Meble.com.pl - komfort na miarę

Dostojne, szlachetne i ponadczasowe - meble stylizowane

  • Autor:
  • 01 maj 2006 00:00

Wielbiciele mebli stylowych zwykli mawiać, iż mają one duszę. Ręcznie rzeźbione biurka, królewskie łoża w stylu monarchii francuskiej, kryształowe witryny – jakże inne od współczesnych, geometrycznych form, aluminiowych rurek czy matowionego szkła – pozwalają choć na chwilę zapomnieć o szarej codzienności.

 Rynek mebli stylowych w Polsce zdominowany jest w dużej mierze przez trendy zachodnie. Większość firm zajmujących się sprzedażą, sprowadza towar z zagranicy, głównie z Włoch, Hiszpanii, Niemiec i Francji, a nawet z innych kontynentów. Jeden z największych w Polsce importerów i dystrybutorów mebli stylowych, warszawska firma Rad-Pol, przywozi dla polskich klientów meble z Włoch, Francji i Hiszpanii. Firma Patt-Mebel, oprócz tego, że jest dystrybutorem mebli znanych włoskich marek, proponuje również wyroby z USA czy Szwajcarii.

Z kanadyjskiej manufaktury do polskiego salonu

Meble stylowe wykonane są zwykle z wysokogatunkowych, szlachetnych, naturalnych surowców (drewna, skóry, jedwabie). Zdobione niejednokrotnie kruszcem, jak złoto czy srebro, inkrustowane masa perłową lub kryształami Svarowskiego. To najczęściej misterna, ręczna robota. W ręcznie rzeźbionych meblach stylowych nie znajdziemy aluminiowych prowadnic czy innych, na wskroś współczesnych, elementów. Wszystko wykonane jest na drewnianych, masywnych stelażach, co sprawia, że produkt jest solidny – krótko mówiąc – ponadczasowy. Wykonanie na zamówienie dobrego, stylowego mebla może trwać nawet kilkanaście tygodni, ale wymagający, poszukujący rzeczy niepowtarzalnych klient cierpliwie zaczeka.

Rad-Pol za swoje „hity” uważa między innymi jadalnię w stylu eklektycznym, wykonaną z masywu orzechowego, w połączeniu z materiałami drewnopochodnymi, jak również meble tapicerowane w stylu Ludwika XIV, wykonane z drewna bukowego. To właśnie te meble sprzedają się w ostatnim czasie najlepiej.

Meble sprowadzane i sprzedawane przez łódzką firmę Hepi są wykonane prostymi, tradycyjnymi narzędziami z wyselekcjonowanego drewna mahoniowego, a następnie pokrywane lakierem, sporządzanym według starych receptur. To głównie wierne kopie mebli gregoriańskich i wiktoriańskich, wykonywane według oryginalnego projektu Thomasa Chippendale’a.
Z kolei warszawska firma Classic proponuje meble wykonane z litego mahoniu i wiśni (najwyższej jakości mahoń honduraski i wiśnia kanadyjska), nawiązujące do XVIII- i XIX-wiecznych mebli angielskich. Produkowane są w Kanadzie, w małej, rodzinnej manufakturze Gibbard, kultywującej tradycje rodzinne. Kolejne pokolenia kanadyjskich stolarzy-pasjonatów wytwarzają wiktoriańskie witryny, stoły i łoża od 1835 roku. Do ciekawszych mebli można zaliczyć np. witrynę „Wellington” czy jadalnię „Canadian”. Można ponadto dobrać do nich rozmaite dodatki. Classic ma w ofercie również porcelanowe figurki, tworzone w hiszpańskiej fabryce Llado, obrazy olejne, wyroby z metaloplastyki, a także lampy z mosiądzu, najczęściej nawiązujące formą do secesji.

W polskich salonach sprzedających meble włoskiej firmy Selva (dystrybuowane między innymi przez firmę Patt Mebel), najchętniej kupowane są całe kolekcje mebli, składające się czasem z kilkudziesięciu nawet modułów, pozwalających wyposażyć jednorodne stylistycznie wnętrze.
Na przykład popularna kolekcja „Biedermeier”, wzorowana na stylu z okresu między Kongresem Wiedeńskim a rewolucją 1848 r., to pełne wyposażenie jadalni, pokoju dziennego i sypialni. Wykonana została z amerykańskiej olchy czerwonej z okleinami z drewna wiśniowego, z drobnymi wstawkami z drewna klonowego i orzecha. Zastosowano tu charakterystyczne wykończenie powierzchni, dające wrażenie starości i zużycia przez czas. Podobnie „postarzono” też kolekcję „Bernini”, wzorowaną na stylu Ludwika XVI. Ostre kształty, ale poddane wpływom klasycznym, nadają meblom cechy prostej, klasycznej elegancji. Wykonane z olchy czerwonej i wiśni, z okuciami z polerowanego, antykowanego mosiądzu, z kryształowymi witrynami – mogą być ozdobą niejednego wnętrza.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA