Blat firmy Nobilia. Fot. Nobilia

Blat firmy Nobilia. Fot. Nobilia

  • Autor: mg
  • 28 sie 2017 15:16 (aktualizacja: 29 sie 2017 12:09)

Blaty kuchenne - które rozwiązanie będzie najlepsze?

Blaty stanowią centralny punkt kuchni. To właśnie tu przygotowujemy posiłki, a niekiedy nawet je jemy. Warto jednak pamiętać, że blaty są nie tylko elementem pełniącym określoną funkcję. Mogą być też, odpowiednio dobrane, prawdziwą ozdobą kuchni.

Drewno, kamień, laminaty, kompozyty – wybór materiałów, z których wykonuje się blaty, jest niezwykle bogaty. Wiele z nich to opatentowane, autorskie pomysły poszczególnych producentów. Nowoczesne blaty są nie tylko użyteczne w kuchni, ale też bardzo estetyczne.

Blaty laminowane są bezsprzecznie najpopularniejszymi blatami stosowanymi w kuchni. Bazują one na płytach wiórowych, których powierzchnię wykończono laminatem – jednokolorowym lub wielobarwnym, imitującym drewno, kamień lub metal, w wersji matowej lub z połyskiem. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii produkcji są one coraz bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne stosowane w gospodarstwach domowych. Bogactwo dostępnych kolorów i wzorów pozwala atrakcyjnie zaaranżować wnętrze kuchni.

Z blatami laminowanymi konkurują blaty drewniane oraz kamienne, które są rozwiązaniami przeznaczonymi dla miłośników naturalnych materiałów. Te ostatnie są najbardziej wytrzymałe, ale też dużo droższe, a przy tym wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz fachowego montażu przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Jednak wielu kusi wrażenie luksusu czy elegancji, które zapewniają. Blaty kamienne wykonywane są na indywidualne zamówienie. Najczęściej powstają z marmuru, granitu i trawertynu. Należy jednak pamiętać, że każdy z gatunków kamienia odznacza się innym stopniem twardości i nasiąkliwości, co ma niebagatelne znaczenie w kuchni.

Z kolei blaty drewniane reprezentują ponadczasowy styl, choć najlepiej prezentują się we wnętrzach rustykalnych. Niestety, drewno jest wrażliwe na zaplamienia i uszkodzenia, co sprawia, że wymaga specjalnej uwagi i pielęgnacji. Blaty drewniane mogą być wykonywane z drewna litego bądź klejonego. Większą wytrzymałością charakteryzują się te drugie.

Ciekawą alternatywą są blaty z kompozytów, które powstają na bazie materiałów termoplastycznych, które można dowolnie formować. Co więcej, ich krawędzie są wykańczane bezspoinowo, co podnosi estetykę zabudowy kuchennej.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce