×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Garderoba niezmiennie popularna

Garderoba niezmiennie popularna

Autor:
Dodano: 27 gru 2013 18:01

Popularność mebli, lub nieco szerzej to zjawisko sezonowe. Sukcesem jest zainteresowanie okazywane ofercie rynkowej dłużej niż przez dwa sezony z rzędu. Tymczasem popularność garderób utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie od wielu lat.

Garderoby to przykład rzadkiej, nawet jak na polski rynek kariery, która trwa już od wielu lat. Garderoby z drzwiami przesuwnymi pojawiły się w Polsce na początku lat 90. ubiegłego stulecia, czyli stosunkowo niedawno – mówi Jarosław Stańczak z firmy Valcomp. – Na początku były atrakcyjnym elementem stylizacji wnętrz wykorzystywanym chętnie przez projektantów wnętrz w celu podkreślenia statutu właścicieli. Bardziej prozaicznym powodem popularności zabudowy opartej o system drzwi przesuwnych stały się kłopoty mieszkaniowe oraz duża popularność mieszkań o niewielkiej powierzchni z jednym pomieszczeniem wyraźnie większym. Pojawienie się rozwiązań umożliwiających wyodrębnienie części powierzchni, a przy tym oszczędzających wyraźnie deficytową przestrzeń („odpada” konieczność klasycznego otwierania drzwi) stworzyły nowe możliwości dla projektantów i architektów wnętrz. Najbardziej mylili się co do przyszłości garderób ci, którzy widzieli w nich wyłącznie większe i bardziej kosztowne szafy. Mimo że na rynku polskim przeważają garderoby o zabudowie klasycznej (drzwi przesuwne i najczęściej system jezdny – dla wielu to wzorzec i synonim garderoby), to pojawiły się nowe, nieortodoksyjne rozwiązania, które na zachodzie Europy są już powszechnie stosowane. W Polsce tymczasem dopiero zdobywają nowych zwolenników.

Popyt rodzi jakość

Znaczna popularność systemów przesuwnych oraz stosunkowo wysoka jakość oferty ukształtowała rynek garderób na bardzo wysokim poziomie. Początkowo wysokie ceny i technologia umożliwiająca zabudowę stosunkowo dużych powierzchni ograniczyły krąg klientów do najbardziej zamożnych. Obecnie ten stan rzeczy należy już do przeszłości. Zdaniem Karoliny Kozłowskiej z firmy PPH Akcess, ogromna konkurencja wśród producentów profili aluminiowych sprawiła, że systemy przesuwne stały się powszechne, a zarazem stosunkowo niedrogie. Co ważniejsze jakość i rozwiązania techniczne rosną i ewoluują do stale zmieniających się potrzeb. Rozwiązania technologiczne, konstrukcyjne i materiałowe spełniają oczekiwania najbardziej wybrednych klientów – mówi Karolina Kozłowska. Podobną opinię wygłasza Jarosław Stańczak: Obecnie systemy przesuwne wykorzystywane są dość powszechnie, acz jeszcze nie masowo. Rynek na te produkty stale się rozwija.


Ważne dla producentów garderób, niezależnie od wielkości i rozwiązań technologicznych oferowanych rozwiązań, to konieczność projektowania garderoby już na etapie wykańczania wnętrza. W odróżnieniu od większości mebli, podobnej inwestycji nie można przenieść na inny termin.
Miejsce na garderobę najlepiej jest zaplanować jeszcze w fazie projektu domu lub mieszkania, pamiętając o szczegółach, które zapewnią jej funkcjonalność i wygodę, takich jak: odpowiednia wielkość, właściwa lokalizacja, tzn. łatwy dostęp do łazienki i sypialni, właściwe ze względu na czynności, które będziemy wykonywać, oświetlenie – preferowane białe, a także dobra wentylacja wnętrza (można również zamontować kratkę w ścianie przylegającego pomieszczenia).  Idealna garderoba powinna mieć także lustra, w których można zobaczyć całą sylwetkę.

Garderoba nie zna ograniczeń

Wyhamowanie sektora budownictwa mieszkaniowego wcale nie musi oznaczać stagnacji wśród producentów garderób. Podobnie jak miało miejsce na początku lat 90, tak i teraz kryzys mieszkaniowy może stworzyć trend na adaptację pomieszczeń jak np. poddasza (zawierających w sobie „wysokie sufity”, „skosy”, filary nośne). Podobne tendencje można zaobserwować w sposobie aranżacji współczesnych mieszkań, adaptowanych z pomieszczeń pofabrycznych, tzw. loftów czy domów jednorodzinnych. W nowoczesnych domach często urządza się garderobę na górnych piętrach, gdzie w pomieszczeniach są „skosy” – mówi Joanna Matczuk z firmy Indeco. – Stosowane przez nas rozwiązania pozwalają na dopasowanie garderoby do takiego wnętrza. W firmie Indeco mamy specjalny system drzwi przesuwnych ściętych u góry do zastosowania na poddaszach, co daje możliwość funkcjonalnego i ekonomicznego wykorzystania kubatury pomieszczenia. W tego typu pomieszczeniach można zestawiać różne rozwiązania, także klasyczne, oparte o aluminiowe profile drzwi rozwierane. Możliwe jest jego łączenie z systemem drzwi przesuwnych, co daje niebanalny a zarazem praktyczny efekt. Aby całość była ładnie zharmonizowana należy zarówno drzwi przesuwne, jak i rozwierane oprawić ramowo – wyjaśnia Karolina Kozłowska.

Jak "ubiera" się garderoba?

Nadal najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku garderób w Polsce są zabudowy oparte o systemy przesuwne. Z obserwacji przedstawicieli firmy Komandor wynika, że zainteresowanie alternatywnymi systemami opartymi o zabudowę kolumnową i rurową w porównaniu do głównej oferty jest niewielkie. Stąd ich głównymi odbiorcami pozostają klienci zagraniczni.
Garderoba to element kreacji wnętrza maksymalnie utylitarny. Tylko od woli użytkownika zależeć będzie, czy będzie służyła wyłącznie jako skrytka na ubrania, czy również jako wygodna przebieralnia, gotowalnia, czy nawet domowy lamus na rzeczy potrzebne acz niezbyt reprezentacyjne, które zechcemy ukryć przed wzrokiem niepowołanych. Odnosi się to również do funkcji estetycznej, jaką jej wyznaczymy. Niezależnie czy system drzwi przesuwnych będzie wyróżniał się w pomieszczeniu, czy też będzie zlewał się z wystrojem wnętrza, wybór wypełnienia odegra decydującą rolę. Płyta laminowana jest nadal najczęściej wybieraną opcją, zwłaszcza gdy chodzi o popularne na rynku dekory: krajowego i egzotycznego drewna, aluminium – często w wykańczanych na wysoki połysk. Innym rodzajem wypełnień są lustra i różnokolorowe szyby, matowane lub piaskowane w różne wzory. Płyty wiórowe pokrywa się materiałami obiciowymi, skórą lub laminatami samoprzylepnymi. Ciekawym materiałem służącym wykończeniu płaszczyzny drzwi jest okleina Sibu umożliwiająca stworzenie efektu imitacji różnych materiałów (poczynając od skóry poprzez szkło kończąc na metalu) oraz różne struktury powierzchni, w tym wzory 3D). Dla bardziej wymagających pozostają maty rattanowe, bambusowe, płyty loomowe, samodzielnie lub w różnorodnych połączeniach np. ze szkłem lacobell. Płaszczyzna szklana nie musi być jednolita. Drzwi garderoby wykonać można z samego szkła lub szkła pociętego na równe prostokąty, które łączy się z profilami – mówi Karolina Kozłowska. – Oczywiście w przypadku szkła lub lustra konieczne jest podkreślenie go „bezpieczną taśmą”.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także