• Autor:
  • 27 gru 2013 18:02

Biuro w jasnych barwach i dobrym świetle

W dobie różnorodności panującej we wzornictwie mebli, również biurowych, coraz trudniej mówić o trendach. Z obserwacji rynku wynika, że Polacy wybierają meble w jasnych kolorach i o prostym, przejrzystym designie.

Jedną z podstawowych kwestii decydujących o wyborze konkretnych rozwiązań do biur jest charakter wnętrz, jakie ma do zagospodarowania klient. Toczącą się jeszcze kilka lat temu na polskim gruncie batalię między zwolennikami pracy w zamkniętych kameralnych pomieszczeniach i designerami popierającymi aranżację biur typu „open space” zdecydowanie wygrała ta ostatnia koncepcja. Wynika to z tego, że charakter pracy w większości firm wymusza zastosowanie takiego rozwiązania. Ponadto aranżacja jest uzależniona przecież od rodzaju samego pomieszczenia, a prawie wszystkie nowo budowane biura oferują przestrzeń pod „open space”.

Plusy i minusy „Open space”

Otwarta przestrzeń pracy sprzyja lepszej komunikacji wewnątrz firmy i znacznej oszczędności powierzchni. Ma też pozytywny wpływ na wydajność pracy. Jest to typ aranżacji najbardziej elastyczny i wygodny np. w dużych przedsiębiorstwach outsourcingowych i finansowych oraz agencjach reklamowych. Z drugiej strony, jak podkreśla Krzysztof Kasprowicz z firmy GDB, taka organizacja przestrzeni wymusza również tworzenie przestrzeni zamkniętych, wydzielonych ściankami, ekranami, czy specjalnie do tego zaprojektowanymi regałami. Przecież w każdej firmie są jednostki organizacyjne, które z założenia muszą być wyizolowane – gabinety menedżerów, sale szkoleniowe, działy księgowości itp.

Nie można też zapominać o firmach, które działają w zupełnie innych realiach, np. kancelarie prawnicze, których klienci wymagają dyskrecji i kameralnej atmosfery rozmów. Są jeszcze instytucje publiczne, które mieszczą się zazwyczaj w starszych budynkach, gdzie trudno o wygospodarowanie przestrzeni na aranżację „open space”. Tam o wystroju wnętrz – kolorystyce, kształtach i materiałach mebli decydują inne czynniki.

Kolory w aranżacji

Między innymi popularność „open space” przyczyniła się do tego, że klienci prawie zawsze decydują się na jasną kolorystykę mebli. Umożliwia ona pełniejsze doświetlenie przestrzeni pracy, zwłaszcza kiedy pomieszczenia są głębokie i penetracja światła naturalnego jest słaba. Inwestorzy są bardziej doświadczeni niż kilka lat temu. Przy wstępnym wyborze często bardziej podobają im się ciemne wybarwienia, jednak wiedzą, że między jednym „ciemnym” stanowiskiem pracy a kilkoma takimi w pomieszczeniu jest bardzo duża różnica. Dlatego ostatecznie decydują się na jasne, pastelowe kolory. Ponadto pracodawcom zależy na tym, aby pracownicy mieli jak najwięcej światła w miejscu pracy, ponieważ są świadomi, że to pozytywnie wpłynie na samopoczucie i optymizm zatrudnionych, co przełoży się na wydajność i zaangażowanie.

Większa różnorodność panuje w aranżacjach gabinetów dyrektorów i menedżerów. W tym przypadku czasem wybierane są meble w ciemnych kolorach, które nadają wnętrzom poważny wygląd i sprzyjają skupieniu.

Wśród najpopularniejszych jasnych wybarwień mebli biurowych można wymienić jasny buk, jabłoń, klon, gruszę, brzozę, kolor popielaty i ostatnio coraz modniejszy bielony dąb. Natomiast wśród ciemnych braw, najczęściej stosowanych na meblach w recepcjach i gabinetach kadry kierowniczej, najpopularniejsze są wybarwienia wenge i orzech.

Tanie i dobre


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce