Meble.com.pl - komfort na miarę

Drewniane meble wymagają właściwej pielęgnacji. Fot. Castorama

Zobacz jak właściwie czyścić drewniane meble

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 02 marz 2016 09:30 (aktualizacja: 02 marz 2016 09:40)

Meble drewniane, lakierowane, woskowane, fornirowe, a może drewnopodobne? Niezależnie od sposobu wykończenia, każdy z nich straci na atrakcyjności bez właściwej pielęgnacji.

Nieestetyczne odciski palców i smugi na gładkich, połyskujących frontach potrafią zepsuć nawet najładniejszy efekt dekoracyjny. Aby temu zapobiec warto użyć mleczka, w którego składzie znajduje się silikon. Preparat możemy nałożyć na miękką ściereczkę lub bezpośrednio na mebel, a następnie dokładnie wypolerować meble. Odzyskają lustrzany połysk i będą odporniejsze na osadzający brud i kurz. Podczas pielęgnacji mebli wykończonych lakierem, należy wystrzegać się środków zawierających drobinki czy inne substancje ścierające. Również kuchenne detergenty nie są tutaj przyjaciółmi. Mogą bowiem zarysować delikatną powierzchnię oraz spowodować nieodwracalne odbarwienia.

Dość wrażliwe i podatne na uszkodzenia są także meble woskowane. Wystarczy chwila nieuwagi, kubek lub szklanka z gorącym napojem, by na tak wykończonym blacie powstał nieestetyczny, odbarwiony ślad. Nie zapominajmy więc o podkładkach, które zabezpieczą mebel przed zniszczenie, a dodatkowo staną się ozdobą wnętrza. Meble woskowane możemy pielęgnować korzystając z preparatu zawierającego w składzie wosk pszczeli. Taki produkt możemy zaaplikować na bawełnianą ściereczkę, a następnie wypolerować mebel, najlepiej wzdłuż rysunku słojów.

Unikajmy czyszczenia mebli drewnianych wodą. Rozlany płyn może wniknąć z strukturę drewna i zniszczyć mebel. Meble drewnopochodne czy fornirowane również warto poddać odpowiedniej pielęgnacji. W ich przypadku nie warto przesadzać ze zbyt dużą ilością nakładanego preparatu. Fornir jest pokryty tylko cienką warstwą drewnianej okleiny, z kolei na meblach wykonanych z materiału drewnopodobnego czy płyt pilśniowych MDF nadmiar środka spowoduje powstanie nieestetycznych smug i uczucia „lepkości” na powierzchni.

Źródło: Brait

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA