×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Garderoby dostępne na rynku polskim - pokój do zadań specjalnych

Garderoby dostępne na rynku polskim - pokój do zadań specjalnych

Autor: Urszula Koronczewska
Dodano: 27 gru 2013 18:01

Garderoby nie kojarzą się wyłącznie z funkcjonalnie wyposażonymi szafami. Przewagę nad nimi mają garderoby-pokoje. Jako samoistne byty łączą komfort użytkowania z atrakcyjnością wnętrza, któremu przypisana jest odrębna, swoista stylistyka.

Bez względu na to, czy garderoba stanowi szafę, czy też odrębne pomieszczenie, estetyka minimalizmu w ich przypadku bezsprzecznie odgrywa najważniejszą rolę. Wiąże się to przede wszystkim z rodzajem stosowanych drzwi – przesuwanych, składanych, bądź rozwieranych. W przypadku garderób-pokojów – również z drzwiami przejściowymi. Zastosowane systemy otwierania, oparte o aluminiowe profile, niejako narzucają prosty styl frontów jako gładkich, nieskazitelnych i „niewidzialnych” płaszczyzn, niejednokrotnie „wtapiających się” w kolorystykę i strukturę ścian wnętrza. Z kolei wzornictwo drzwi garderób, bazujące na kontrastowym zestawieniu zastosowanych materiałów, zarówno pod kątem rodzaju, wybarwienia lub struktury, dzięki geometrycznym czy fantazyjnym liniom, kreuje abstrakcyjne dzieło sztuki, niekiedy o panoramicznej wręcz aspiracji.

Jakie fronty są modne?

Zdaniem Karoliny Ptak z firmy 3F Studio, obecnie odchodzi się od stosowania we wnętrzach garderób minimalistycznych, jednobarwnych, surowych laminatów. W ich miejsce pojawiają się szlachetne laminaty imitujące naturalne drewno, tj. teak, orzech i dąb – mówi Karolina Ptak – W przypadku frontów coraz częściej mamy do czynienia z dekoracyjnymi elementami w postaci skórzanych i szklanych uchwytów oraz z dużymi, celowo przeskalowanymi ramami, okalającymi fronty. W ofercie firmy 3 F Studio znajdują się garderoby takich firm, jak Lema, Former, Mobileffe oraz B & B, zdobne w drzwi w lakierze matowym i błyszczącym oraz fornirowane. Najpopularniejszymi wybarwieniami wśród tej oferty są dąb naturalny, dąb bielony i ciemny, orzech, teak, czereśnia i naturalne wenge. Garderoby firmy Profap są wykonywane z płyty wiórowej fornirowanej lub pokrywanej melaminą (wszystkie widoczne elementy są fornirowane). I tutaj popularne wybarwienia forniru to czereśnia, wenge i, dodatkowo, klon. Modne jest też łączenie różnych wybarwień forniru na jednym froncie, do których klienci wybierają akcesoria w kolorze aluminium bądź szczotkowanej stali. Jeśli chodzi o szkło, obecnie odstępuje się od szkła mlecznego lub piaskowanego na rzecz zdobień bardziej wymyślnych – np. niejednolite barwienie, zastosowanie laminowanego szkła, którego dekorację stanowią tkaniny o wyrazistym, barokowym wzorze, folie kolorowe, folie drukowane, papiery drukowane, tapety papierowe i materiałowe, zasuszone liście, folie z diodami świecącymi, folie polaryzacyjne (oparte na ciekłych kryształach), folie holograficzne, folie fornirowe i inne. Wykorzystanie szkła transparentnego wspomaga kreowanie przestrzeni otwartej, przejrzystej, w której poszczególne wnętrza przenikają się wizualnie. Modne jest też zastosowanie frontów o jednolitym, intensywnym kolorze. Przykładem są garderoby firmy Lema (oferta – 3F Studio) w kolorze energetyzującej zieleni i pomarańczy.

Grunt to system

Bez względu na to, czy garderoba służy jako szafa na ubrania, czy też schowek na rzadziej używane przedmioty: walizki, zapasową pościel i inne, istotna jest konstrukcja kompaktowa, pozwalająca na przechowywanie wszystkich rzeczy w miejscach uwzględniających różnorodność ich wymiarów, przy jednoczesnym swobodnym dostępie do nich. Elementy zabudowy muszą także zapewniać bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Firma Komandor oferuje trzy rodzaje garderób: w systemie tradycyjnym, wykorzystującym płyty laminowane, w systemie rurowym oraz w systemie kolumnowym. System rurowy, którego głównym nośnikiem konstrukcyjnym jest rurka stalowa chromowana, wykonany jest z elementów złącznych (stop cynku i aluminium), polakierowanych na kolor srebrny mat. Systemy jezdne natomiast mają przede wszystkim zapewnić wygodne i bezkolizyjne otwieranie drzwi. Od prowadnika górnego zależy lekki przesuw i stabilność ciężkich drzwi (od około 50 do 70 kg na jedno skrzydło) – mówi Anna Dolny z firmy Laguna. – Prowadnik składa się z dwóch niezależnie obracających się łożyskowanych kółek, dzięki czemu drzwi są utrzymywane w pionie oraz łatwo się przesuwają. Innowacyjną cechą prowadnika jest samodociskowy sprężynujący mechanizm, stabilizujący całość. Nowością w systemach garderób jest możliwość zainstalowania ekranu LCD (m.in. oferta firmy Valcomp, Raumplus).

Barocco w garderobie

Na garderobę pojętą jako odrębne pomieszczenie, składają się nie tylko drzwi i funkcjonalne wyposażenie (mobilne szafki i szuflady, półki, pantografy, wieszaki), ale też elementy dekoracyjne, tj. efektowne oświetlenie, tapety, specjalnie dobrane do wnętrza siedziska oraz lustra. Odpowiednio kontrastowe zestawienie tych elementów przynosi zupełnie nową stylistykę, pełną sprzeczności, która jednak kreuje harmonijną całość. Znakomitym przykładem takiej aranżacji są propozycje katalogowe firmy Komandor, w których systemy garderób o ascetycznej stylistyce profili aluminiowych oraz płyt w kolorze metalicznym, harmonizują z klasycznymi, barokowymi dodatkami, np. żyrandolem, udekorowanym licznymi kryształkami. Uzupełnieniem garderoby o odniesieniach do barokowej stylistyki są też lustra o dekoracyjnych ramach, bądź siedziska, tj. szezlong. Oświetlenie garderób spełnia funkcję nie tylko użytkową, ale też budującą intymny nastrój. Wobec tego, oprócz funkcjonalnych reflektorków czy automatycznego systemu, włączającego oświetlenie po otwarciu drzwi garderoby, powodzeniem cieszą się też np. listwy LED-owe, podkreślające smukłe linie garderoby, zarówno pionowe, jak i poziome. W przypadku zestawienia szklanych, przezroczystych frontów ze świetlnymi dekoracjami, efekt jest murowany.



Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także