×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dla najmłodszych i trochę starszych

Dla najmłodszych i trochę starszych

Autor: ap
Dodano: 05 sty 2014 19:05
Zaktualizowano: 05 sty 2014 19:27

Obecnie nasze krajowe standardy, dotyczące mebli dziecięcych nie odbiegają już od najlepszych światowych, wyznaczanych przez renomowanych zachodnich producentów.

Najważniejsze cechy i zalety współczesnych mebli dziecięcych oraz młodzieżowych to funkcjonalność, trwałość, bezpieczeństwo, dobra jakość oraz ciekawy design. Z tym że funkcjonalność mebli i ich „długowieczność” rozumiana jest nie tylko jako odpowiednio długi okres eksploatacji mebla, ale również możliwość użytkowania go przez różne grupy wiekowe. Tu wyraźnie widać dążenie projektantów do tworzenia mebli, które mogą zmieniać się wraz z rozwojem dziecka. Jednym słowem muszą być projektowane tak, aby przewidzieć sposób ich późniejszego użytkowania przez nieco starsze dzieci i w szybki sposób dostosować je do rozwoju nowych umiejętności i wynikających z tego potencjalnych zagrożeń.

Równie ważne jest, aby meble dziecięce miały wiele rozwiązań, które będą umożliwiały praktyczne z nich korzystanie. Przykładem mogą być takie rozwiązania i funkcje jak: szybki demontaż przewijaka z komody albo płozów z łóżeczka, regulowana wysokość półek, blatów biurka, czy też różnego rodzaju zabezpieczenia i blokady. W odniesieniu do mebli dziecięcych z pewnością coraz większy nacisk kładziony będzie na aspekty technologiczne, wpływające np. na swobodną zmianę aranżacji mebla i bezpieczeństwo jego użytkowania. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe na uderzenia i wszelkie możliwe zadrapania, a także – znając popisy artystyczne dzieci – dobrze jest, gdy są odporne na zabrudzenia oraz łatwe do czyszczenia.

Pod względem wzorniczym meble dla dzieci różnią się od kolekcji przeznaczonych do starszych klientów niemal wszystkim – linią, kolorystyką, kształtem szuflad, wzornictwem uchwytów. Wzornictwo najpopularniejszych mebli dziecięcych opiera się na znanych powszechnie motywach bajkowych lub nawiązuje do aktualnie wyświetlanych w kinach filmów i bajek dla dzieci, które wcześniej zostały poprzedzone szeroką promocją w mediach. Choć – trzeba zaznaczyć – w cenie są też meble o geometrycznej bryle, uniwersalne, bez ozdobników, ukierunkowane przede wszystkim na dzieci nieco starsze (powyżej 9 roku życia). Pod względem wzornictwa niezmiennie będą dominować przenikające się aktualnie trendy – nowoczesny z prostymi bryłami mebli w jasnych odcieniach oraz „typowo dziecięcy” – z różnokolorowymi wykończeniami, bazujący na bajkowych motywach i wpisujący się w indywidualne aranżacje, inspirowane zainteresowaniem dziecka. Nie można też zapomnieć o odpowiednim stosunku jakości do ceny mebla. Rodzice poszukują mebli ładnych, ale jednocześnie w miarę tanich. – mówi Mariusz Serafin z firmy Black Red White.

Najczęściej do mebli dziecięcych wybierane są też wzory, które można łatwo łączyć z żywymi unikolorami. Obecnie są to jasne jesiony, wiązy, spokojne dęby i tzw. drewno fantazyjne. Najnowsze trendy w meblach dla dzieci to także cyfrowe nanoszenie grafik i zdjęć na frontowe powierzchnie mebli. Grafiki to niesymetryczne fantazyjne formy i kształty. Zdjęcia natomiast to popularne, ponadczasowe motywy – rośliny, krajobrazy, miasto. Płyta na którą nanosi się wzory jest zazwyczaj jednobarwna – daje to sporą powierzchnię do nadruku.

Zauważalne jest także odstępstwo od kanonu jasne drewno na rzecz drewna w połączeniu z pastelowymi kolorami uni. Główną tendencją wzorniczą w projektach mebli dla tej najmłodszej grupy odbiorców jest łączenie zdecydowanych, mocnych kolorów i grafik na frontach, oraz delikatnych, jasnych rysunków drewna na korpusach mebla. Modne w tym sezonie kolory pomarańczy, żółci, przybrudzonego błękitu oraz wyraźne kontrastowe grafiki, często czarno-białe, nawiązują swoim charakterem do sztuki pop artu i specyfiki lat 50 i 60.

Podobne opinie odnośnie popularnego wzornictwa można też usłyszeć wśród przedstawicieli salonów meblowych. O atrakcyjności oferty decyduje nowoczesne i funkcjonalne wzornictwo. W meblach dziecięcych króluje jasna kolorystyka z barwnymi dodatkami – głównie fiolet, róż, odcienie zieleni – kolory które sprawiają, że pokój nabiera blasku i jest bardziej atrakcyjny dla dziecka. Kolorowe meble często połączone są wzorniczo z motywami bajkowymi, które dobrze wpływają na psychikę dziecka i jego rozwój, pobudzają wyobraźnię i inspirują do zabawy.

Kolejną ważną przesłanką, którą kierują się producenci i projektanci współczesnych mebli dla najmłodszych, jest aktywne wpływanie na rozwód osobowościowy dziecka. Dużo uwagi poświęca się więc możliwościom szerokiego spektrum „interakcji” między dzieckiem a meblem. Dzieci mają prawo bezpiecznie i twórczo korzystać ze swego otoczenia – poznawać schowki, dobudowywać poszczególne elementy, czy wymyślać im nowe przeznaczenie. Tym tropem na przykład poszła firma Vox, wprowadzając do oferty kolekcję „Young Users by Vox”. „Young Users” podąża za wiekiem, modą, uwzględnia płeć i zainteresowania młodych ludzi oraz zmieniający się radykalnie styl życia – sposób spędzania wolnego czasu, pracy w domu itp. Kolekcja daje możliwość indywidualizowania wnętrza, autokreacji (prezentacja własnego stylu, emocji, zainteresowań) poprzez nieograniczone możliwości kombinacji z elementów kolekcji oraz system nakładek i akcesoriów na fronty mebli.

W segmencie mebli młodzieżowych, czyli przeznaczonych dla dzieci powyżej 14 roku życia, oferta w dalszym ciągu jest niedostatecznie atrakcyjna. Zwłaszcza że urządzenie pokoju nastolatka nie jest zadaniem prostym. O ile pokoje dziecięce wyróżniają się wesołymi kolorami, są przytulne i mają dużo wolnej przestrzeni, o tyle pokój nastolatka musi łączyć elementy zarówno wystroju dziecięcego, jak i dorosłej sypialni. W meblach młodzieżowych przed producentami mebli stoją spore wyzwania. Młodzież ma bardzo silną potrzebę wyróżnienia się wśród swoich kolegów, pokazania własnej indywidualności, dlatego standardowe rozwiązania w zakresie umeblowania pokoju dostępne na rynku polskim nie zawsze są zgodne z ich potrzebami i oczekiwaniami. W sklepach Abry obserwujemy, że rodzice szukają nowych, ciekawych rozwiązań i starają się połączyć nowoczesny design z funkcjonalnością mebla. Dużym zainteresowaniem cieszą się meble modułowe, które pozwalają wyznaczać własny styl, dowolnie zagospodarować i aranżować przestrzeń wokół siebie. – mówi Bogumiła Buliszak-Włudyka z sieci Abra.

Rodzice najczęściej decydują się więc na meble modułowe, ponieważ pozwalają one tworzyć kompozycje, wydzielając przy tym miejsce do pracy, relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Doskonale nadają się, także do małych, nieustawnych pomieszczeń, w których trudno jest pomieścić tradycyjnie meblościanki.

Aktualnie najbardziej popularne są meblowe systemy modułowe – poszczególne moduły wchodzące w skład rozbudowanych kolekcji można dowolnie aranżować w pokojach o różnym kształcie i rozmiarze. Opcja ta pozwala również na zakup tylko kilku niezbędnych elementów, co ma kluczowe znaczenie w przypadku małych pokoi dziecięcych oraz zasobu portfela współczesnego Kowalskiego. Zaletą systemów modułowych jest również to, że meble tego typu rosną razem ze swoim właścicielem. Elementy nieprzydatne już dorastającemu dziecku można bowiem w prosty i szybki sposób zastąpić innymi lub też rozbudować istniejąca aranżację o nowe, dodatkowe bryły. – mówi Mariusz Serafin.

Inną popularną opcją w przypadku rozwiązań do pokojów młodzieżowych są profile do montażu paneli na ścianie, pozwalające na niczym nieograniczoną realizację indywidualnych pomysłów nastolatka, bądź też po prostu zabudowy garderobiane.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także