×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Aranżacja kuchni idealnej - krok po kroku

Aranżacja kuchni idealnej - krok po kroku

Autor: mg
Dodano: 24 paź 2018 13:35
Zaktualizowano: 25 paź 2018 13:31

Każda kuchenna przestrzeń, bez względu na wielkość, może zostać tak zaadaptowana, że przebywanie w niej będzie przyjemnością. I nie dotyczy to wyłącznie gotowania. Pamiętajmy, że najlepsze domowe przyjęcia zawsze kończą się w kuchni, a trend na wspólne gotowanie wciąż jest na czasie.  

Czytaj też: Meble kuchenne - wybierz model w stylu loftowym

Rozpoczynając proces adaptacji i urządzania kuchni, należy przygotować plan. Planowanie to chyba najbardziej czasochłonny, a co za tym idzie najbardziej istotny element projektowania wnętrza. Warto na etapie planowania dokładnie poznać przyzwyczajenia i styl życia użytkowników, by stworzyć wnętrze, które najlepiej wpisuje się w codzienność – podkreśla Grzegorz Szewc, creative designer marki Mebel Rust. 

Na początku jest projekt

Jeśli kuchnię urządzamy sami, trzeba wszystko zmierzyć i narysować plan, na którym zostaną zaznaczone wszystkie wyprowadzenia hydrauliczne i energetyczne jako punkt odniesienia. Potem musimy zdecydować, jakie sprzęty (tzw. duże agd) są nam niezbędne. Specjaliści pomogą zamienić narysowany plan sytuacyjny w funkcjonalną i wygodą przestrzeń, dostosowaną do warunków fizycznych użytkowników (np. ich wzrostu) oraz intensywności eksploatacji (pewne elementy czy urządzenia ważne są w dużej rodzinnej kuchni, a inne zaś będą kluczowe w kuchni singla). Następnie rozmieśćmy szafki i już zawczasu określmy ich przeznaczenie. Warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego, którego wierzchołki opierają się na trzech głównych elementach wyposażenia kuchni, czyli na lodówce, kuchence lub płycie grzewczej oraz zlewozmywaku. W myśl ergonomicznego urządzania przestrzeni kuchennej odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem powinna mieścić się w przedziale 120-210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką 120-210 cm (w małych pomieszczeniach 90 cm), a między lodówką i kuchenką 120-270 cm – radzi Anna Dzierżanowska, dyrektor kreatywna w firmie Halupczok Kuchnie i Wnętrza.

Na koniec etapu planowania – zastanówmy się nad designem. Szafki drewniane czy w drewnianych okleinach? W drewnie, bieli czy może kolorowe? Evergreeny w modzie kuchennej to kuchnie prowansalskie czy angielskie – te wymagają szafek z litego drewna, utrzymanych w bieli lub przecieranym jasnym drewnie. Idealnie sprawdzą się tu kafle, najlepiej białe, o charakterystycznym kroju, szlifie i wyraźnej fudze. Do tego typu kuchni należy też wybrać utrzymane w stylu: zlewozmywak i armaturę, wolnostojącą kuchenkę oraz sprzęt agd. Ten rodzaj kuchni najchętniej polecamy posiadaczom dużych, przestronnych, osobnych pomieszczeń.

Minimalistyczna czy klasyczna?

A co z kuchnią, która jest mała lub jak w wielu mieszkaniach połączona jest z salonem? Trafionym wyborem będzie kuchnia utrzymana w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. Kuchnia, gdzie dominującymi kolorami są szarości i biele, w idealny sposób będzie współgrała z salonem, nawet utrzymanym w innym stylu. Istotą takiej kuchni jest bowiem prostota i oszczędność designerska.

Doskonale sprawdzą się tu naturalne lub imitujące naturalne materiały wykończeniowe – kamień, niezwykle modny beton, surowe drewno itp. Kuchnie utrzymane w takim stylu pozwalają na zachowanie porządku i czystości. Pomiędzy szafkami stojącymi a wiszącymi świetnie sprawdzi się tafla szkła.

W kuchni typu Scandic najlepszym rozwiązaniem jest zabudowany sprzęt agd. Sprawdzi się też zlew ze stali nierdzewnej i prosta w formie armatura. Kuchnie minimalistyczne to z jednej strony najłatwiejszy, ale i najtrudniejszy rodzaj aranżacji. Wydawać by się mogło, że ten rodzaj designu pasuje tylko do kuchni singla, a w domach, gdzie jest duża rodzina czy dużo się gotuje, nie ma uzasadnienia. A jednak! Minimalistyczne w formie meble pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, zabudowany sprzęt agd – ułatwi zachowanie porządku. Łatwe w konserwacji blaty z kamienia nie będą wymagały (prócz impregnacji, zgodnie ze wskazaniami producenta) specjalnych zabiegów. Zlew ze stali nierdzewnej zniesie wszelkie trudy. Tu idealnie sprawdzą się drobne sprzęty agd utrzymane w ultranowoczesnym, wręcz futurystycznym stylu. Jedynym wyzwaniem takiej kuchni jest ograniczenie sprzętów na wierzchu, co będzie możliwe dzięki dobrej organizacji przestrzeni wewnątrz szafek. Dzisiejsze technologie pozwalają na wybór wielu możliwości dyscyplinujących rzeczy w szafkach i pozwalających na zachowanie porządku i ładu. Coraz częściej klienci szukają rozwiązań, które pozwalają im w pełni wykorzystać to miejsce. Z całą pewnością pomocna będzie tu nowoczesna technologia: chowane przyborniki w specjalnym systemie lift up, zintegrowane komory zlewowe, które tworzą całościową płaszczyznę blatu, mobilnie zarządzane systemy oświetlenia – wszystko to tworzy nowoczesne wnętrza, które bardzo często zintegrowane są ze strefą pokoju dziennego – mówi Grzegorz Szewc. 

Pamiętaj o oświetleniu!

W kuchni niezwykle ważne jest też dobre oświetlenie oraz rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Gniazdka skonsultujmy z wykonawcami remontu lub rozmieśćmy je sami, mając na uwadze konieczność podłączenia dużego sprzętu agd (gniazdka wewnątrz zabudowy i przypodłogowe) oraz gniazdka do stałego podłączenia urządzeń agd (czajnik, ekspres do kawy) oraz gniazdka do wykorzystania czasowego – mikser, toster itp.

Nie ma nic bardziej niewygodnego niż ciemna kuchnia i niedoświetlone stanowisko pracy! Dlatego skonsultujmy możliwość montażu światła podszafkowego, które zdecydowanie ułatwi pracę. Osoby decydujące się na oszklone szafki mogą ponadto zamontować światło w szafkach, co nada przytulności i ciepła.

W królestwie akcesoriów

Teraz czeka nas już najprzyjemniejszy moment – dobór akcesoriów i przyborów kuchennych. Dodatki ostatecznie kształtują i nadają wnętrzu styl. Dzięki nim możemy maksymalnie zindywidualizować wnętrze i dopasować je do salonu (w przypadku kuchni otwartych) czy stylu całego mieszkania, jeśli decydujemy się na kuchnię prostą i oszczędną w formie. Starajmy się dopasować wszystkie elementy do charakteru wnętrza. Inny czajnik kupimy do kuchni utrzymanej w stylu prowansalskim, a inny w stylu minimalistycznym. Wybór naczyń jest ogromny! Możemy wybierać pośród tradycyjnej bieli lub wielu kolorów – w ten sposób nadamy wnętrzu cech własnych. Do tego postarajmy się wybrać odpowiednie pojemniki na przyprawy czy akcesoria kuchenne. Duża ilość wyeksponowanych, ale niezbędnych na co dzień sprzętów, w zestawieniu z elementami dekoracyjnymi, może spowodować chaos. Dodatki dekoracyjne powinny bowiem podkreślić charakter wnętrza, a nie je przytłoczyć. Oprzeć się można na podobieństwie materiałów mebli kuchennych oraz dekoracji. W kuchniach z elementami drewna naturalnego można dobrać dekoracje w tym samym klimacie, a ciemne fronty mebli zestawić z jasnymi kolorystycznie ozdobami – podpowiada Anna Dzierżanowska.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także