• Autor: Wanda Modzelewska
  • 27 gru 2013 18:02

Biuro - pomieszczenie kompatybilne z jego właścicielem

Zaprojektować biuro to znaczy obecnie coś więcej niż wybrać meble, krzesła, stanowiska pracy – to znaczy stworzyć małe universum, w którym wyposażenie jest dopasowane do potrzeb użytkownika.

Współczesne biuro to nie tylko miejsce stworzone, by móc tam pracować, ale przede wszystkim miejsce, które jest w stanie utrzymać nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne na wysokim poziomie – dzięki takim elementom, jak ergonomiczne siedziska, swoboda poruszania się na stanowisku pracy, dobór materiałów i kolorów, redukcja hałasu. Pragnienie utrzymania odpowiedniej jakości tej części naszego życia, jaką jest praca, poszukiwanie ciszy i skupienia, potrzeba introspekcji, wpływ kultury spa i praktyk medytacyjnych – wszystko to znajduje odbicie w pragnieniu tworzenia harmonijnych, relaksujących wnętrz w biurach, wnętrz będących schronieniami przed gorączką codziennych spraw. Ta tendencja w przełożeniu na język produktów znajduje swój wyraz przede wszystkim w rozwiązaniach obniżających poziom hałasu, zapewniających możliwość lepszej koncentracji i odrobinę prywatności w przestrzeni biurowej, ale równie ważna jest estetyka i funkcjonalność.

Biuro po włosku

Dobrym przykładem tej nowej filozofii jest kolekcja „Tre” włoskiej firmy Fantoni, której modułowy charakter podkreśla nietypowa, zróżnicowana kolorystyka. Geometryczne linie, stymulujące barwy (coraz częściej stosowany w architekturze środek, pozwalający diametralnie zmienić percepcję przestrzeni), ponadczasowa prostota i „domowy” charakter to najważniejsze cechy „Tre”. W skład kolekcji wchodzą duże, składane stoły (o wymiarach od 2,6 do 3 m), biurka i lady, które można dowolnie łączyć tworząc stanowiska pracy, seria szafek oraz ścianek działowych. Zastosowanie kolorowych, przejrzystych elementów powoduje, że przestrzeń biura zmienia się w zależności od oświetlenia. Ciekawym, nowym rozwiązaniem jest także ażurowa dekoracja niektórych elementów: ścianek działowych, bocznych ścianek biurek, oparć krzeseł. Motyw liścia klonu jest bardzo uproszczony i czytelny również dzięki kolorom. Zieleń, żółć, fiolet, amarant, szarość i dąb walijski to wykończenia pojawiające się w kolekcji „Tre”. Dzięki tak szerokiej palecie barw łatwo wykreować indywidualne, specyficzne otoczenie, o przewadze zimnych lub ciepłych kolorów, relaksujące lub ożywcze, jasne bądź nastrojowe.

Kolorystyczna ekspresja jest także bardzo istotna w kolekcji „Leg” firmy Fantoni. Jej nowoczesne wzornictwo to efekt między innymi zastosowania okrągłego metalowego stelaża, dostępnego w wersji chromowanej lub malowanej proszkowo. Nogi o dość typowym kształcie kończą okrągłe stopy o dużej średnicy nadające biurkom stabilny wygląd. Jednak najbardziej rozpoznawalnym elementem kolekcji są szklane blaty w 5 modnych kolorach: zieleni, czerwieni, żółci, czerni i błękicie. Wyraźne, żywe kolory, znane już z wcześniejszych kolekcji Fantoni, np. „Stripes”, mają być antidotum na nudę i brak wyrazu biurowych wnętrz. Blaty mają grubość zaledwie 12 mm, polerowane krawędzie, dostępne są w trzech kształtach: prostokątnym, owalnym i okrągłym.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce