć nogi do stolika. Używa się do tego celu tokarki, która za pomocą noża tokarskiego nadaje elementom drewna odpowiedni kształt.

Finisz doskonały

Ostatnią czynnością procesu tworzenia stolika jest przygotowanie go do malowania. Jeśli elementy do produkcji stolika były ze sobą sklejone należy za pomocą szlifierki taśmowej wygładzić powierzchnię. Klej bowiem podczas wiązania zwiększa swoją objętość, co może powodować powstanie bąbli na powierzchni materiału. Aby uzyskać nieskazitelną gładkość drewna należy wyszlifować go papierem ściernym o ziarnistości około 80 lub 100, a następnie papierem o jeszcze większej ziarnistości, minimum 150. Można to zrobić przy pomocy szlifierki mimośrodowej. Dzięki temu ostatniemu szlifowaniu z powierzchni blatu zostaną usunięte wszelkie niedoskonałości.

Aby zachować gładkości powierzchni oraz delikatny połysk blatu warto bejcować drewno preparatami na bazie wody. Dzięki temu blat stolika nie spęcznieje i pozostanie aksamitny w dotyku. Niezwykle istotną rzeczą jest malowanie, a następnie lakierowanie wyłącznie dobrze odpylonych powierzchni. Powoduje to zniwelowanie chropowatych grudek, które mogłyby przedostać się pod lakier.  

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA