Meble.com.pl - komfort na miarę

Sypialnia "Numero Uno". Fot. Mebelplast

Design snu. Trendy w sypialni

  • Autor: Katarzyna Hryniewicka
  • 27 gru 2013 18:01

Kuchnia i łazienka, pokój dzienny, a na szarym końcu… sypialnia – oto kolejność, w której statystyczny Polak wyposaża swoje przysłowiowe „cztery kąty”.

Czym charakteryzują się obecnie panujące trendy wzornicze i rozwiązania techniczne stosowane w tychże meblach? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, gdyż proponowana przez producentów i projektantów oferta mebli do sypialni jest bardzo zróżnicowana. Obok kolekcji typowo klasycznych, nawiązujących do stylów europejskich, w katalogach i salonach meblowych znaleźć można też linie na wskroś nowoczesne, charakteryzujące się prostą i oszczędną linią, geometrycznymi kształtami i surowymi w wyrazie materiałami. Spróbujmy przyjrzeć się im bliżej.

Łoże miłościwie panujące

Gdyby przyszło odpowiedzieć na pytanie, jaki przedmiot króluje w sypialni, odpowiedź mogłaby być tylko jedna – łóżko. To ono zajmuje poczesne miejsce i gros wolnej powierzchni. To ono nadaje ton wszystkim pozostałym sprzętom obecnym w sypialni i kreuje atmosferę wnętrza. Wiele osób urządzanie sypialni zaczyna właśnie od wyboru łóżka i jego umiejscowienia w pomieszczeniu. – mówi Monika Bielska, dyrektor ds. kreacji produktu Mebelplast.

Jak wynika z deklaracji producentów mebli, minęły już czasy absolutnej hegemonii miniwersalek i niewygodnych materacy. Polacy coraz odważniej decydują się na zakup dużych i komfortowych łóżek. Ich przeciętne rozmiary oscylują wokół 160x200 cm, choć bywają i szersze, i dłuższe. Podstawowym wymogiem, jaki stawiany jest przed tym meblem, jest zapewnienie wygody użytkowania. Coraz liczniejsze grono konsumentów zdaje sobie bowiem sprawę z potrzeby odpowiedniego wypoczynku i zbawiennego wpływu niezakłóconego niczym snu na samopoczucie i zdrowie. Inną cechą wspólną proponowanych przez producentów łóżek – oprócz rozmiaru – jest obowiązkowa w zasadzie obecność wezgłowia. W niektórych modelach wezgłowia są integralną częścią ramy, w innych zaś – elementem mocowanym do ściany, przy której ustawione jest łoże. Standardowa, najczęściej spotykana wysokość wezgłowia wynosi kilkadziesiąt centymetrów (ponad powierzchnię materaca), ale są i takie, które uznać można za dodatkową ściankę dzielącą sypialnianą przestrzeń („Numero Uno” marki Livingroom, „Senso” firmy Profap).

Typ łoża z wyeksponowanym wezgłowiem jest jednym z najchętniej wybieranych. Niejednokrotnie stanowi ono dominującą część aranżacji całej sypialni i nadaje tym samym wyszukany charakter wnętrzu. Łoża z dużym wezgłowiem najczęściej są pozbawione pojemnika na pościel, zyskując tym samym na lekkości. – dodaje Monika Bielska.

Klienci mają do wyboru łóżka wykonane z drewna lub z płyty w dekorach o najróżniejszych wzorach i odcieniach, a także tapicerowane tkaninami i skórami naturalnymi. Ponadto dostępne są także rozwiązania łączące oba te materiały. W tych przypadkach na drewnianą ramę lub stelaż nakładane są obite materiałem poduchy, bądź pianki („Swing” Woodways-Grupa Paged, „Sunset” Wajnert). Z uwagi na fakt, że większość tkanin używanych do obicia wezgłowia pozbawiona jest wzorów i deseni, ich główną ozdobą są dekoracyjne przeszycia i pikowania, a także fantazyjne wykończenia. Niekiedy główną ozdobą całego wnętrza jest właśnie lekko połyskująca, mieniąca się pod wpływem światła, ciemna tkanina pokrywająca wezgłowie.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA