×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nowoczesne mieszkanie. Podpowiadamy jak najlepiej dbać o meble drewniane

Nowoczesne mieszkanie. Podpowiadamy jak najlepiej dbać o meble drewniane

Autor: Alicja Pietrowska
Dodano: 10 maj 2017 12:55

Meble to wizytówka każdego wnętrza. Szczególnego charakteru pomieszczeniom dodają te drewniane – to zwykle one w pierwszej kolejności przykuwają wzrok odwiedzających nas gości, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak o nie dbać, by cieszyć się ich urokiem przez wiele lat.

Drewniane meble sprawiają, że wnętrze jest przytulne a zarazem eleganckie. Naturalny materiał z którego zostały wykonane, wymaga jednak szczególnej ochrony. Szafy, stoły czy kredensy z litego drewna najczęściej zabezpieczane są bejcą, olejem, lakierem lub woskiem. Aby właściwie o nie zadbać, należy wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanego pokrycia oraz odpowiednio dopasować do niego sposoby pielęgnacji.

Popularne lakierowane powierzchnie

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na zabezpieczenie mebli jest lakier, który chroni je przed wodą i alkoholem. Lakier jest też stosunkowo najłatwiejszy w pielęgnacji. Gładka i wodoodporna powierzchnia pozwoli na użycie pełnej gamy środków czyszczących dostępnych w sklepach, bez obaw, że w jakikolwiek sposób ją uszkodzą. Niektóre spośród nich, m.in. spraye i mleczka, dzięki zawartym w składzie środkom antystatycznym, zapobiegną osadzaniu się kurzu i ponownemu zabrudzeniu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany produkt nie uszkodzi powierzchni, skorzystajmy ze sprawdzonego sposobu – przetrzyjmy ją najpierw miękką, wilgotną szmatką, a potem na sucho ściereczką z mikrofibry. Ewentualne rysy na meblach lakierowanych można posmarować wazeliną, dzięki której przestaną być aż tak widoczne.

Niewymagająca bejca

Bejca pełni bardziej funkcję estetyczną, niż ochronną, dlatego pokryte nią meble, ze względu na swoją strukturę, w mniejszym stopniu zabezpieczone są przed wnikaniem zabrudzeń. W odróżnieniu od drewna lakierowanego, które znacznie lepiej chroni mebel, drewna bejcowanego nie można umyć wodą. Warto zatem zakupić specjalne środki dedykowane tego typu meblom. W codziennych porządkach kurz i pyłki najlepiej usuwać na sucho, a tylko od czasu do czasu przecierać powierzchnie mokrą, ale dobrze wyciśniętą z wody ściereczką. Jeśli z czasem kolor zblednie, należy pomalować go ponownie tą samą bejcą – w tym wypadku warto skonsultować tę czynność ze specjalistą lub oddać mebel w ręce fachowca.

Wymagające meble olejowane

Konserwację mebli olejowanych należy podzielić na 3 etapy - czyszczenie, olejowanie i pielęgnację. Najistotniejsze w tym przypadku jest czyszczenie, ponieważ środek użyty do tego zabiegu powinien usunąć poprzednie warstwy oleju. By uniknąć uszkodzenia drewna warto w niewidocznym miejscu sprawdzić reakcję jego powierzchni z preparatem. Do usunięcia plan najlepiej sprawdzi się delikatna wełna stalowa – wystarczy, że nałożymy na nią środek czyszczący do mebli olejowanych i lekko wypolerujemy brudną powierzchnię. Kolejnym etapem jest samo olejowanie, które, w zależności od przeznaczenia mebla, powinno się przeprowadzać od 1 do 4 razy w roku, nie częściej. Warto pamiętać o systematyczności, ponieważ drewno chłonie olej stopniowo. Codzienna pielęgnacja sprowadza się do przecierania ich miękką, lekko zwilżoną w wodzie szmatką wzdłuż słojów drewna. Nie należy stosować silnych, syntetycznych detergentów, gdyż mogą one zniszczyć powierzchnię mebli.

Regularne woskowanie

Pielęgnacja mebli woskowanych sprowadza się do nakładania na nie łagodnego mleczka z dodatkiem wosku. Niewielką ilość preparatu wystarczy rozetrzeć na powierzchni i przetrzeć miękką, bawełnianą szmatką. Po nałożeniu impregnatu należy odczekać kilka minut i przejść do ich wypolerowania. Podczas użytkowania takich mebli warto pamiętać, by unikać stawiania na nich mokrych lub gorących przedmiotów, które mogą spowodować rozpuszczenie cienkiej warstwy wosku i odbarwienie powierzchni. Jeśli do tego dojdzie, trzeba powtórzyć cały proces i ponownie zawoskować mebel. W codziennej pielęgnacji konieczne jest regularne ścieranie kurzu miękką ścierką, ponieważ powierzchnie w żaden sposób nielakierowane są znacznie bardziej podatne na wnikanie kurzu i brudu.

Nie zapomnij o nich!

Perfekcyjna pielęgnacja mebli to nie tylko dbałość o fronty, blaty, ścianki i półki. Warto zadbać także o uchwyty, które zazwyczaj są wykonane z innego materiału, niż zabudowa. – Uchwyty do mebli najczęściej produkowane są z metalowych elementów, ale pokrywane powłoką galwaniczną zawierającą nikiel i chrom – mówi Zbigniew Drzewiński, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w firmie Gamet. – W tym przypadku można używać domowych środków czystości, lecz należy każdorazowo zwrócić uwagę, by nie zawierały rozpuszczalników ani materiałów ściernych, które mogłyby uszkodzić powłokę i spowodować korozję – zaznacza. By wypolerować metalowe uchwyty, wystarczy użyć bawełnianego ręcznika.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także