×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Pomoce warsztatowe w meblarstwie

Pomoce warsztatowe w meblarstwie

Autor: Wojciech Kien, Marcin Osajda
Dodano: 27 gru 2013 18:02

Przemysłowa produkcja wyrobów z drewna przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest obróbka maszynowa.

Jest rzeczą powszechnie znaną, że te maszyny i urządzenia nie są w pełni wystarczające do wykonania wszystkich możliwych operacji, zwłaszcza przy dużej zmienności asortymentu wyrobów i pojedynczych zamówieniach, co jest charakterystyczne dla współczesnego meblarstwa.

Poza tym, są sytuacje, gdzie użycie dużego, stacjonarnego urządzenia jest niemożliwe, np. w czynnościach serwisowych u klienta, czy podczas wyposażania wnętrz. Występują tu często prace z zakresu klasycznego stolarstwa. Dlatego, mimo wysokiego stopnia mechanizacji
i automatyzacji operacji technologicznych, są tu niezbędne drobne urządzenia i przyrządy pomocnicze, zwane zwykle pomocami warsztatowymi.

Wprawdzie do nich zalicza się również oprzyrządowanie produkcyjne (głównie obróbkowe), ale jest ono traktowane jako zagadnienie odrębne, między innymi dlatego, że w większości wypadków jest wykonywane we własnym zakresie. Biorąc pod uwagę obecny stan techniki można przyjąć, że konieczność stosowania pomocy warsztatowych w produkcji mebli i wyposażaniu wnętrz sprowadza się praktycznie wyłącznie do prac montażowych. Dlatego pomoce te nazywa się zwykle zaciskami. Wszystkie zamieszczone w artykule przykłady pochodzą z firm niemieckich, które w większości oferują swoje wyroby również w Polsce.

W montażu mebli można wyróżnić montaż wstępny (np. oklejanie wąskich powierzchni doklejkami, mocowanie okuć, listew), montaż podzespołów (np. ram, drzwi płycinowych, podzespołów mebli szkieletowych) oraz montaż korpusów (np. mebli skrzyniowych) i gotowych wyrobów – zwany niekiedy montażem końcowym (np. mebli skrzyniowych, krzeseł, foteli). Operacje te często przeplatają się z niektórymi operacjami obróbkowymi, np. wiercenie otworów, dla których też są stosowane specjalistyczne pomoce warsztatowe. We wszystkich pracach montażowych w dalszym ciągu szerokie zastosowanie ma standardowy ścisk stolarski, zwany również „śrubą” lub zwornicą. Jest on wykonywany w różnych wielkościach i w ostatnich latach występuje z różnymi modyfikacjami oraz usprawnieniami.

Oklejanie wąskichpowierzchni doklejkami

Zastosowanie pomocy warsztatowych (do oklejania wąskich powierzchni okleiną naturalną lub sztuczną oraz doklejania doklejek) w formie oprzyrządowania wykonywanego najczęściej we własnym zakresie, było dość popularne w przemyśle meblarskim do lat 70. Stosowano tzw. „ściski” – duże stacjonarne urządzenia. Obecnie zakłady produkujące meble nie muszą się martwić o takie urządzenia, gdyż zostały one powszechnie zastąpione przez okleiniarki wąskich powierzchni, wykonywane przez wyspecjalizowane firmy.

Jednak w niektórych sytuacjach (np. niektóre kontury krzywoliniowe) nie można tych operacji wykonywać za pomocą wspomnianych urządzeń. Trzeba wówczas zastosować odpowiednie pomoce warsztatowe. Zastosowanie tego typu pomocy wykorzystuje się najczęściej do oklejania obrzeży okleiną sztuczną (np. PCW, ABS i inne) lub naturalną.

Jednak najczęściej tego typu pomoce występują przy doklejaniu doklejek i obrzeży o grubości przekraczającej zakres wspomnianych okleiniarek; względnie wtedy, kiedy kształt oklejanego elementu nie pozwala na zastosowanie tych urządzeń. Do tych operacji stosuje się również zaciski innego typu. Konstrukcja ich oparta jest na aluminiowym korpusie.

Mocowanie polega na założeniu zacisku na elemencie, a następnie dokręceniu górnej śruby. Mocowanie boczne jest oparte na sprężynujących ramionach z gumowymi okładzinami, które na zasadzie samohamowności ustalają zacisk w odpowiednim miejscu. Zastosowanie tego typu zacisków znacznie skraca czas mocowania z powodu mniejszej liczby operacji do wykonania przez pracownika. Nie jest konieczne dokręcanie trzech śrub dociskowych, jak to się odbywa w zaciskach z dwiema śrubami, tylko mocowanie polega na założeniu zacisku i dokręceniu jednej śruby. Przy długiej oklejanej wąskiej powierzchni, gdzie może wystąpić większa liczba koniecznych zacisków, ma to niebagatelne znaczenie, gdyż znacznie skraca czas montażu.

Jeżeli oklejanie doklejkami lub grubym obrzeżem stosuje się rzadko, to nie jest konieczne stosowanie opisanych powyżej zacisków specjalistycznych przeznaczonych tylko do oklejania. Wystarczy dokupić zaciski pomocnicze, które łączy się z listwą prowadzącą tradycyjnych ścisków stolarskich (zwornic śrubowych). Zaciski pomocnicze stanowią dodatkowe śruby (pojedyncze lub podwójne) ze stopką, mocowane do listwy (korpusu) ścisku stolarskiego za pomocą nakrętek motylkowych lub innych.

Mocowanie okuć

Ważnym etapem montażu wstępnego wyrobów meblarskich jest mocowanie okuć. Stosowane są tutaj różnorodne pomoce warsztatowe oferowane przeważnie przez producentów okuć (np. Blum, Häfele, Hettich – Niemcy). Dotyczy to zwłaszcza operacji montażowych wykonywanych w małych zakładach i rzemiośle oraz prac serwisowych, gdzie nie ma możliwości albo nie jest opłacalne instalowanie kosztownych, specjalistycznych urządzeń stacjonarnych.

Operacjami wymagającymi najczęściej zastosowania pomocy warsztatowych jest montaż zawiasów puszkowych, prowadnic szuflad i różnego rodzaju okuć łączących, jak np. złącza mimośrodowe do korpusów mebli. Zaprezentowana listwa montażowa umożliwia m.in. dokładne przenoszenie wymiarów z drzwi na korpus (prowadniki zawiasów).

Ciekawym rozwiązaniem firmy Blum jest prosty przyrząd „Ecodrill” służący do precyzyjnego wiercenia otworów pod zawiasy. Współpracuje on z przenośną („ręczną”) wiertarką elektryczną, która napędza trzy wiertła zainstalowane w przyrządzie. Dostępne są też przyrządy do wiercenia systemów otworów do prowadnic szuflad w korpusie mebla skrzyniowego pomocne do wiercenia otworów przeznaczonych do złączy „Minifix” firmy Häfele. Należy tutaj zaznaczyć, że wspomniane pomoce umożliwiają przede wszystkim ich szybkie przystosowanie do różnych wymiarów określonych okuć danego producenta.

 

 

Komentarze

Zaloguj się