Nowoczesna sypialnia. Fot. Dekoria.pl

Nowoczesna sypialnia. Fot. Dekoria.pl

 • Autor: Marta Pancewicz
 • 02 paź 2017 09:44 (aktualizacja: 03 paź 2017 10:27)

Idealna sypialnia. 10 sprawdzonych sposobów na aranżację

Jesienią najchętniej nie wychodzilibyśmy z łóżka i zostali w ciepłej, przytulnej sypialni. Choć nie zawsze jest to możliwe, warto celebrować każdą wolną chwilę. Dlatego też sypialnia powinna byc urządzona funkcjonalnie i wygodnie.

Funkcjonalna sypialnia to pomieszczenie, które współgra z naszymi potrzebami, pozwala na wyciszenie oraz odpoczynek. Taki efekt można osiągnąć, jeśli w trakcie urządzania będziemy pamiętać o jej przeznaczeniu. Po pierwsze, aby sypialnia mogła być miejscem przeznaczonym na odpoczynek i sen, nie może być wypełniona zbyt dużą ilością przedmiotów, mebli czy elementów dekoracyjnych. Po drugie, jasne i neutralne kolory lepiej wpływają na organizm i ułatwiają wyciszenie. O czym jeszcze warto pamiętać?

 •  Odpowiednia wysokość łóżka i stolików nocnych. Wysokość łóżka powinna umożliwiać swobodne korzystanie z niego. Natomiast dobrze, jeśli stoliki nocne są o kilka centymetrów wyższe niż samo łóżko – ułatwi to odkładanie i podnoszenie przedmiotów z blatu.
 • Ulokowanie łóżka w pomieszczeniu. Najlepiej ustawić łóżko na środku pokoju (zagłówkiem do ściany) – takie rozwiązanie zapewni łatwy dostęp do niego z każdej strony. Warto zwrócić również uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości od szaf, drzwi czy okien.
 • Schowków nigdy dość. Sypialnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których warto zachować wizualny minimalizm (brak zbędnych przedmiotów w polu widzenia). Dlatego zawsze przyda się tu dodatkowe miejsce do przechowywania – ozdobne pudełka, wiklinowy kosz, stolik z koszem pod blatem, komoda itd.
 • Skrzynia przy łóżku. Będzie nie tylko eleganckim dodatkiem, ale i ma praktyczne zastosowanie. Skrzynia tapicerowana sprawdzi się jako miejsce do siedzenia oraz przechowywania dodatkowych zestawów pościeli czy poduszek dekoracyjnych.
 • Prostota w sypialni. Jasne, neutralne kolory, stonowane dodatki i przestronne, puste blaty to klucz do funkcjonalnej i klimatycznej przestrzeni do spania. Zamiast dekoracyjnych figurek, warto postawić na eleganckie świece – idealnie sprawdzą się w jesienne wieczory.
 • Dywan wprowadzi przytulność. Neutralny, dopasowany do wnętrza dywan będzie ponadczasowym dodatkiem do sypialni. Można zdecydować się na jeden duży lub dwa mniejsze dywaniki ułożone po bokach łóżka.
 • Zwróć uwagę na okno. Sztuczne, uliczne światło, które wpada do sypialni, może zaburzyć sen. Odgrodzisz się od niego dzięki odpowiedniej dekoracji okna, np. zaciemniającym roletom lub zasłonom.
 • Subtelne oświetlenie. Poza oświetleniem sufitowym, w sypialni nie może zabraknąć bocznego światła oraz małych lamp na stolikach nocnych. Klimatu dodadzą również świece czy popularne obecnie lampiony.
 • Własny akcent dekoracyjny. W trakcie urządzania sypialni warto wprowadzić jeden element, który najlepiej odzwierciedla Twoją osobowość – może to być ulubiony kolor, dodatek, figurka czy tkanina.
 • Bez dobrej pościeli nie ma przytulnej sypialni. Poduszki dekoracyjne, koce i kołdry to kluczowe elementy wyposażenia sypialni. Do wyboru jest wiele wzorów i kolorów pościeli, dlatego warto dopasować je do całej aranżacji pomieszczenia.

Czytaj również: Łóżko z tapicerowanym zagłówkiem - zobacz jak może wyglądać! 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce