Meble.com.pl - komfort na miarę

Akcesoria do organizacji dają gwarancję precyzyjnego dostosowania wyposażenia garderoby do indywidualnych potrzeb. Na zdjęciu systemy organizacji marki Nomet. Fot. Nomet

Garderoby dostępne na rynku polskim - pokój do zadań specjalnych

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:01

Garderoby nie kojarzą się wyłącznie z funkcjonalnie wyposażonymi szafami. Przewagę nad nimi mają garderoby-pokoje. Jako samoistne byty łączą komfort użytkowania z atrakcyjnością wnętrza, któremu przypisana jest odrębna, swoista stylistyka.

Bez względu na to, czy garderoba stanowi szafę, czy też odrębne pomieszczenie, estetyka minimalizmu w ich przypadku bezsprzecznie odgrywa najważniejszą rolę. Wiąże się to przede wszystkim z rodzajem stosowanych drzwi – przesuwanych, składanych, bądź rozwieranych. W przypadku garderób-pokojów – również z drzwiami przejściowymi. Zastosowane systemy otwierania, oparte o aluminiowe profile, niejako narzucają prosty styl frontów jako gładkich, nieskazitelnych i „niewidzialnych” płaszczyzn, niejednokrotnie „wtapiających się” w kolorystykę i strukturę ścian wnętrza. Z kolei wzornictwo drzwi garderób, bazujące na kontrastowym zestawieniu zastosowanych materiałów, zarówno pod kątem rodzaju, wybarwienia lub struktury, dzięki geometrycznym czy fantazyjnym liniom, kreuje abstrakcyjne dzieło sztuki, niekiedy o panoramicznej wręcz aspiracji.

Jakie fronty są modne?

Zdaniem Karoliny Ptak z firmy 3F Studio, obecnie odchodzi się od stosowania we wnętrzach garderób minimalistycznych, jednobarwnych, surowych laminatów. W ich miejsce pojawiają się szlachetne laminaty imitujące naturalne drewno, tj. teak, orzech i dąb – mówi Karolina Ptak – W przypadku frontów coraz częściej mamy do czynienia z dekoracyjnymi elementami w postaci skórzanych i szklanych uchwytów oraz z dużymi, celowo przeskalowanymi ramami, okalającymi fronty. W ofercie firmy 3 F Studio znajdują się garderoby takich firm, jak Lema, Former, Mobileffe oraz B & B, zdobne w drzwi w lakierze matowym i błyszczącym oraz fornirowane. Najpopularniejszymi wybarwieniami wśród tej oferty są dąb naturalny, dąb bielony i ciemny, orzech, teak, czereśnia i naturalne wenge. Garderoby firmy Profap są wykonywane z płyty wiórowej fornirowanej lub pokrywanej melaminą (wszystkie widoczne elementy są fornirowane). I tutaj popularne wybarwienia forniru to czereśnia, wenge i, dodatkowo, klon. Modne jest też łączenie różnych wybarwień forniru na jednym froncie, do których klienci wybierają akcesoria w kolorze aluminium bądź szczotkowanej stali. Jeśli chodzi o szkło, obecnie odstępuje się od szkła mlecznego lub piaskowanego na rzecz zdobień bardziej wymyślnych – np. niejednolite barwienie, zastosowanie laminowanego szkła, którego dekorację stanowią tkaniny o wyrazistym, barokowym wzorze, folie kolorowe, folie drukowane, papiery drukowane, tapety papierowe i materiałowe, zasuszone liście, folie z diodami świecącymi, folie polaryzacyjne (oparte na ciekłych kryształach), folie holograficzne, folie fornirowe i inne. Wykorzystanie szkła transparentnego wspomaga kreowanie przestrzeni otwartej, przejrzystej, w której poszczególne wnętrza przenikają się wizualnie. Modne jest też zastosowanie frontów o jednolitym, intensywnym kolorze. Przykładem są garderoby firmy Lema (oferta – 3F Studio) w kolorze energetyzującej zieleni i pomarańczy.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA