Meble.com.pl - komfort na miarę

Oferta firmy Felder. Fot. Archiwum.

Pomoce warsztatowe w meblarstwie

  • Autor: Wojciech Kien, Marcin Osajda
  • 27 gru 2013 18:02

Przemysłowa produkcja wyrobów z drewna przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest obróbka maszynowa.

Jest rzeczą powszechnie znaną, że te maszyny i urządzenia nie są w pełni wystarczające do wykonania wszystkich możliwych operacji, zwłaszcza przy dużej zmienności asortymentu wyrobów i pojedynczych zamówieniach, co jest charakterystyczne dla współczesnego meblarstwa.

Poza tym, są sytuacje, gdzie użycie dużego, stacjonarnego urządzenia jest niemożliwe, np. w czynnościach serwisowych u klienta, czy podczas wyposażania wnętrz. Występują tu często prace z zakresu klasycznego stolarstwa. Dlatego, mimo wysokiego stopnia mechanizacji
i automatyzacji operacji technologicznych, są tu niezbędne drobne urządzenia i przyrządy pomocnicze, zwane zwykle pomocami warsztatowymi.

Wprawdzie do nich zalicza się również oprzyrządowanie produkcyjne (głównie obróbkowe), ale jest ono traktowane jako zagadnienie odrębne, między innymi dlatego, że w większości wypadków jest wykonywane we własnym zakresie. Biorąc pod uwagę obecny stan techniki można przyjąć, że konieczność stosowania pomocy warsztatowych w produkcji mebli i wyposażaniu wnętrz sprowadza się praktycznie wyłącznie do prac montażowych. Dlatego pomoce te nazywa się zwykle zaciskami. Wszystkie zamieszczone w artykule przykłady pochodzą z firm niemieckich, które w większości oferują swoje wyroby również w Polsce.

W montażu mebli można wyróżnić montaż wstępny (np. oklejanie wąskich powierzchni doklejkami, mocowanie okuć, listew), montaż podzespołów (np. ram, drzwi płycinowych, podzespołów mebli szkieletowych) oraz montaż korpusów (np. mebli skrzyniowych) i gotowych wyrobów – zwany niekiedy montażem końcowym (np. mebli skrzyniowych, krzeseł, foteli). Operacje te często przeplatają się z niektórymi operacjami obróbkowymi, np. wiercenie otworów, dla których też są stosowane specjalistyczne pomoce warsztatowe. We wszystkich pracach montażowych w dalszym ciągu szerokie zastosowanie ma standardowy ścisk stolarski, zwany również „śrubą” lub zwornicą. Jest on wykonywany w różnych wielkościach i w ostatnich latach występuje z różnymi modyfikacjami oraz usprawnieniami.

Oklejanie wąskichpowierzchni doklejkami

Zastosowanie pomocy warsztatowych (do oklejania wąskich powierzchni okleiną naturalną lub sztuczną oraz doklejania doklejek) w formie oprzyrządowania wykonywanego najczęściej we własnym zakresie, było dość popularne w przemyśle meblarskim do lat 70. Stosowano tzw. „ściski” – duże stacjonarne urządzenia. Obecnie zakłady produkujące meble nie muszą się martwić o takie urządzenia, gdyż zostały one powszechnie zastąpione przez okleiniarki wąskich powierzchni, wykonywane przez wyspecjalizowane firmy.

Jednak w niektórych sytuacjach (np. niektóre kontury krzywoliniowe) nie można tych operacji wykonywać za pomocą wspomnianych urządzeń. Trzeba wówczas zastosować odpowiednie pomoce warsztatowe. Zastosowanie tego typu pomocy wykorzystuje się najczęściej do oklejania obrzeży okleiną sztuczną (np. PCW, ABS i inne) lub naturalną.

Jednak najczęściej tego typu pomoce występują przy doklejaniu doklejek i obrzeży o grubości przekraczającej zakres wspomnianych okleiniarek; względnie wtedy, kiedy kształt oklejanego elementu nie pozwala na zastosowanie tych urządzeń. Do tych operacji stosuje się również zaciski innego typu. Konstrukcja ich oparta jest na aluminiowym korpusie.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA