×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Funkcjonalny minimalizm polskich mebli

Funkcjonalny minimalizm polskich mebli

Autor:
Dodano: 27 gru 2013 18:01

Prostota, lekkość i funkcjonalność – te trzy słowa najlepiej charakteryzują aktualne tendencje w modzie w odniesieniu do mebli do pokoju dziennego. Na polskim rynku królują formy nowoczesne, eleganckie w swej prostocie, głównie w ciemnych wybarwieniach.

Przedstawiciele firm, oferujących meble do salonu, podkreślają, że trendy promowane na europejskich imprezach wystawienniczych, przyjmują się na polskim rynku (oczywiście nie wszystkie) z rocznym, a nawet 2-letnim opóźnieniem.
W dobie Internetu i szybkiej komunikacji, a także łatwości podróżowania i ogromnej ilości publikacji prasowych można stwierdzić, że wszelkiego rodzaju trendy pojawiające się na światowych wystawach są bardzo szybko zauważalne przez polskich klientów – mówi Filip Ziółek, szef rozwoju produktu w firmie Woodways. – Jednakże akceptacja i przyswajanie tego wzornictwa nie następują tak szybko jak byśmy chcieli.

Aktualnie na ekspozycjach w krajowych salonach meblowych prym wiodą meble w kolorze wenge i innych, ciemnych wybarwieniach. Coraz częściej pojawiają się też wysokie połyski oraz biel i czerń, lansowane na targach w Mediolanie w ubiegłym roku. Popularne jest też łączenie w jednym meblu dwóch kolorów lub dekorów (np. wenge na korpusach z czernią w wysokim połysku na frontach).
Zdaniem przedstawicieli branży Polacy coraz częściej zwracają uwagę na jakość zastosowanych materiałów, dlatego rośnie zainteresowanie meblami z litego drewna i w naturalnych okleinach, z widocznym rysunkiem drewna. Coraz lepiej sprzedają się meble ze średniej i wyższej półki cenowej.
Niezmienną popularnością cieszą się też meble o stylistyce klasycznej, które – jak twierdzą reprezentanci firm – zawsze znajdują swoje stałe miejsce na rynku. Klasyka nie ulega trendom i modzie – po prostu jest i ma grono swoich wiernych nabywców – podkreśla na przykład Filip Ziółek. Także Izabela Nalewska-Koper, manager director firmy Intermeble, potwierdza, że na polskim rynku meble klasyczne o ponadczasowym wzornictwie nadal są bardzo popularne. Takie meble szybko się nie nudzą i przez długie lata wyglądają ładnie – zauważa. – W tej grupie kolorem najczęściej wybieranym przez klientów jest orzech. Przedstawiciele innych firm dodają, że w przypadku mebli o stylistyce klasycznej modne są także jasne, miodowe kolory drewna.

  • Proste wzory

    Fot. Archiwum

    Leszek Górski, prezes firmy Profap: Klienci cenią sobie rozbudowane, nowoczesne systemy mebli, które pozwalają na aranżację różnorodnych pomieszczeń. Wzornictwo mebli skrzyniowych staje się coraz prostsze, lżejsze. Producenci odchodzą od ciężkich, dużych mebli na rzecz zestawiania w aranżacji mniejszych elementów, tj. komody, szafki RTV, półki itp. Najmodniejsze w tej chwili gatunki drewna to dąb i orzech. Nieco mniej popularne są gatunki bardzo ciemne, tj. wenge oraz bardzo jasne, np. klon oraz drzewa owocowe. Jednocześnie trudno wskazać jakieś zasadnicze różnice między upodobaniami Polaków i cudzoziemców jeśli chodzi o meble z oferty firmy Profap. Estetycznie jako społeczeństwo bardzo szybko „doganiamy” zagranicę, co najwyżej mamy do dyspozycji mniej miejsca i mniej pieniędzy. Polacy chętnie wybierają meble z kolekcji „Senso”, wielu zwolenników mają  także meble „Ara”.

Optymalny salon

Z zebranych przez nas opinii wynika, że przy wyborze mebli do pokoju dziennego klienci dużą wagę przywiązują do ich funkcjonalności. Dlatego m.in. chętnie decydują się na programy, w ramach których oferowanych jest wiele elementów w różnych rozmiarach, spośród których mogą wybrać kilka brył, najbardziej odpowiadających im potrzebom.
Rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza systemy modułowe, które – jak twierdzi Izabela Nalewska-Koper – pod względem funkcjonalności najlepiej się sprawdzają: Klienci cenią możliwość ich idealnego dopasowania zarówno do gabarytów pokoju, jak też potrzeb użytkowników. Dlatego nasz system „City” tak szybko i chętnie został przyjęty zarówno przez rynek polski, jak też rynki eksportowe. Te proste, lekkie i geometryczne formy doskonale wpisują się w aktualne trendy wzornicze. Nowoczesne podejście do bryły, a także połączenie kolorystyki egzotycznego drewna wenge, szkła, lakierowanych frontów barwy cappuccino superpołysk oraz metalowych wykończeń, tworzą modną całość, przy zachowaniu maksymalnej funkcjonalności. Niewątpliwą zaletą systemu „City” jest jego modułowość i szeroka gama zgrabnych elementów dostępnych w kolekcji, które pozwalają na samodzielne skonstruowanie indywidualnego zestawu meblowego.
Niektórzy podkreślają, że większość Polaków ma małe mieszkania i dlatego szuka tradycyjnych rozwiązań, tj. meblościanka. Należy przy tym zauważyć, że współczesna wersja meblościanki wygląda zupełnie inaczej niż 20, 30 lat temu.

Także Michał Matkowski, dyrektor produkcji i zakładu firmy Matkowski w Krzyżu Wielkopolskim, obserwuje powrót „meblościanki”: Jej dzisiejsze oblicze jest jednak zupełnie inne – obecnie są to wieloelementowe programy meblowe, gdzie każdy moduł może funkcjonować samodzielnie albo w dowolnym zestawieniu z innymi elementami. Takimi nowoczesnymi systemami można zaaranżować nie tylko pokój dzienny, ale także jadalnię, sypialnię, a nawet gabinet lub biuro. Ten uniwersalizm, dający tyle możliwości zastosowań, wynika z prostoty form. Co ważne, współczesna„meblościanka” nie jest tanim i tandetnym meblem a jej zadaniem nie jest już głównie magazynowanie całego dobytku w jednym meblu, który dodatkowo zajmuje mało miejsca. Dzisiaj „meblościanka” to elementy aranżacji wnętrz – meble, na których eksponowany jest sprzęt RTV oraz artykuły dekoracyjne. W firmie Matkowski taką kolekcją jest najnowsza seria „Como”, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów. Szczerze mówiąc, nawet dzisiejsze aranżacje tego typu mebli nie nawiązują do zagospodarowywania jednej ściany jak to robiły dawne meblościanki, nie odnosząc się już do kształtów brył itp. Może więc należałoby odejść od sygnowania tego rodzaju mebli tą nazwą?

Przedstawicieli branży spytaliśmy też o to, jakie bryły do pokoju dziennego są zazwyczaj wybierane przez polskich klientów. Najczęściej wymieniali oni szafki RTV, komody, witryny i stoliki. Spore zainteresowanie budzą też regały dwustronne (pozwalające na podział funkcji w pomieszczeniu) oraz bryły narożne (np. witryny).

Swego rodzaju novum są tzw. panele TV, dostosowane do coraz popularniejszych telewizorów plazmowych – takie elementy pojawiają się coraz częściej w oferowanych przez polskich producentów kolekcjach. Wejście na rynek wielkowymiarowych, płaskich ekranów TV spowodowało konieczność dostosowania mebli do takiego sprzętu – mówi Michał Matkowski. – Dlatego dużym uznaniem i zainteresowaniem cieszą się szafki RTV z tzw. panelem plazmowym. W przypadku naszej kolekcji „Como” jest to panel o wymiarach 120x120 cm, pokazujący przepiękny rysunek słojów orzecha amerykańskiego, który tworzy ciekawe obramowanie dla obrazów TV.

Dość istotnym szczegółem, na który zwracają uwagę przedstawiciele firm, oferujących meble do salonu, jest fakt, że polscy klienci coraz większą wagę przywiązują do jakości okuć (tj. prowadnice czy zawiasy) i mechanizmów montowanych wewnątrz mebli. Odbiorcy finalni mają już świadomość, że od rodzaju zastosowanych akcesoriów i systemów w dużym stopniu będzie zależał komfort użytkowania mebli. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się funkcje „soft close” (cichego domykania szuflad i drzwi) i „push-open” (otwierania za pomocą dotyku). W meblach ekskluzywnych chętnie stosuje się sterowane elektronicznie podnośniki lub inne mechanizmy – dodaje Leszek Górski.

W meblach do salonu bardzo często jest też montowane różnego rodzaju oświetlenie, wzmagające efekt wizualny zwłaszcza w przypadku szklanych półek. Zazwyczaj oświetlenie występuje w opcji, dostępne jest za dopłatą.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także