Drewniane meble wymagają właściwej pielęgnacji. Fot. Castorama

Drewniane meble wymagają właściwej pielęgnacji. Fot. Castorama

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 01 lip 2016 08:11 (aktualizacja: 01 lip 2016 08:35)

Jak dbać o meble. Praktyczne porady

Mimo, że nie kupujemy już mebli na całe życie, chcielibyśmy korzystać z nich jak najdłużej. Jak o nie dbać, by latami tworzyły dobrze pracującą przestrzeń? To zależy m.in. od materiału i wykorzystanych w produkcji komponentów.

Średnio co 8 lat – tak często według Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli statystyczny Polak wymienia swoje domowe sprzęty. By przez ten czas cieszyć się ich sprawnym funkcjonowaniem, trzeba o nie odpowiednio dbać w trakcie eksploatacji. W jaki sposób?

Odpowiednio traktuj meble

Odpowiednie dbanie o meble to nie tylko kwestia czyszczenia, ale także właściwy sposób ich użytkowania. Należy pamiętać choćby o… skali nasłonecznienia pokoju. W silnie nasłonecznionym pomieszczeniu kolor będzie blaknąć szybciej, materiał będzie wysychał, a nawet pękał. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Wahania temperatury – meble (np. skórzane lub drewniane) powinny stać z dala od źródła ciepła (kaloryfer, kominek)
  • Wilgotność – zbyt suche powietrze może prowadzić do deformacji niektórych elementów mebla (skóra stanie się krucha i będzie pękać), stawiając drewniane meble na mokrej podłodze należy pamiętać, że materiał absorbuje wodę
  • Stawianie gorących naczyń – na drewnianych stołach może dojść do odbarwień, dlatego zaleca się używanie odpowiednich podkładek

Utrzymywanie drewnianych mebli w dobrej formie wiążę się z ich regularnym czyszczeniem – do tego należy używać specjalnych preparatów oraz czystych i suchych szmatek. Przy większych zabrudzeniach sprawdzą się lekko zwilżone szmatki z dodatkiem łagodnych środków myjących (mydło, płyn do prania). Równie wrażliwe są meble skórzane – przed wysychaniem zabezpieczy je smarowanie specjalnym środkiem, np. kremem stearynowym. Należy je także regularnie przecierać miękką wilgotną szmatką, a także często odkurzać. Ten „zabieg kosmetyczny” zadziała tak, jak w przypadku skóry człowieka: wyczyści pory i nada jej czysty wygląd. Jednak wygląd zewnętrzny mebli to nie wszystko. – Kluczowe jest dbanie o elementy niewidoczne gołym okiem, jak na przykład zawiasy, czy prowadnice. To one decydują o tym, czy mebel działa prawidłowo: otwiera się i zamyka, rozkłada, rozsuwa bez wysiłku i hałasu – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Liczy się wnętrze

Mechanizmy zastosowane wewnątrz mebla stanowią jego „serce” – to m.in. okucia sprawiają, że domowe meble pracują lepiej, a użytkowana przestrzeń staje się funkcjonalna. Mimo, że nie dostrzegamy ich na co dzień, wykonują szereg zadań, od których zależy, czy uznamy meble za wygodne – dźwigają, otwierają, zamykają, podnoszą i opuszczają. – Meble muszą być przygotowane do ciągłego precyzyjnego ruchu. Dlatego warto zdecydować się na wysokiej klasy okucia, które będą spełniać swoją rolę przez długie lata. Trzeba przy tym pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji – dodaje Jakub Malinowski.

Jak to zrobić? Przede wszystkim nie zapominać o nich przy czyszczeniu samych mebli - regularne usuwanie zabrudzeń ustrzega m.in. przed powstawaniem korozji, która może znacznie obniżyć funkcjonowanie okucia. Do mycia okuć należy używać łagodnych środków czyszczących, a unikać tych agresywnych (o kwaśnym pH, np. zawierających ocet). Dodatkowo po oczyszczeniu okuć warto dokładnie je wysuszyć i odpowiednio natłuścić – szmatką nasączoną olejem nie zawierającym żywic lub specjalną wazeliną techniczną. To wszystko sprawi, że meble na dłużej zachowają precyzję ruchu i pozwolą latami cieszyć się nie tylko estetycznym wyposażeniem, ale też przestrzenią, która pracuje lepiej.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • Gabi, 2016-10-01 11:17:38
    Oczekiwałam więcej informacji,to co przeczytałam wie każda średnio inteligentna kobieta.Dużo słów ,które nie wnoszą żadnej wiedzy.Co z meblami na wysoki połysk?,lub pokrytych fornirem?.

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce