Fot. Paged

Fot. Paged

  • Autor: mg
  • 10 paź 2017 09:22 (aktualizacja: 11 paź 2017 09:43)

10 ciekawostek o stole, które warto znać

Stół od zawsze znajduje się w centrum każdego domu, a wokół niego rozgrywają się najważniejsze wydarzenia w życiu rodziny. Czy znamy jego historię? Kiedy powstał pierwszy model stołu? Ile kosztuje najdroższa wersja? Tym razem prezentujemy kilka ciekawych faktów poświęconych temu klasycznemu meblowi.

Chociaż stół to element wyposażenia większości domów, często nie zastanawiamy nad jego historią lub związanymi z nim ciekawostkami. Oto 10 faktów, które warto poznać.

Ciekawostka 1: Stół powstał w Grecji

Pierwsze drewniane i polerowane stoły, przy których można było spożywać posiłki, wykonali Grecy między VI a IV wiekiem p.n.e. 

Ciekawostka 2: Idealne wymiary, czyli jakie…

Istnieje stół o idealnych wymiarach – powinien on mieć 70-75 cm wysokości i około 60 cm długości na blacie dla każdej osoby.

Ciekawostka 3: Stół prowansalski

Stół w stylu prowansalski to drewniany mebel na kabriolowych nogach, czyli wydłużonych w kształt litery S, odchylonych do wnętrza i zakończonych na końcach dekoracyjną stópką. Ten typ nóg pochodzi z Chin. 

Ciekawostka 4: Okrągły stół zmienia wnętrze

Okrągły stół optycznie powiększa wnętrze, zaś duży prostokątny mebel sprawdzi się w pomieszczeniach o dużej powierzchni. 

Ciekawostka 5: Śniadanie nie zawsze przy stole

Co zaskakujące, jedynie 32 proc. Polaków je śniadania przy stole. 

Ciekawostka 6: 20 cm dla obrusu

Obrus znajdujący się na stole powinien zwisać z niego przynajmniej 20 cm z każdej strony. 

Ciekawostka 7: Stoły za tysiące dolarów

Najdroższe stoły na świecie pochodzą z 1775 roku. Jeden z antycznych mebli został sprzedany na aukcji za 326,5 tys. dolarów. 

Ciekawostka 8: Alfabet stołu  

Stoły układa się w kształt litery T, U lub E. Ustawienie w literę T jest najlepszym rozwiązaniem w prostokątnych pomieszczeniach, w literę E jest najrzadziej spotykane, ponieważ wymaga zachowania dużej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi stołami. Najczęściej stosowany układ to kształt U. 

Ciekawostka 9: Śródziemnomorski styl

Stół w stylu śródziemnomorskim to najczęściej mebel z litego drewna z blatem ozdobionym kolorowymi ceramicznymi płytkami. 

źródło: Black Red White


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce