Meble.com.pl - komfort na miarę

Kuchnia powinna być nie tylko funkcjonalnym miejscem do przygotowywania posiłków dla dorosłych, ale również bezpieczną przestrzenią dla dzieci. Urządzając ją, warto wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Fot. Schueller

Bezpieczna kuchnia. Jak stworzyć przestrzeń niezagrażającą dziecku?

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 10 maj 2016 09:56

Kuchnia jest miejscem, w którym liczba przedmiotów przyciągająca uwagę dziecka jest ogromna. Są jednak rozwiązania, dzięki którym zaaranżujemy kuchnię w bezpieczny sposób.

Już zwykłe szafki kuchenne mogą być zagrożeniem dla dziecka, ponieważ nasz ciekawski malec, otwierając je może przytrzasnąć sobie palce. Niebezpieczna może być także zawartość szafek, np. kosz na odpady, który zwykle trzymamy w szafce pod zlewem. Potłuczone szkło, zużyte baterie czy zepsute jedzenie mogą być groźne dla naszego dziecka. Podobnie ostre narzędzia, takie jak noże, tarka, czy obieraczka do warzyw i owoców oraz wszelkiego rodzaju detergenty i środki czystości, które zwykle trzymamy właśnie w kuchni. Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu zawartość kuchennych szafek nie dostanie się w ręce dziecka, jest instalacja blokady uchwytów. Silne detergenty warto dodatkowo umieścić w szafce zamykanej na klucz.

Ponadto zabudowa kuchenna, a także wolnostojące szafki powinny być stabilne. Zadbajmy o ich solidne unieruchomienie tak, aby dziecko nie mogło ich przesunąć. Warto zabezpieczyć także krzesła i hokery, aby nie przewróciły się, gdy dziecko będzie chciało na nie wejść.
Ogromną ciekawość najmłodszych wzbudzają także gniazdka elektryczne, zresztą nie tylko w kuchni. Warto zabezpieczyć te na wysokości do 1 m od podłogi specjalnymi zaślepkami.

Sprzęty AGD przyjazne dzieciom

Wybierając kuchenne sprzęty AGD, kierujmy się nie tylko ich funkcjonalnością i wyglądem. Zwróćmy też uwagę, czy wyposażone są w tzw. blokadę rodzicielską, która pozwala zablokować wszystkie przyciski w urządzeniu. Dzięki temu nawet najbardziej ciekawski maluch nie zmieni określonych przez nas ustawień sprzętu, nie włączy go samodzielnie czy nie otworzy drzwi urządzenia podczas jego pracy.
W przypadku piekarnika warto wybrać model, który posiada funkcję zimnych drzwiczek. Innym rozwiązaniem zabezpieczającym dziecko przed oparzeniem o rozgrzane drzwiczki, jest umiejscowienie urządzenia powyżej 1 m od podłogi tak, aby malec do niego nie dosięgnął.
Przy wyborze płyty grzewczej warto wziąć pod uwagę płytę indukcyjną, która w ogóle się nie nagrzewa. Jeśli wolimy gazową, wybierzmy tą z przeciwwypływowym zabezpieczeniem gazu. Mechanizm ten powoduje odcięcie dopływu gazu do palnika, gdy przypadkowo zgaśnie płomień.
Bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków

Podczas przygotowywania posiłków starajmy się używać palników, znajdujących się bliżej ściany, do których dziecko nie dosięgnie. Unikniemy tym samym zrzucenia rozgrzanego garnka czy patelni, które mogłyby poważnie poparzyć naszą pociechę.
Nie pozostawiajmy włączonych do prądu urządzeń elektrycznych, takich jak krajalnica czy mikser, nawet jeśli odchodzimy od nich tylko na chwilę a nasz malec znajduje się w pobliżu. Dziecko z łatwością może pociągnąć za zwisający kabel i wyrządzić sobie krzywdę, gdy urządzenie podłączone jest do prądu.
Ciekawskiego kuchennego świata malca warto zająć bezpiecznymi przedmiotami, takimi jak plastikowe miseczki, małe garnuszki czy drewniane łyżki.

Przy pomocy specjalistów możemy urządzić kuchnię nie tylko ładną i funkcjonalną, ale także bezpieczną dla dzieci. Dostępne na rynku rozwiązania pomagają zapobiec wielu wypadkom. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej inteligentne rozwiązania nie zwalniają nas ze stałej kontroli, przebywającego w kuchni dziecka.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA