Meble.com.pl - komfort na miarę

Intermeble "City". Fot. Archiwum

Funkcjonalny minimalizm polskich mebli

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Prostota, lekkość i funkcjonalność – te trzy słowa najlepiej charakteryzują aktualne tendencje w modzie w odniesieniu do mebli do pokoju dziennego. Na polskim rynku królują formy nowoczesne, eleganckie w swej prostocie, głównie w ciemnych wybarwieniach.

Przedstawiciele firm, oferujących meble do salonu, podkreślają, że trendy promowane na europejskich imprezach wystawienniczych, przyjmują się na polskim rynku (oczywiście nie wszystkie) z rocznym, a nawet 2-letnim opóźnieniem.
W dobie Internetu i szybkiej komunikacji, a także łatwości podróżowania i ogromnej ilości publikacji prasowych można stwierdzić, że wszelkiego rodzaju trendy pojawiające się na światowych wystawach są bardzo szybko zauważalne przez polskich klientów – mówi Filip Ziółek, szef rozwoju produktu w firmie Woodways. – Jednakże akceptacja i przyswajanie tego wzornictwa nie następują tak szybko jak byśmy chcieli.

Aktualnie na ekspozycjach w krajowych salonach meblowych prym wiodą meble w kolorze wenge i innych, ciemnych wybarwieniach. Coraz częściej pojawiają się też wysokie połyski oraz biel i czerń, lansowane na targach w Mediolanie w ubiegłym roku. Popularne jest też łączenie w jednym meblu dwóch kolorów lub dekorów (np. wenge na korpusach z czernią w wysokim połysku na frontach).
Zdaniem przedstawicieli branży Polacy coraz częściej zwracają uwagę na jakość zastosowanych materiałów, dlatego rośnie zainteresowanie meblami z litego drewna i w naturalnych okleinach, z widocznym rysunkiem drewna. Coraz lepiej sprzedają się meble ze średniej i wyższej półki cenowej.
Niezmienną popularnością cieszą się też meble o stylistyce klasycznej, które – jak twierdzą reprezentanci firm – zawsze znajdują swoje stałe miejsce na rynku. Klasyka nie ulega trendom i modzie – po prostu jest i ma grono swoich wiernych nabywców – podkreśla na przykład Filip Ziółek. Także Izabela Nalewska-Koper, manager director firmy Intermeble, potwierdza, że na polskim rynku meble klasyczne o ponadczasowym wzornictwie nadal są bardzo popularne. Takie meble szybko się nie nudzą i przez długie lata wyglądają ładnie – zauważa. – W tej grupie kolorem najczęściej wybieranym przez klientów jest orzech. Przedstawiciele innych firm dodają, że w przypadku mebli o stylistyce klasycznej modne są także jasne, miodowe kolory drewna.

  • Proste wzory

    Fot. Archiwum

    Leszek Górski, prezes firmy Profap: Klienci cenią sobie rozbudowane, nowoczesne systemy mebli, które pozwalają na aranżację różnorodnych pomieszczeń. Wzornictwo mebli skrzyniowych staje się coraz prostsze, lżejsze. Producenci odchodzą od ciężkich, dużych mebli na rzecz zestawiania w aranżacji mniejszych elementów, tj. komody, szafki RTV, półki itp. Najmodniejsze w tej chwili gatunki drewna to dąb i orzech. Nieco mniej popularne są gatunki bardzo ciemne, tj. wenge oraz bardzo jasne, np. klon oraz drzewa owocowe. Jednocześnie trudno wskazać jakieś zasadnicze różnice między upodobaniami Polaków i cudzoziemców jeśli chodzi o meble z oferty firmy Profap. Estetycznie jako społeczeństwo bardzo szybko „doganiamy” zagranicę, co najwyżej mamy do dyspozycji mniej miejsca i mniej pieniędzy. Polacy chętnie wybierają meble z kolekcji „Senso”, wielu zwolenników mają  także meble „Ara”.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA