Meble.com.pl - komfort na miarę

Meble "Numlock" Black Red White

Dla najmłodszych i trochę starszych

  • Autor: ap
  • 05 sty 2014 19:05 (aktualizacja: 05 sty 2014 19:27)

Obecnie nasze krajowe standardy, dotyczące mebli dziecięcych nie odbiegają już od najlepszych światowych, wyznaczanych przez renomowanych zachodnich producentów.

Najważniejsze cechy i zalety współczesnych mebli dziecięcych oraz młodzieżowych to funkcjonalność, trwałość, bezpieczeństwo, dobra jakość oraz ciekawy design. Z tym że funkcjonalność mebli i ich „długowieczność” rozumiana jest nie tylko jako odpowiednio długi okres eksploatacji mebla, ale również możliwość użytkowania go przez różne grupy wiekowe. Tu wyraźnie widać dążenie projektantów do tworzenia mebli, które mogą zmieniać się wraz z rozwojem dziecka. Jednym słowem muszą być projektowane tak, aby przewidzieć sposób ich późniejszego użytkowania przez nieco starsze dzieci i w szybki sposób dostosować je do rozwoju nowych umiejętności i wynikających z tego potencjalnych zagrożeń.

Równie ważne jest, aby meble dziecięce miały wiele rozwiązań, które będą umożliwiały praktyczne z nich korzystanie. Przykładem mogą być takie rozwiązania i funkcje jak: szybki demontaż przewijaka z komody albo płozów z łóżeczka, regulowana wysokość półek, blatów biurka, czy też różnego rodzaju zabezpieczenia i blokady. W odniesieniu do mebli dziecięcych z pewnością coraz większy nacisk kładziony będzie na aspekty technologiczne, wpływające np. na swobodną zmianę aranżacji mebla i bezpieczeństwo jego użytkowania. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe na uderzenia i wszelkie możliwe zadrapania, a także – znając popisy artystyczne dzieci – dobrze jest, gdy są odporne na zabrudzenia oraz łatwe do czyszczenia.

Pod względem wzorniczym meble dla dzieci różnią się od kolekcji przeznaczonych do starszych klientów niemal wszystkim – linią, kolorystyką, kształtem szuflad, wzornictwem uchwytów. Wzornictwo najpopularniejszych mebli dziecięcych opiera się na znanych powszechnie motywach bajkowych lub nawiązuje do aktualnie wyświetlanych w kinach filmów i bajek dla dzieci, które wcześniej zostały poprzedzone szeroką promocją w mediach. Choć – trzeba zaznaczyć – w cenie są też meble o geometrycznej bryle, uniwersalne, bez ozdobników, ukierunkowane przede wszystkim na dzieci nieco starsze (powyżej 9 roku życia). Pod względem wzornictwa niezmiennie będą dominować przenikające się aktualnie trendy – nowoczesny z prostymi bryłami mebli w jasnych odcieniach oraz „typowo dziecięcy” – z różnokolorowymi wykończeniami, bazujący na bajkowych motywach i wpisujący się w indywidualne aranżacje, inspirowane zainteresowaniem dziecka. Nie można też zapomnieć o odpowiednim stosunku jakości do ceny mebla. Rodzice poszukują mebli ładnych, ale jednocześnie w miarę tanich. – mówi Mariusz Serafin z firmy Black Red White.

Najczęściej do mebli dziecięcych wybierane są też wzory, które można łatwo łączyć z żywymi unikolorami. Obecnie są to jasne jesiony, wiązy, spokojne dęby i tzw. drewno fantazyjne. Najnowsze trendy w meblach dla dzieci to także cyfrowe nanoszenie grafik i zdjęć na frontowe powierzchnie mebli. Grafiki to niesymetryczne fantazyjne formy i kształty. Zdjęcia natomiast to popularne, ponadczasowe motywy – rośliny, krajobrazy, miasto. Płyta na którą nanosi się wzory jest zazwyczaj jednobarwna – daje to sporą powierzchnię do nadruku.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA