Meble.com.pl - komfort na miarę

Strefa mokra w kuchni to dziś nie tylko miejsce, którym znajduje się zlewozmywak, ale także zmywarka. Warto umieścić ją nieco wyżej, niż nad samą podłogą. Oszczędzi nam to nieprzyjemnego schylania się. Fot. Nolte-Kuchen

Funkcjonalna kuchnia. Tak urządzisz strefę zmywania

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 18 marz 2015 13:47 (aktualizacja: 20 marz 2015 08:50)

Dobrze urządzona kuchnia rządzi się swoimi prawami, a są nimi strefy, które sprawiają, że czas spędzony w kuchni jest dobrze i miło spędzony. Dziś radzimy, gdzie najlepiej umieścić miejsce do zmywania w kuchni.

Dobrze zaplanowana kuchnia, podlega odpowiednio usytuowanym strefom. W pierwszej kolejności mamy strefę przechowywania, skąd wyjmujemy produkty, jakich chcemy użyć do przygotowania posiłku. Jest to lodówka, ale również szafki, w których trzymamy żywność, oraz mini spiżarnie. Następną jest strefa zmywania, która pozwala nam na oczyszczenie warzyw czy mięsa, jedzenie kolejno trafia do strefy przygotowywania, gdzie żywność jest poddawana wstępnej obróbce. Całość kończy strefa gotowania, w której znajdują się płyta grzejna i piekarnik. 

Takie rozplanowanie stref zminimalizuje czas spędzony w kuchni i pozwoli skupić się na przygotowaniu posiłku oraz przyjemności, jaką jest gotowanie. 

Kuchnia, która znajduje się na jednej linii, jak również aranżacje w kształcie litery L, najlepiej pozwalają zaplanować podział stref w taki właśnie sposób. Coraz częściej jednak kuchnia odbiega od tego modelu, pojawia się w niej wyspa lub dodatkowy półwysep lub wąska przestrzeń nakazuje zabudowę dwurzędową, a więc znajdującą się na obu ścianach, równolegle do siebie. 

Dopasowane do potrzeb

Niestandardowe ustawienie mebli kuchennych także pozwala na wygodne rozmieszczenie stref. Jeśli kuchnia, w której znajduje się wyspa kuchenna jest duża, możemy z powodzeniem umieścić na niej aż dwie strefy. Zmywania i gotowania. W przypadku, gdy na wyspie znajdzie się miejsce wyłącznie dla jednej strefy, np. gotowania, wystarczy, że strefę mokrą umieścimy w zabudowie bezpośrednio za nią. Przemieszczanie się pomiędzy nimi będzie ograniczało się wyłącznie od odwrócenia się o 180 stopni. 

Współczesne kuchnie, jako strefę zmywania, powinny uwzględniać również zmywarkę. To sprzęt, który powoli staje się obowiązkowym wyposażeniem. Najlepiej umieścić ją w okolicy strefy mokrej. Dzięki temu oczyszczone z resztek jedzenia, a czasami także opłukane talerze z łatwością umieścimy w zmywarce, bez konieczności przemieszczania się po kuchni z brudnymi naczyniami. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA