×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Design snu. Trendy w sypialni

Design snu. Trendy w sypialni

Autor: Katarzyna Hryniewicka
Dodano: 27 gru 2013 18:01

Kuchnia i łazienka, pokój dzienny, a na szarym końcu… sypialnia – oto kolejność, w której statystyczny Polak wyposaża swoje przysłowiowe „cztery kąty”.

Czym charakteryzują się obecnie panujące trendy wzornicze i rozwiązania techniczne stosowane w tychże meblach? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, gdyż proponowana przez producentów i projektantów oferta mebli do sypialni jest bardzo zróżnicowana. Obok kolekcji typowo klasycznych, nawiązujących do stylów europejskich, w katalogach i salonach meblowych znaleźć można też linie na wskroś nowoczesne, charakteryzujące się prostą i oszczędną linią, geometrycznymi kształtami i surowymi w wyrazie materiałami. Spróbujmy przyjrzeć się im bliżej.

Łoże miłościwie panujące

Gdyby przyszło odpowiedzieć na pytanie, jaki przedmiot króluje w sypialni, odpowiedź mogłaby być tylko jedna – łóżko. To ono zajmuje poczesne miejsce i gros wolnej powierzchni. To ono nadaje ton wszystkim pozostałym sprzętom obecnym w sypialni i kreuje atmosferę wnętrza. Wiele osób urządzanie sypialni zaczyna właśnie od wyboru łóżka i jego umiejscowienia w pomieszczeniu. – mówi Monika Bielska, dyrektor ds. kreacji produktu Mebelplast.

Jak wynika z deklaracji producentów mebli, minęły już czasy absolutnej hegemonii miniwersalek i niewygodnych materacy. Polacy coraz odważniej decydują się na zakup dużych i komfortowych łóżek. Ich przeciętne rozmiary oscylują wokół 160x200 cm, choć bywają i szersze, i dłuższe. Podstawowym wymogiem, jaki stawiany jest przed tym meblem, jest zapewnienie wygody użytkowania. Coraz liczniejsze grono konsumentów zdaje sobie bowiem sprawę z potrzeby odpowiedniego wypoczynku i zbawiennego wpływu niezakłóconego niczym snu na samopoczucie i zdrowie. Inną cechą wspólną proponowanych przez producentów łóżek – oprócz rozmiaru – jest obowiązkowa w zasadzie obecność wezgłowia. W niektórych modelach wezgłowia są integralną częścią ramy, w innych zaś – elementem mocowanym do ściany, przy której ustawione jest łoże. Standardowa, najczęściej spotykana wysokość wezgłowia wynosi kilkadziesiąt centymetrów (ponad powierzchnię materaca), ale są i takie, które uznać można za dodatkową ściankę dzielącą sypialnianą przestrzeń („Numero Uno” marki Livingroom, „Senso” firmy Profap).

Typ łoża z wyeksponowanym wezgłowiem jest jednym z najchętniej wybieranych. Niejednokrotnie stanowi ono dominującą część aranżacji całej sypialni i nadaje tym samym wyszukany charakter wnętrzu. Łoża z dużym wezgłowiem najczęściej są pozbawione pojemnika na pościel, zyskując tym samym na lekkości. – dodaje Monika Bielska.

Klienci mają do wyboru łóżka wykonane z drewna lub z płyty w dekorach o najróżniejszych wzorach i odcieniach, a także tapicerowane tkaninami i skórami naturalnymi. Ponadto dostępne są także rozwiązania łączące oba te materiały. W tych przypadkach na drewnianą ramę lub stelaż nakładane są obite materiałem poduchy, bądź pianki („Swing” Woodways-Grupa Paged, „Sunset” Wajnert). Z uwagi na fakt, że większość tkanin używanych do obicia wezgłowia pozbawiona jest wzorów i deseni, ich główną ozdobą są dekoracyjne przeszycia i pikowania, a także fantazyjne wykończenia. Niekiedy główną ozdobą całego wnętrza jest właśnie lekko połyskująca, mieniąca się pod wpływem światła, ciemna tkanina pokrywająca wezgłowie.

Niesłabnącym powodzeniem cieszą się klasyczne, ponadczasowe kolory – czerń i biel. Klienci często wybierają kolory ziemi, bazujące na beżach i brązach. Nie brakuje również bardzo odważnych kreacji z wykorzystaniem intensywnych barw oraz niespotykanych wykończeń i faktur. – mówi Krzysztof Sowa, product manager firmy Kler. Podstawową paletę barw uzupełniają bardzo modne odcienie pudrowe (łoże „Star” marki Livingroom), które często przełamują dominującą czerń. Ciągle na topie są też dekory imitujące naturalne drewno rodzimych i egzotycznych gatunków. W ofertach znaleźć można zarówno wzory w ciemnych jak i jasnych wybarwieniach. Pewną nowością są natomiast niestandardowe bryły łóżek. Oprócz tych klasycznych, można by rzec – opierających się na czterech nogach lub skrzyni, znaleźć można również takie, których rama przypomina złamaną płaszczyznę („Trevimale” HF Helvetia Furniture, „Calisto” La Luna). Ciekawymi rozwiązaniami są również takie elementy jak zamontowane w wezgłowiu punkty świetlne i lampki nocne, regulowane zagłówki i elektrycznie stelaże materacy.

Jeśli nie łoże, to co?

Stawianie na design nie oznacza jednak rezygnacji z funkcji użytkowych łóżka. Wręcz przeciwnie. Znając potrzeby i preferencje polskich klientów, producenci proponują im również łóżka wyposażone w praktyczne mechanizmy rozkładania i pojemne pojemniki na pościel. Dodatkowo, równolegle i trochę kontra głównemu trendowi zakładającemu łoża duże i komfortowe, producenci rozszerzają też oferty wersalek i popularnych DL-ek, które z uwagi na mniejsze gabaryty i atrakcyjną cenę cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców bloków z wielkiej płyty. I to mimo że ich walory estetyczne bywają (sprawiedliwie bądź nie) dość nisko oceniane przez projektantów i miłośników mebli z tzw. wyższej półki. O popularności wersalek może świadczyć również fakt, że do swoich ofert w ostatnim czasie wprowadzają je firmy działające na rynku od długich lat. Dla przykładu firma Gawin na targach w Ostródzie zaprezentowała dwie nowe marki, z których jedna – „My Sofa” obejmuje m.in. niezbyt kosztowne meble tapicerowane skierowane do mniej wymagających klientów.

Na drugim planie

Przyglądając się wzornictwu mebli przeznaczonych do sypialni nie sposób nie poruszyć kwestii sprzętów „z drugiego planu” – szafek nocnych, szaf, komód i toaletek. Meble te, pod względem wzorniczym na ogół stanowią spójną całość z łożem. Podobnie jak w przypadku „głównego bohatera” sypialni dostępne są i w dekorach drewnopochodnych, i w wersjach tapicerowanych.

Bardzo ważnym jest odpowiednie dobranie stolika nocnego, tak aby był on na podobnym poziomie co linia łóżka. Modne są szafki tapicerowane materiałem użytym na łożu. Trend ten wynika z chęci sięgania po te same lub zbliżone dodatki, które są idealnie dobrane do pozostałych elementów wnętrza. – mówi Monika Bielska. Coraz więcej modeli szafek stanowi integralną część ramy łoża. Gwarantuje to ustawienie lampki nocnej i innych drobiazgów potrzebnych tuż po przebudzeniu na optymalnej wysokości. Zainteresowanie budzą szafki podwieszane lub takie, które mogą być równocześnie wykorzystywane jako stolik do spożywania śniadania w łóżku. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także