Meble.com.pl - komfort na miarę

Sezamie, otwórz się - jak zwiększyć kuchenną przestrzeń

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:02

Zwiększyć kuchenną przestrzeń można nie tylko poprzez realizację odpowiedniego projektu architektonicznego. Nowe, szersze horyzonty otwierają meblowe formy, materiały i kolory.

Więcej przestrzeni - realizacja tego życzenia klientów kilka lat temu stała się początkiem mody na wnętrza otwarte. Za projektami kuchni połączonych z jadalnią czy salonem podążyły nowe propozycje producentów mebli kuchennych. Takie spojrzenie na dom zaowocowało bogatą dziś ofertą wysp i półwyspów. Z tego powodu wiele firm rozbudowało kolekcje o - korespondujące z kuchniami - meble do innych domowych wnętrz.

Jak się okazało, to nie wszystko, co można zrobić, aby zaspokoić wciąż rosnącą potrzebę otwierania przestrzeni. Może to zrobić nie tylko odpowiednia aranżacja, ale też sam mebel. Niezależnie od stylistyki, bardzo często realizuje on założenia tzw. "formy otwartej".

Klasyczny przykład

Meble kuchenne o formie otwartej, jak wiele modnych dziś tendencji, mają odpowiednik w przeszłości. Można stwierdzić, że bazuje ona na zasadach, na swój sposób, uniwersalnych. Zwarta bryła, np. kompletnie zabudowana meblami ściana w kuchni, to mocny akcent we wnętrzu. Optycznie zmniejsza pomieszczenie, a co za tym idzie, zamyka, ogranicza przestrzeń. Użytkownik, nawet dużego wnętrza, może czuć z tego powodu pewien dyskomfort. Być może właśnie dlatego projektanci kuchni rzadko decydują się na "totalną" zabudowę kuchennych ścian.

Za pomocą różnorodnych technik otwierane są nawet duże, statyczne bryły mebli kuchennych. Okazuje się jednak, że tej współczesnej potrzebie posiadania otwartej przestrzeni najbardziej odpowiadają formy znane z przeszłości. Dużo możliwości stwarzają meble w stylistyce klasycznej czy też rustykalnej. Można byłoby nawet nieco przewrotnie powiedzieć, że produktem, na którym wzorowanie się daje współczesnym projektantom najwięcej możliwości, jest kredens kuchenny.

W produkowanych dziś meblach o stylistyce klasycznej lub rustykalnej kredens, którego niemal każdy ma swoje wręcz archetypowe wyobrażenie, nie musi mieć nawet zmodernizowanej formy. Często stanowi on jeden z elementów zestawu stylizowanego na tzw. "kuchnię babuni". Nawiązania do tradycyjnych modeli: na górze otwarte półki, a w dole zamykana szafka, są bardzo czytelne i na tym właśnie polega ich urok. Tak, jak w kuchni "Flora" firmy Lube Over ważny jest wykorzystany materiał, oczywiście najlepiej naturalny. Nic przecież lepiej nie kojarzy się z rustykalnym klimatem, jak drewno.

Sam kredens nie jest oczywiście w stanie spełnić potrzeb współczesnego użytkownika kuchni. Nie jest on jedynym meblem, który ma formę otwartą. Na zachowanie spójności stylistycznej kredensu z innymi elementami wpływają m.in. zastosowane materiały. W stylistyce rustykalnej ważne jest, żeby były naturalne. Takie możliwości daje np. wiklina, którą, podobnie jak rattan, z powodzeniem stosuje się do produkcji chętnie eksponowanych koszy. Oprócz funkcji użytkowej (przechowywanie pieczywa lub kuchennych sprzętów) pełnią też one rolę dekoracyjną. Rattanowe lub wiklinowe kosze montowane są zazwyczaj w dolnych partiach kuchni. Ciekawie wyglądają w zestawieniu z kuchenkami, które stylistyką nawiązują do starego, kuchennego pieca.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA