Meble.com.pl - komfort na miarę

Mały, drewniany aneks kuchenny. Jego styl nawiązuje do kolorystyki strefy jadalnianej. Projekt: Właściciele Fot. Bartosz Jarosz

Aneks kuchenny. Inspirujące pomysły na zabudowę jednorzędową

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 20 marz 2015 11:28 (aktualizacja: 23 marz 2015 08:26)

Aneks kuchenny jest wygodnym rozwiązaniem zarówno do dużych, jak i małych wnętrz. W tych drugich sprawdza się szczególnie dobrze, ponieważ brak ścian wydzielających kuchnię daje wrażenie większej przestrzeni. Zobaczcie inspirujące pomysły na zabudowę jednorzędową.

Jeszcze do niedawna aneks kuchenny kojarzony był tylko z kawalerkami lub małymi mieszkaniami w bloku. Dziś jednak nawet w większych mieszkaniach tego rodzaju zabudowa przenosi się także do salonu. Pozwala to lepiej wykorzystać przestrzeń oraz porządkuje stylistykę całego wnętrza. Jeśli nasza kuchnia jest mała i wąska, a ściana oddzielająca ją od sąsiedniego pokoju nie może być wykorzystana, najlepszym rozwiązaniem jest jej wyburzenie. W ten sposób aneks kuchenny i salon stworzy jedno wnętrze, o lepszych proporcjach do wykorzystania. Aneks kuchenny to także rozwiązanie chętnie stosowane w kawalerce. Tam również może być połączony z pokojem lub umieszczony w części mieszkania łączącej się z korytarzem. 

Zabudowa jednorzędowa posiada wiele zalet. Jeśli nasza kuchnia jest otwarta na salon, możemy wykonywać prace kuchenne i uczestniczyć w życiu rodzinnym i towarzyskim. Przy zamkniętej kuchni gospodarze są wyobcowani, ponieważ reszta domowników czy goście, podczas imprezy przebywają w salonie. Mając aneks kuchenny także opieka nad dzieckiem jest znacznie ułatwiona, ponieważ może ono bawić się w salonie, a my wciąż mamy je w zasięgu wzroku.

Nie da się zaprzeczyć jednak, że zabudowa jednorzędowa przy swoich licznych zaletach ma też kilka wad. Otwarta kuchnia wymaga ciągłego utrzymania jej w czystości. Nie możemy sobie pozwolić na pozostawianie brudnych naczyń na blacie kuchennym czy w zlewie. Poza tym, kuchenka oraz fronty kuchenne powinny być często myte z osadzającego się tłuszczu. Nie jest to również rozwiązanie dobre dla osób, które potrzebują bardzo dużo miejsca do przechowywania. Dlatego czasem dużo lepszym rozwiązaniem może być tzw. półotwarty aneks kuchenny - czyli oddzielony od salonu parawanem, drzwiami przesuwnymi bądź eleganckim barem. 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA