Meble.com.pl - komfort na miarę

Garderoba Komandor. Fot. Archiwum

Garderoba niezmiennie popularna

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Popularność mebli, lub nieco szerzej to zjawisko sezonowe. Sukcesem jest zainteresowanie okazywane ofercie rynkowej dłużej niż przez dwa sezony z rzędu. Tymczasem popularność garderób utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie od wielu lat.

Garderoby to przykład rzadkiej, nawet jak na polski rynek kariery, która trwa już od wielu lat. Garderoby z drzwiami przesuwnymi pojawiły się w Polsce na początku lat 90. ubiegłego stulecia, czyli stosunkowo niedawno – mówi Jarosław Stańczak z firmy Valcomp. – Na początku były atrakcyjnym elementem stylizacji wnętrz wykorzystywanym chętnie przez projektantów wnętrz w celu podkreślenia statutu właścicieli. Bardziej prozaicznym powodem popularności zabudowy opartej o system drzwi przesuwnych stały się kłopoty mieszkaniowe oraz duża popularność mieszkań o niewielkiej powierzchni z jednym pomieszczeniem wyraźnie większym. Pojawienie się rozwiązań umożliwiających wyodrębnienie części powierzchni, a przy tym oszczędzających wyraźnie deficytową przestrzeń („odpada” konieczność klasycznego otwierania drzwi) stworzyły nowe możliwości dla projektantów i architektów wnętrz. Najbardziej mylili się co do przyszłości garderób ci, którzy widzieli w nich wyłącznie większe i bardziej kosztowne szafy. Mimo że na rynku polskim przeważają garderoby o zabudowie klasycznej (drzwi przesuwne i najczęściej system jezdny – dla wielu to wzorzec i synonim garderoby), to pojawiły się nowe, nieortodoksyjne rozwiązania, które na zachodzie Europy są już powszechnie stosowane. W Polsce tymczasem dopiero zdobywają nowych zwolenników.

Popyt rodzi jakość

Znaczna popularność systemów przesuwnych oraz stosunkowo wysoka jakość oferty ukształtowała rynek garderób na bardzo wysokim poziomie. Początkowo wysokie ceny i technologia umożliwiająca zabudowę stosunkowo dużych powierzchni ograniczyły krąg klientów do najbardziej zamożnych. Obecnie ten stan rzeczy należy już do przeszłości. Zdaniem Karoliny Kozłowskiej z firmy PPH Akcess, ogromna konkurencja wśród producentów profili aluminiowych sprawiła, że systemy przesuwne stały się powszechne, a zarazem stosunkowo niedrogie. Co ważniejsze jakość i rozwiązania techniczne rosną i ewoluują do stale zmieniających się potrzeb. Rozwiązania technologiczne, konstrukcyjne i materiałowe spełniają oczekiwania najbardziej wybrednych klientów – mówi Karolina Kozłowska. Podobną opinię wygłasza Jarosław Stańczak: Obecnie systemy przesuwne wykorzystywane są dość powszechnie, acz jeszcze nie masowo. Rynek na te produkty stale się rozwija.


Ważne dla producentów garderób, niezależnie od wielkości i rozwiązań technologicznych oferowanych rozwiązań, to konieczność projektowania garderoby już na etapie wykańczania wnętrza. W odróżnieniu od większości mebli, podobnej inwestycji nie można przenieść na inny termin.
Miejsce na garderobę najlepiej jest zaplanować jeszcze w fazie projektu domu lub mieszkania, pamiętając o szczegółach, które zapewnią jej funkcjonalność i wygodę, takich jak: odpowiednia wielkość, właściwa lokalizacja, tzn. łatwy dostęp do łazienki i sypialni, właściwe ze względu na czynności, które będziemy wykonywać, oświetlenie – preferowane białe, a także dobra wentylacja wnętrza (można również zamontować kratkę w ścianie przylegającego pomieszczenia).  Idealna garderoba powinna mieć także lustra, w których można zobaczyć całą sylwetkę.

Garderoba nie zna ograniczeń


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA